Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ki és miért így találta ki az...

Ki és miért így találta ki az érettségit?

Figyelt kérdés

Hogy várják el tőlünk, hogy kötelezően (töri, irodalom, nyelvtan, választott tantárgy, nyelv) több, mint 80 tételről tudjunk beszélni legalább 10 percet, de egyébként csak a témaköröket kaphatjuk meg hivatalosan, ami még több tétel megtanulását jelenti. Mindezt úgy, hogy készüljünk az órákra(ami tele van felesleges tantárgyal), meg az írásbelikre is, amibe konkrétan bármit belerakhatnak, mindezt egy 1 év alatt és akkor a tanárok még sztrájkolnak, nem tanítanak rendesen, végig se vesszük az anyagot, 12.-ben jutottunk el oda, hogy már nincs szükség a 8.-os tankönyvre, a tanár nem tanít nyelvtant, rendszeresen elmaradnak az órák, az utolsó hónapban van az, hogy akkor kezdjünk el foglalkozni az érettségivel(jelzem nem történt meg, mert a 12es anyag végéig sem jutottunk el) és nem lehet minden tantárgyból külön tanárt szerezni, mert eszméletlen drága, időbeosztásból is macerás. Ekkor van a szalagavató(tánc megtanulása csomó időt elvesz) is. Amúgy ha megbuksz vagy rosszul sikerül, akkor a tanárt égeted és annak ellenére,hogy a tanár jóformán semmit nem csinált kínos neked is.

Miért nem lehet az, hogy 12. év elején, mindenki szépen leadja miből szeretne érettségizni és onnantól kezdve semmi mással nem kell foglalkoznia, mint az adott tantárgyakkal. A tanárnak meg az a dolga, hogy az érettségire felkészítsen, mindenféle kitérés nélkül. Na jó, meg mondjuk a pontos tételek kiadásának kötelezése és annak számának leredukálása.

Amúgy nem sikerült rosszul az írásbelim csak ezek a tételek, meg a mennyiségük nem fekszenek nekem. Egyszerűen nem tudok ennyi mindent megjegyezni, úgy, hogy legyen belőle 10 percnyi anyagom.

Ti hogy vagytok ezzel?



2023. jún. 24. 22:56
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%
De ha októberben újra írod , az is sikerülhet. Szurkolók :D
2023. jún. 25. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%
10-es: őszintén nem tudom, mit kell egy érettségi akárhány tárgyán 1-2(!) évig készülni???
2023. jún. 25. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
#12 Lehet túlzást mondtam,elnézést. embertől függ. De ha ilyen béna tanárjai vannak a kérdezőnek akkor lehet valamennyivel többet kell majd töltenie készüléssel.
2023. jún. 25. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Nem tudom én csak úgy érzékelem, hogy itt nem az a lényeg, hogy értelmes embereket faragjanak belőlünk, hanem, hogy konkrét Wikipédiát. Szerintem a töri szóbeli az fontos, hogy ha esetleg előkerül, mondjuk egy 2. Világháborús téma, akkor ne legyen az, hogy csak ott állsz és bámulsz (de nem vagyok benne biztos, hogy mondjuk a középkori uradalom mezőgazdaságának jellemző vonásai témakör is megér 10 percnyi beszédet), ugyanakkor az írásbeli részét nem tartom lényegesnek. Ami nem kerül elő beszédben, arról köszönöm szépen tájékozódok az internetről. A magyarnál pont az ellentéte. A lexikális tudást vagy átadta a tanár 12-13 év alatt vagy nem, de a lényeg az, hogy az alap műveltséggel megismerkedtél/ elhangzott. Onnantól kezdve szubjektív az egész. Viszont, ami fontos és lényeges, hogy tudsz e helyesen írni, fogalmazni és szöveget értelmezni. Úgy gondolom, hogy az utóbbinak sokkal nagyobb haszna van, mindenkire tekintve, mint Ady Endre szerelmi költészetének a fejbe gyömöszölése.


A matekra nincs nagyon kifogásom. Talán annyi, hogy összesen 3 tanárral találkoztam a sokból, aki ténylegesen tudta tanítani is, nem csak értette.

2023. jún. 25. 16:07
 15/21 A kérdező kommentje:
11. Köszi!
2023. jún. 25. 16:09
 16/21 anonim válasza:
100%
Szar a magyar oktatás ennyi
2023. jún. 25. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
100%

Az igaz, hogy túlságosan lexikális tudásra épül az oktatásunk, de ettől még nem nehéz az érettségi. Írásbelire nem is nagyon kell tanulni vagy folyamatosan tanultatok rá (pl idegen nynelv), szóbelire pedig van egy hónapotok felkészülni. 10 percig pedig egyáltalán nem kell tudni beszélni semmiről sem, elmondasz 2-3 percet magabiztosan ami mindent érint a tétel leírásában, majd várod a kérdéseket.


Az érettségivel itthon a lexikális tudás kérésén kívül az a legnagyobb baj, hogy feleslegesen stresszelik vele a gyerekeket, pl ez a 10 perc is f*szság amit én is hallottam már mikor gimibe jártam...

