Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ki és miért így találta ki az...

Ki és miért így találta ki az érettségit?

Figyelt kérdés

Hogy várják el tőlünk, hogy kötelezően (töri, irodalom, nyelvtan, választott tantárgy, nyelv) több, mint 80 tételről tudjunk beszélni legalább 10 percet, de egyébként csak a témaköröket kaphatjuk meg hivatalosan, ami még több tétel megtanulását jelenti. Mindezt úgy, hogy készüljünk az órákra(ami tele van felesleges tantárgyal), meg az írásbelikre is, amibe konkrétan bármit belerakhatnak, mindezt egy 1 év alatt és akkor a tanárok még sztrájkolnak, nem tanítanak rendesen, végig se vesszük az anyagot, 12.-ben jutottunk el oda, hogy már nincs szükség a 8.-os tankönyvre, a tanár nem tanít nyelvtant, rendszeresen elmaradnak az órák, az utolsó hónapban van az, hogy akkor kezdjünk el foglalkozni az érettségivel(jelzem nem történt meg, mert a 12es anyag végéig sem jutottunk el) és nem lehet minden tantárgyból külön tanárt szerezni, mert eszméletlen drága, időbeosztásból is macerás. Ekkor van a szalagavató(tánc megtanulása csomó időt elvesz) is. Amúgy ha megbuksz vagy rosszul sikerül, akkor a tanárt égeted és annak ellenére,hogy a tanár jóformán semmit nem csinált kínos neked is.

Miért nem lehet az, hogy 12. év elején, mindenki szépen leadja miből szeretne érettségizni és onnantól kezdve semmi mással nem kell foglalkoznia, mint az adott tantárgyakkal. A tanárnak meg az a dolga, hogy az érettségire felkészítsen, mindenféle kitérés nélkül. Na jó, meg mondjuk a pontos tételek kiadásának kötelezése és annak számának leredukálása.

Amúgy nem sikerült rosszul az írásbelim csak ezek a tételek, meg a mennyiségük nem fekszenek nekem. Egyszerűen nem tudok ennyi mindent megjegyezni, úgy, hogy legyen belőle 10 percnyi anyagom.

Ti hogy vagytok ezzel?



2023. jún. 24. 22:56
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
94%

Én mindigis úgy fogtam fel az érettségit, mint egy végső vizsgát, "számadást" a megszerzett tudásról. Pl oké, 2 éve tizedikben megtanultam az ógörög irodalmat, de ha már gőzöm sincs róla, akkor az nem tényleges, releváns, megbízható tudás. Az érettségi erre szolgál, hogy igazold, hogy nem ténylegesen minden anyagot elsajátítottál a tanulmányaid alatt, mostmár kiléphetsz az iskolapadból. Mint ahogy egy szakmát sem adnak a kezedbe addig, amíg le nem vizsgázol belőle, akármilyen jó jegyeid is vannak.

Az már egy teljesen más téma, hogy az oktatási rendszer erre abszolút alkalmatlan. Ez amolyan idealista, utópisztikus, papíron jól hangzik, valóságban kivitelezhetetlen dolog. Nekem például a magyar az abszolút kedvenc tantárgyam, szinte minden órán szakadatlanul figyeltem és mindent megtanultam, de ha lelőnének se tudnám hirtelen megmondani hogy Janus Pannonius kibe volt szerelmes. Mert ez lexikális tudás, azt pedig beseggeli az ember, aztán rá pár hétre (nem hogy évekre) elfelejti. Ez eredményezi azt, amit te is írsz, hogy 80 tételt kell pár hónap alatt megtanulni. Mert lehetsz te mintadiák, az agyad akkor is úgy van programozva hogy folyamatosan felejted a lexikális tudásod. A matek érettségi az egyetlen amivel azonosulni tudok, mert azt érteni kell, amit egyszer igazán megért benne az ember, azt max felidézni kell. De annak az a szépséghibája, hogy rengeteg. Egy átlag gyerek életében nem oldott még meg annyi matekfeladatot egyben, el is fárad az agya a harmadánál, hiába tudja.

