Miért rabolják még mindig az általános és közép iskolásoknak az idejét olyan haszontalan, és teljesen fölösleges órákkal, mint például a testnevelés?
Egyáltalán nem fölösleges a testnevelés, főleg nem manapság. Csak szarul vezetik az órákat. Szükség van a mozgásra az egészséges fejlődéshez, ami a hétköznapokban egyre kevésbé része a gyerekek életének.
Általános iskolában szerintem nincsenek fölösleges órák. 8. osztályban döntenie kell a gyereknek arról, milyen karrier felé akar orientálódni. Ehhez ki kell próbálnia dolgokat, hogy rájöjjön, mi érdekli a legjobban.
A testnevelés a mai formájában tényleg indokolatlan heti 5 órában. Sok helyen nincs is meg hozzá a megfelelő infrastruktúra. Nálunk gimiben és általánosban volt olyan, hogy a lépcsőkön való fel-le rohangálás volt a tesi. A tantermi órákat zavarja a zaj, rohadt balesetveszélyes. Dagadtan meg remekül szétbssza az ízületeket, ha heti 5 órában azzal vagy elfoglalva, hogy fel-le rohangálj.
Alapból kész agyrém, hogy mindenkitől ugyanazt várják el, holott bizonyos mozgásformákat nem ajánlott végezni bizonyos testsúly felett, az ízületek miatt. Ugyanaz a standard mindenkire.
Egy csomó olyan feladat van, ami még csak nem is legit mozgás egy tesiórán a korlátozott felszerelések miatt. Ilyenek, hogy távolugrás, szekrényugrás és társai. Kétszer ugrassz, egyébként meg állsz a sorban, ami jó sokáig tart a 40 fős osztályban. Konkrétan ha hónapokig ilyeneket csináltunk, akkor heti öt óra ment el arra az életemből, hogy futottam egy kört a tornateremben, mondván bemelegítés, aztán álltam a sorban. Felesleges, nem lettem tőle fittebb.
Arról meg még ne is beszéljünk, hogy milyen egy tesitanár. Én még normálisat életembe nem láttam. Hobbijuk a kölköket megalázni. Aztán csodálkozunk, hogy mi a gyászért nem sportol senki iskola után. Azért, mert ha csak a tesi óra volt a sport(nem minden család járatja a gyereket edzésekre, sőt...) akkor ezeket a félkegyelmű diktátor-wannabe tanárok az első asszociáció, akkor nem a mozgás öröme az első gondolat.
Jelenleg tanáris vagyok, és a tesisek közül egy normális embert nem láttam még. Ők azok, akikkel a közös órán nem akarok csoportmunkában egy csapatba kerülni, mert egyszerűen nem lehet velük együtt dolgozni. Végignézik, hogy megcsinálod a feladatot, meg hülye fejet vágnak hozzá. Thats all. Mondjuk ez megmagyarázza, hogy a közoktatásban töltött idő alatt miért voltak olyanok a tesitanáraim, amilyenek...
Az oktatásban minden tárgy minden másikkal összefügg.
Ép testben ép idegrendszer, ép gondolkodás.
A testmozgás a szellemi teljesítőképességedet is fejleszti, erősíti. Főleg az úszás. De az atlétika, a különféle szertornák, a csapatjátékok, mind az agynak egy-egy fontos területére hatnak.
Nem beszélve a szociális fejlesztésről: szabályokat kell betartani a siker érdekében, s hogy elkerüld a sérülést. De lehet játszani, ami közös öröm, sikerélmény, adrenalin.
Fontos a sikeres szellemi munkához.
Az ének-zene a matematikai, írás, helyesírás készségedet fejleszti.
A technika az anyagismeretedet, kézügyességedet, kreativitásodat, szerszámkezelési, manuális készségedet fejleszti.
A rajz a térlátásodat, színérzékelésedet, stb, stb.
A néptánc az összes készségedet fejleszti.
Sőt, diszlexiásokat gyógyít meg.
Több ezer éve már tudták ezt, es gyakorolták, a nevelés része volt a szellemi és testi kultúra fejlesztése.
Tehát a felvetesed korlátolt butaság.
Minden
Én az összes készségtárgyat (tesi, rajz, ének, technika) eltörölném, mert ne haragudjunk, de ezekhez vagy van valakinek tehetsége vagy nincs. Én minden szinten az utóbbi kategóriában voltam, pláne testnevelés terén, semmi másról nem szólt az egész, csak 12 évnyi megalázásról. Soha egy percet nem is sportoltam az érettségi óta, csak sétálok naponta sokat.
Ezeket el kéne felejteni és ha már mindenképp kell az óraszám, helyette oktassanak idegen nyelveket, legyen több matek, mert a többségnek nem elég a heti 3 óra, hogy megértse (az ügyeseknek meg tehetséggondozás kéne, de nem a 9-10. órában a kötelező dupla torna után). Meg lehetne rendes korrepetálásokat, szakköröket tartani, hogy ezekre ne magántanárt kelljen fizetni. Sportolni meg lehessen iskolai csapatokban, de ne kötelező jelleggel. Aki meg olyat akar űzni, amit nem tud egy suli biztosítani, az mehessen el magánúton arra az iskolai tesiórára elcseszett idő helyett na meg anélkül, hogy ilyen csoportos megalázásoknak lenne kitéve.
Persze tudom, ez nagyon álomvilág.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!