2023. jún. 26. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%
Ha megnyugtat,akkor nekem se ment túl jól az érettségi,csak a két emelt szintű lett igazán jó.Felvettek egyetemre és sose voltak olyan jó jegyeim,mint most(4.5 felett voltam minden félévben, most végzem a 6.félévemet,várhatóan ez is 4.5 felett lesz).
2023. jún. 26. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
#18 Milyen szakra jársz?
2023. jún. 26. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Én is sokszor feltettem magamnak ezt a kérdést és arra jutottam, hogy maga az érettségi anyaga az, ami nagyon rossz.


Tehát egy töri érettségin kérdezhetik, hogy miért fehér lovon vonult be Kossuth Lajos Kassára, de hát ez mennyire abszurd kérdés már? Az esszéhez pedig szinte be kell magolni a tankönyvet.


Irodalomnál, hogy mire gondolt a költő szintén egy olyan kérdés, ami nem igazán viszi előre az embert (kivéve, ha magyartanár akar lenni).

Miért is kell mondjuk egy agrár területen tovább tanulónak novellát elemeznie? Nem fontosabb lenne a helyesírás, levél, kérvény írás helyette?

A nyelvi érettségi fontos, hiszen az egyetemen majd a kutatómunkához kelleni fog azért egy alapszintű nyelvtudás.


Szóval azzal szerintem nincs baj, hogy van egy vizsga a 4 év után, hiszen magadat is tudod vele ellenőrizni, de azért lenne mit javítani a követelményrendszeren.


Mi 12-ben januárig befejeztük a tananyagot és a második félévben csak az érettségire készültünk. Megíratták velünk a szóbeli tételeket pl töriből és az egyik héten feleltünk egész órán, a másik héten meg írásbeliket gyakoroltunk. Így mire odakerültünk, már tudtuk az összes tételt. Nálunk a töri témazárók is régi érettségi feladatokból lettek összeollózva, így az utolsó évre szinte megoldottuk az összes addigi feladatsort. Hozzáteszem, hogy végig a Covid alatt készültünk az érettségire, a szóbeli végül el is maradt, de mire ezt bejelentették, addigra mindenki kétszer lefelelt a tételekből. Ugyanígy volt irodalomból is: feleltünk meg írtunk folyamatosan. Ez nyilván tanárfüggő, nekem szerencsém volt, mert (szinte) minden tanárom kitett magáért.


Szinte!

Matekból viszont jól ki@eszett velünk. Az órák elmaradtak, (online időszak alatt, mindenféle átlátszó indokkal), a tananyagnak nem értünk a végére, sőt 11-ből is maradt vissza. A dolgozatokat nagyon sokára javította ki és semmilyen hajlandóságot nem mutatott arra, hogy jól felkészítsen minket. Amikor meg reklamáltunk, hogy egy témakör kimaradt, akkor még ő kezdett el hisztizni, hogy ezt mi hogy gondoljuk...

Ilyen is van, hál'Istennek nekem csak ezzel az egy tanárommal vokt gondom.


Maga az érettségi vizsga egy jó "gyakorlás" az egyetemre. Erettségin 4 év anyagából kell felkészülni.

Az egyik egyetemi vizsgám pedig a 9-10-es kémia tananyagot ölelte fel. Szóval fél év alatt kellett felkészülni 2 gimis tanév anyagából. Hozzáteszem csak középszinten tanultam kémiát gimiben, de sikerült az egyetemen ötösre vizsgázni belőle. Persze, a kettes is elég lett volna, de gimiből sokminden megmaradt.


Ráadásul a tanárok 4 évig csak azt hajtogatják, hogy érettségi! Meg majd az érettségin! Az érettségire ez kevés lesz! Érettségiiii!!! Ez is szerintem stresszeli a diákokat.


Összefoglalva: Maga az érettségi vizsga nem lenne ekkora stressz, ha normális oktatás és normális követelményrendszer lenne.


Az az ötlet, hogy a negyedik évben csak az érettségi tárgyakkal foglalkozzon a vizsgázó nem egy rossz elképzelés! Tesi, ének, életvitel és más nem érettségi tárgy rengeteg időt vesz igénybe, amit akár a vizsgatárgyakra lehetne fordítani. Nekünk még biológia is volt 12-ben, de aki bioszból ment érettségizni, az járt fakultációra, tehát felesleges egy egész osztályt terhelni vele.


A vizsgatételeket viszont nem 12. végén kell elkezdeni tanulni. Folyamatosan kell jegyzetet készíteni, folyamatosan kell tanulni és amikor megkapjátok a tételeket, akkor azt csak ki kell dolgozni (a már meglévő tudás, még ha csak halványan is, de segít) és tanulni. A 10 perc pedig észre sem fogod venni milyen hamar elmegy. Elmondod amit akarsz, kérdeznek is párat, aztán meg is vagy.


Kitartást kívánok, a megadott forrásokat használd fel a szóbelin, fogalmazd belena feleletedbe, mert sok hasznos infót tartalmazhat!


Egy kis bátorítás: Ha jól sikerültek az írásbelik, akkor nem kell aggódnod! Az okos ember mindig kételkedik magában! A vizsga előtti napokban pedig mindenki azt érzi, hogy nem tud semmit sem!

2023. jún. 26. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!