Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Felmerülő kérdések a mobiltele...

Felmerülő kérdések a mobiltelefonok iskolai leadásával, tárolásával, kezelésével kapcsolatosan?

Figyelt kérdés

Előre leszögezem, szerencsére nem vagyok már középiskolás, így nem vagyok érintett. Elméleti szinten teszem fel a kérdést, ugyanakkor a téma felkapottsága miatt (itt az oldalon), talán másoknak is hasznos lehet, a lenti kérdések másokban is felmerülhetnek.

Az alábbi kérdésekre illetve anomáliákra tudja-e valaki esetleg a választ?

1. Az egyik legfőbb, az ugye a felelősségvállalás. Nekem inkább az jutott eszembe, hogy mi történik pl. egy tűzeset esetén, kigyullad az iskola, menekülni kell, mikozben a leadott telefonok elvileg a szertárban/tanáriban/titkárságon stb. vannak a szekrényben? Vállalja akkor az iskola a felelősséget a telefonokért? Köteles kártalanítani az érintett diákokat a mobiltelefonok esetleges eltűnése, megrongálódása, megsemmisülése esetén?

2. Vannak iskolák ahol, csak a tanári asztalra kellett kitenni (ahogy pl. az érettségin.) Viszont ugye középiskolában sok esetben minden óra másik teremben van. Ilyenkor 45 percenként viszi mindenki magával a másik terembe/másik tanárhoz, és mindenhol ugyanúgy kiteszi-felveszi?

3. A megkerülés – sokakban felmerült a régi telefon leadása. Mennyire valósítható meg, hogy egy korábbi, alapvetően működőképes, használaton kívüli telefont adok le, az aktuális új készüléket viszont zsebben/táskában hordom, nem felismerhető tokban?

4. Táskák kipakoltatásáról, átkutatásáról is hallani, de ez jogilag mennyire elfogadott? Tanár átkutathatja-e a táskát? Nem sért-e személyiségi jogokat az ilyesmi? (Eddig úgy tudtam, táska átnézéshez szülői hozzájárulás kell, pláne 18 év alatti diákok esetén). Meg alapból mennyire indokolt pusztán mobiltelefonok, okosórák – azaz biztonságot abszolút nem veszélyeztető tárgyak - begyűjtése céljából a diákok személyes holmijai között kutatni?

5. Dokumentálva van-e papíron a telefonok begyűjtése, tárolása? Pl. leadtam 7 óra 45 perckor – diák aláírása, visszakaptam 13 óra 35 perckor – diák aláírása. Ha nem, abban az esetben is biztosan szabályos-e az eljárás jogilag?

6. Mennyire van ellenőrizve, hogy a mobiltelefonok nem cserélődnek-e, biztosan mindenki a sajátját veszi-e vissza? Lehet-e belőle lopás, visszaélés? Pl. leadok tanítás előtt egy kiszuperált 10 éves Samsung telefont, és egy osztálytársam vadiúj, 300 ezer Ft értékű Iphone-ját veszem át tanítás után. Mennyire jegyzik meg, ki mit adott le?

7. Mi a helyzet a leadott telefonnal akkor, ha valaki váratlanul rosszul lesz, vagy egyéb előre nem látható okokból idő előtt elmegy/hazamegy? Abban az esetben gyorsan elszalad valaki a telefonért pl. a titkárságra és visszaadják neki? Vagy valaki gyorsan utána viszi az orvoshoz, kórházba, stb.?

8. Hogyan van a telefon visszavétel akkor, ha a tanítási idő, nem az iskolában ér véget? Pl. nekünk volt, hogy a március 15./október 23. ünnepségre átmentünk a város művelődési házába az utolsó óra idején, onnan pedig már nem mentünk vissza a suliba, hanem egyenesen a buszmegálló felé vettük az irányt… Ilyen esetben mikor kapható vissza a telefon?

9. Iskolai utazásokra, tanulmányi kirándulásokra, illetve délutáni csoportfoglalkozásokra, fakultatív szakkörökre mi vonatkozik? Ilyenkor pl. a kiránduló buszon az odaút/visszaút során, vagy a délutáni különóra idején sem lehet nálam a készülék?

10. Mi történik abban az esetben, ha már papíron véget ért számomra a tanítás, de még valami oknál fogva az iskolában tartózkodom az utolsó tanítási óra után? (Vannak olyan összeesküvés elméletek, miszerint a rendelettel valójában azt nem akarják, hogy az iskolák leromlott állapotáról fotókat/videókat készítsenek és közzétegyenek a diákok – ami nyilván kijátszható aképpen, ha valaki az utolsó óra után, a megüresedett iskolában ugyanúgy fotókat/videókat készít az iskola belsejéről, illetve állapotáról.) Van-e olyan szabály tehát, hogy a telefonom visszavétele után esetleg haladéktalanul el kell hagyni az iskolát?

