Bekerülés orvosira “felnôttként”?
Sziasztok! Nem tudtam rendesen megfogalmazni a kerdest, de azokhoz szolnek, akik ugy jutottak be orvosira, hogy mar korabban erettsegiztek le..
Tehat akar munka mellett, vagy csak egy-tobb lyukas ev utan..
Hogyan es mennyit tanultatok a 2 emelt erettsegire? Hogy ment a szobeli? Golyataborba elmentetek?
Igazabol barmi/minden tapasztalatra kivancsi lennek!
Kedves kérdező!
Engem másodjára vettek fel. Mikor érettségiztem nem vettek fel PTE-ÁOK-ra , helyette elkezdtem a gyógyszerész képzést a PTE-n. A 60 fős évfolyamból 20an orvosira akartak átmenni közülünk csak 2en mentünk át és csak azért mert passziváltuk a második félévet. Nem akarlak elkeseríteni, de munka mellett elég nehéz bekerülni orvosira ha nincs egy nagyon jó alapod biológiából és kémia/fizikából. Orvosit munka mellett meg szinte lehetetlen elvégezni így ha a szüleid/a párod vagy valamilyen más családtagod nem támogat anyagilag semmiképpén ne kezd el, mert ha tényleg bent akarsz maradni arra sem lesz időd hogy megnézz egy 10 perces videót(átvitt értelemben) nem hogy dolgozz több órát.
Hogyan és mennyit tanultam?
Kémiából elméletet a mozaikos 11-12es könyvből 3szor elolvastam a témát majd felmondtam magamnak és mindennap átismételtem a régi témákat felmondtam egyszer és addig tanultam amíg hibamentesen el tudom mondani. Számoláshoz mindenki mindig az 5ösöm lesz kémiábólt mondja. Ez alapnak tök jó, de jobban jársz ha begyakorolod a bzsb honlapján a feladatokat. A gond az 5ösömmel az hogy vagy a nagyon basic feladatokat adja vagy azokat ami kb.egyetemi szint. A feladatok az érettségin kombinálva vannak és sokszor ugyanazok mint előző évekbe csak más számokkal vagy nagyon hasonlóak. Ha a számolások nem mennek keress magántanárt.
Biológiából jó voltam így azt nem kellett tanulnom nagyon, elég volt átlapoznom a régi jegyzeteimet. Manapság a mozaikos 10-12es könyveket javasolnám de inkább a bioszféra honlapját sokkal érthetőbben van leírva.
Februárban(közepén) kezdtem el a tanulást naponta 4-6 órát tanultam. Az első 2 hónapban csak kémiára koncentráltam utána az utolsó egy hónapban kezdtem a bioszt.
Szóbeli?
Attól függ milyen tételt húzol. Nekem szerencsém volt nagyon jó tételeket kaptam.
Végül 75%os lett a kémiám és 84%os a biológiám összesen 435 pontom lett felvettek a PTE-ÁÓK-ra és ott is végeztem.
Gólyatáborba nem mentem és nem is bánom. Gytk-s gólyatáborba elmentem előtte. Hiba volt. Ha nem szeretsz bulizni, sokat inni, dohányozni és keveset aludni nem fogod élvezni, ha viszont igen akkor majd menj el.
Hasznos Tanács:
Ha félsz az anatómiától megnyugtatlak az élettan rosszabb lesz
Masodiknak: nagyon szepen koszonom a valaszt es a tanacsokat... egyebkent en nem dolgozom, csak mar par eve kiestem a tanulasbol.. de idom az van boven.
De egyebkent az nyugtat meg, hogy ha nem kerulnek be akkor azt sem birnam ami az egyetemen elvart..
Hu akkor igazabol nem vagyok elkesve… a biosz nekem is eleg jol megy de a kemiabol rengeteget felejtettem..
Amugy tapasztalatod szerint atlagos szorgalmi idoszakban mennyit kell tanulni? Alapvetoen konnyen tanulok de nehol azt irjak, hogy valoban napi 25 orat kell tanulni, valaki pedig napi 3-4et ir..
Illetve meg arra is kivancsi lennek, hogy miert annyira nehez az anat es az elettan?
2-es vagyok. Nem vagy elkésve egyáltalán. Van egy ismerősöm, aki 27 évesen kezdte el 4szer próbálta újra az emelt bioszt. Középsuliban is nagyon rossz volt (2es 3as tanuló), de nagyon megrázta magát egyetem első éve után rá sem ismertem. Az hogy milyen orvos leszel mennyire leszel sikeres nem attól függ, hogy mikor kezded el, hányszor próbálkozol vagy hogy milyen érettségit tettél. Ez a hölgy, akiről beszéltem ma már sztár pszichiáter az USA-ban. Sokkal rosszabb emeltekkel került be mégis sikeresebb orvosként, mint jó magam.
