Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Nyelvtanár szakon is van...

X0 kérdése:

Nyelvtanár szakon is van generatív nyelvtan?

Figyelt kérdés

Nem akarok oda menni, hanem programozóként tanultam egyetemen, és kíváncsi vagyok rá. Magyar szakon ugyanis van matematika! 2 félév, generatív nyelvtanoknak hívják, bár lehet hogy generatív helyett formális, nyelvtanok helyett nyelvek. Chomsky-hierarcia, stb. van benne, programozóknál, informatikatanároknál "Formális nyelvek és szintaktikus elemzésük" a tárgy neve, nyilván egy magyar tanárnak nem kell elemzőprogramot írnia hozzá, így náluk a szintaktikus elemzésük rész kimarad. Ez tehát a nyelvtan miatt van, mert magyar szakon ugye van magyar nyelvtan. De van-e ilyen tárgy idegennyelv tanároknál? Például egy angol tanár képzésénél? Egy példa nyelvtanra: kif1 a matematikai kifejezéseket jelenti:


Számjegy' -> 1

Számjegy' -> 2

...

Számjegy' -> 9

Rövidebben: Számjegy' -> 1|2|...|9

Számjegy -> Számjegy'|0

Szám' -> Számjegy

Szám' -> Számjegy Szám'

Szám -> Számjegy

Szám -> Számjegy' Szám'

Kif0 -> Szám

Kif0 -> Szám * Szám

Kif0 -> Szám / Szám

Kif1 -> Kif0

Kif1 -> Kif0 + Kif0

Kif1 -> Kif0 - Kif1

Kif1 -> (Kif1)


Ebben Szám -> Számjegy helyett Szám -> 0 is jó, valamit Kif1 -> (Kif1) helyett Kif0 -> (Kif1) is jó. A baloldali a nemterminális, a nyíl azt jelenti hogy abba helyettesíthetjük ami a nyíl után áll: ha több dolog van a nyíl után, akkor azokat egymás után írjuk: szóköz nélkül! A nyíl után a jobboldalon is lehetnek nemterminálisok is: ami nem konkrét karakter, hanem ami helyébe valamit be kell helyettesíteni. Ha több szabály van, bármelyiket alkalmazhatjuk: akár egyszer ezt, másszor azt. A | a több szabály lerövidítésére van, hogy ne legyen mondjuk 9 sorba írva a 9 szabály, hanem 1 sorba írhassuk. A kiindulási a Kif1 nemterminális, akkor vagyunk kész ha már csak karaktersorozatunk van: nincs benne nemterminális, vagyis mind terminális. A példában csak a 0 kezdődhet 0-val, 12 helyett nem lehet 0012 például, ezért van Számjegy' ami kezdő számjegyet jelent, illetve Szám', ami a kezdő számjegy utáni részt jelenti: az már lehet akár 000 is. A példa a 10-es számrendszerbeli egész számokból, zárójelből, + - * / műveletből álló matematikai kifejezések nyelvtana, tudja hogy 0*1+2 = (0*1)+2, nem pedig 0*(1+2): ezért van külön Kif0 és Kif1: Kif0 a belső, Kif1 a külső: ha leírjuk hogy 0*1+2, akkor csak a Kif1 -> (0*1) + 2 alkalmazható, más szabály nem. A lényeg hogy nem csak matematikai kifejezésekre alkalmazható, hanem például az angol nyelvnek is van nyelvtana, ahol például: főnév -> boat, stb: felsoroljuk az összes főnevet: ahány főnév annyi szabály. Megadjuk az igéket, stb. is: a főnév, ige, stb. 1-1 nemterminális lesz, majd jönnek a nyelvtanszabályok: a toldalékos szók, szószerkezetek, mondatrészek is nemterminálisok lesznek, sőt, a mondat, szöveg is 1-1 nemterminális! Szóval van ilyen angol tanár, német tanár, stb. szakon egyetemen? Köszi.



#nyelvtan #formális #generativ #Chomsky-hierarchia
2023. aug. 8. 20:52
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
10-es: köszi. Eddig is így volt, hogy magyar-történelem szakos tanár jelentkezhetett, hogy a fizikai tudományok doktora akar lenni. Fel is vehették ha kellően ért hozzá. Azt mondjuk nem tudom, hogy BA/BSc diplomával hol lehet elhelyezkedni: történelem, angol, fizika, stb.
2023. aug. 9. 10:02
 12/16 anonim ***** válasza:

"Nem tanári alatt a BA/Bsc-t értitek. "


Nem teljesen. Ha valaki elmegy pl. spanyol alapszak után spanyol mesterre az is mesterszakos, de nem tanáris.

2023. aug. 9. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim válasza:

Pécsen nálunk van. Idén szakmai zárószigorlatoztam magyarból. Alberti-Medve strukturális generatív grammatikát tanultunk (aminek Chomsky az alapja), a hagyományos leírót nem igazán. Ha jól tudom, az országban talán egyedül Pécsen foglalkoznak ennyit tanárképzésen belül is a generatív grammatikával.

Ezen kívül logika 1. és logika 2. kurzusaim voltak, amik szintén matek alapúak.

2023. aug. 9. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim válasza:
jaj bocsánat, nem olvastam figyelmesen. Nyelvtanár szakon szerintem nincs nálunk sem.
2023. aug. 9. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
13-as: a 2 logika kötelező tárgy? Vagy választható? Azt egyébként tudtam hogy magyar szakon van generatív nyelvészet, de köszi a választ.
2023. aug. 10. 14:14
 16/16 anonim válasza:
15: Igen, logika 1 és logika 2 is kötelező volt. Utána volt még egy logika 3, de az már csak szabválként és matekosoknak ajánlották erősen.
2023. aug. 13. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!