11. Mi a helyzet a szelfik készítésével az iskolában? Pl. visszakaptuk az utolsó óra végén a telefont, és haverokkal közös szelfiket készítünk még az iskola folyosóján, előterében, vagy udvarán, és ezeket később aztán publikáljuk pl. Facebookon? Azt szabad, vagy az is tilos?

12. Felelősségre vonható-e utólagosan is a nem leadott telefonért valaki? Pl. az iskola mosdójából/WC-jéből a szünetben a táska mélyéről előhúzva elküldök egy Facebook-poszthoz egy kommentet, vagy megosztok valamit a Facebook-on, és már órákkal/napokkal később válik gyanússá, hogy délelőtt 10 óra 15 perckor tettem fel/kommenteltem, ami nyilvánvalóan iskolaidő. Ezért járhat-e büntetés, vagy csak ha szemmel láthatóan veszik észre a szabályellenes telefonhasználatot?

13. Online oktatásos órára mi vonatkozik? Olyankor nálam lehet a mobiltelefon a laptop mellett elviekben? Vagy olyakor hova kell tenni?

14 (13+1). Ha a telefonos rendeletet valójában azzal indokolták hivatalosan, hogy a diákok függőjévé váltak, és zavarják az órákat, illetve az a cél, hogy a szünetekben is egymással beszélgessenek, akkor mi indokolhatja, hogy a tanárok mobilhasználatát is korlátozták? Ez is rámutathat arra, amit a 10.pontban írtam?

Egyelőre ennyi jutott eszembe, bár biztosan lehetne még csűrni-csavarni, illetve réseket, kiskapukat keresni. Elnézést a hosszú részletezésért, de ezekre a kérdésekre még senki nem adott választ. Nem provokációból tettem fel, csak kíváncsi vagyok, érdekel, illetve azok számára segítség, akik valójában érintettek és esetleg bennük is felmerült.

Köszönöm!



szept. 3. 15:06
 1/7 anonim ***** válasza:
50%
Most komolya, regényt írsz? Ennyire fáj, hogy nem játszhatsz matekon? Én az elején nem értettem egyet ezzel az egésszel, de amit itt vernyákoltok már hetek óta, az nagyon durva. Éppen ideje kicsit leszakadni a hülye telefonodról.
szept. 3. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
58%
ahhoz képest, hogy azzal kezded, nem vagy középiskolás, végig E/1 rinyálsz. :D
szept. 3. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Felesleges kötekedés helyett inkább a kérdéseket próbáljátok megválaszolni!
szept. 3. 15:17
 4/7 Thunderfairy ***** válasza:
77%
Gondolod hogy ezt a sok szöveget el fogják olvasni a hozzászolok???
szept. 3. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

1. A leégő iskola valószínűsége 1:1000.000-hoz.

2. Nem az asztalra kell tenni.

3. Mindenki azt fogja csinálni.

4. A tanár megkérdezheti, hogy nincs-e benne, nem motozhat. Csak a rendőrség.

5. Aligha.

6. Biztos, hogy elő fog fordulni.

7. Ezen nem gondolkodott Pintér elvtárs, de kicsi a valószínűsége a másodperceken múló életmentésnek.

8. Ez hülye kérdés, nyilván nem kell érte külön visszamenni.

9. Elvileg nem lehet, gyakorlatilag teljesen megoldhatatlan.

10. Ezen szintén nem elmélkedtek, javaslom Pintér elvtárs megkeresését.

11. Ez ugyanaz, mint az előző.

12. Felelősségre vonható, hiszen szabályt szegett. Ha valaki lop, és nem tetten érik, hanem utólag találják meg nála, az már nem bűnöző?

13. Ez már tényleg a kötözködés kategóriája, nem vicces. De online óra alatt se használhatod.

14. Mert valaki azt mondta, hogy És a tanároknak mért szabad? Mögöttes indok: a tanárokat pont ugyanannyira utálják, mint a diákokat.

szept. 3. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Na, végre egy értelmes hozzászólás, lehet ezt így is #5-ös! Köszi!


Akinek meg nincs kedve elolvasnia, vagy nem ér rá, vagy nem tud érdemit hozzátenni, legyen szíves csak simán visszalépni. Attól, hogy éppen nem érint valami, még érdekelhet, amire pont ez az oldal való.

szept. 3. 16:14
 7/7 anonim ***** válasza:
38%

Ezekkel a kérdésekkel bombázd Pintér Sándort és a tankerületi igazgatókat!


A gyakorin hisztizni semmit sem ér.

szept. 3. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!