Ha a kémiával gondok vannak szerezz magántanárt heti 2 órát iktass be és minden órára készülj nagyon meg gyakorold a feladatokat, amiket átnéztetek órán, hogy megmaradjon.
szorgalmi időszak arról szól, hogy 1-2 nap bevezető után intenzív tanulás. Vannak zsenik, orvosin is vannak, akiknek jobban megmarad az anyag és jobban megjegyzik órán, mint a többi hallgató. Nekik elég 6 óra tanulás, de az átlagos gyereknek, mint amilyen egyszer én is voltam, nekem azért kellett a 10-14 óra. Azzal motiváltam magam, hogy ha megtanulom azt a részt akkor utána 10 percig olvashatok valamit a kedvenc írómtól.
Anatómia azért annyira nehéz, mert az egyetemnek fontos, hogy csak azok folytassák a képzést, akik az emberi test minden részét felismerik csukott szemmel, ami azért érthető. A baj az, hogy több száz oldalt feladnak, hogy tanuld meg nagyon rövid idő alatt minden szervet, izmot stb. + a latin nevét. A gond, hogy a legtöbb tankönyvben csak rajzok vannak ti viszont tetemeken kell hogy felismerjétek ezeket, amik teljesen máshogy néznek ki kevés a hibázási lehetőség a vizsgáztatók általában nagyon szigorúak és ha kivágnak az a baj sokáig nem látsz hullát és elfelejted mi hol van(velem megtörtént). Elég rég végeztem az egyetemen már nem emlékszem nagyon az élettanra, de nagyon bonyolult volt és sokat sírtam miatta( nekem bonyolultabb volt mint az anat), sok anyag és kevés időnk volt arra, hogy megtanuljuk(de ez elmondható mindenre orvosin)
Kedves kérdező!
26 évesen vágtam bele az orvosiba, már rendelkeztem ekkor egy diplomával, ami szintén doktori fokozatot ad, tehát a tanulásból nem estem ki. Az én helyzetem azért volt nehézkesebb, mert férjezett nő vagyok, aki teljesen függetlenedett már a szüleitől, valamint az orvosi hatalmas hányada fizetős számomra.
A tanulásba visszarázódni véleményem szerint nem nehéz, talán lelkileg akkor megterhelő, ha már volt egy stabil jól kereső állásod, mert onnan kicsit visszalépésként élheted meg, hogy eltartanak. Az orvosi egyetem nem könnyű, rengeteg lemondással és áldozattal jár, viszont nem teljesíthetetlen. Mennyit kell tanulni? Ez ember- és tárgyfüggő alapvetően, de szorgalmi időszakban is kell készülni napi 1-2 órát, ha nem szeretnél rendszeresen éjszakázni a vizsgaidőszakokban. Amit sajnos bele kell kalkulálni, hogy eszméletlenül igazságtalan a rendszer és szubjektív, néha rosszabb képességű hallgatókat átengednek adott tárgyból, más pedig pórul jár aki rengeteget készült, csak mert rosszat húzott vagy kinézte magának a vizsgáztató.
Dolgozni nem lehetetlen mellette, de szigorúan alkalmi munkákat, havi 1-2 nap és általában nem az első 1-3 évben, mert akkor húzósabb a menetrend, mint később.
Ahogy már a kedves kollega fentebb említette, sajnos az anatómia szenvedős, igazságtalan és irreálisak az elvárások. Gyakorlatokon viszonylag friss tetemeken tájékozódsz majd vizsgára behoznak egy aszott, nehezen azonosíthatót, amivel szenvedni fogsz.
Nem akartam elvenni a kedvedet és abszolút nem irreális az, hogy felvegyenek és elvégezd idősebb fejjel, de nem lesz kicsi falat.
Idősebb fejjel kezdve azt tudom mondani, hogy az élettapasztalatom és az érettségi szintem sokat segített az egyetem alatt, sokkal céltudatosabb voltam, mint egypár fiatalabb csoporttárs.
Ha kellően nagy a motivációd, lehet megoldást találni mindenre. De itt azért tényleg elég nagy kulcs, hogy mennyire akarod ezt, mert rengeteg lemondással jár minden téren. A financiális része csak egy dolog, de emellett hosszú éveken keresztül minimális szabadidőd lesz, ez a családodat is érinteni fogja.
Én 24 évesen kezdtem egy másik diploma után, amit teljesen más területen szereztem. Így sem a kémiához, sem a bioszhoz nem volt semmi közöm, teljesen nulláról kellett kezdenem. Kb ősztől kezdve tanultam a májusi érettségikre, simán felvettek a Soté-ra.
Nekem már családom van, gólyatábor és hasonló egyetemi bulik már nem prioritások az életemben, egyáltalán nem járok ilyenekre. Ezzel a csoporttársaimnak semmi baja nincs, így is meg lehet találni azt a közeget, ahol jól érzed magad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!