2023. jún. 25. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
32%
Szia. Hogy sikerült a magyar érettségid? Nagyon sajnálom hogy nem tudtátok végig vinni az anyagot nyelvtanból. Az igazgatónak szóltatók?
2023. jún. 25. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
78%

Az érettségi Magyarországon már az 1850-es években megjelent. Célja az hogy a diákok átfogó ismeretekről meggyőződhessenek.


A 80 témakör nem sok. Erre készülsz 4 éven át. Ráadásul a 25%-tól már meg van kettes. Egy egyetemi vizsga ettől sokkal nagyobb tananyagból áll majd. Attól hogy neked pocsék tanáraid vannak (gyenge iskolában) még nem jelenti a rendszer teljes alkalmatlanságát. Ha az érettségi problémát okoz akkor felejtsd el az egyetemet.

Az internet tele van rengeteg segédanyaggal (videók, kidolgozott érettségi tételek) miért nem használod?


Már rengeteg embernek sikerült az érettségit teljesíteni.


Jelenleg az érettségi egy belépő a felsőoktatásba. Ha ez neked nem tetszik akkor találj ki egy másik felvételi rendszert amivel igazságossá lehetne tenni az egyetemi felvételit.

2023. jún. 25. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

1. Amúgy igazad van. Kicsit bestresszeltem mert jövőhéten van a szóbeli és csak felejtek.

2. Helló. 75 pontot értem el, sajnos az egész érettségimre jellemző volt a figyelmetlenség, így tényleg csak semmiske dolgokon vesztettem pontokat. Igazából azt mondta, hogy utolsó év, bírjuk ki.

3. Nem egy gyenge iskola. Én úgy mentem oda elsőben, hogy ez egy "elit gimnázium". Csak a jó tanárokat nem sikerült kifogni az utolsó 4-5 évre.

2023. jún. 25. 08:38
 5/21 anonim ***** válasza:
52%
#2-es vagyok. Terveztél továbbtanulni volna?
2023. jún. 25. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
Nem kell kitölteni a rendelkezésre álló időt.
2023. jún. 25. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
5. Igen, de az már fix, hogy újra kell érettségiznem. Kezdem meggyőzni magam, hogy ez a szóbeli nem oszt nem szoroz.
2023. jún. 25. 09:37
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Az érettségit a magyar reformkor nagyjai találták ki és követelték, de akkor nem valósult meg. Később 1849-ben az osztrákok vezették be előbb Ausztriában, aztán a szabadságharc leverése után Magyarországon is. 1850-ban vagy 51-ben tartották az elsőt Pozsonyban.
2023. jún. 25. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

Ha majd túl leszel az egyetem első évén visszatekintve te is látni fogod, hogy az érettségi igazán csak egy kisebb sz*rkupac.

Az érettségi egy dolgot mér: a legáltalánosabb dolgokról nagyon alap szinten zúgjon valami. Nem az anyag nehéz, csak egy gimnazista számára szokatlan, hogy egyszerre van terítéken minden + ott a stressz a felvételik miatt.

Tulajdonképpen szégyen az, hogy ezt a mai "érettségit" "érettséginek" merik nevezni. Ha tudsz írni-olvasni-alapfokon számolni, akkor nem érhet nagy baj.

Én pl. magyarból Arany János balladáit húztam, történelemből a kiegyezést. 20 éve volt, de ezekről egy 20 perc átgondolás után (+ segédanyagok is lesznek) most is tudnék beszélni 10 percet, pedig nem ilyen irányokban tanultam tovább.

Próbálj nem stresszelni, ha kihúztad a tételt, higgadtan átgondolni, ésszel használni a segédanyagokat és minden rendben lesz!

2023. jún. 25. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
29%

7. Nézd meg hogy az adott karon milyen felsőfokú képzés érhető el, és ha van elég pontod jelentkezz rá. Kaphatsz rá alapképzés jelentkezésékor pontot. A nyelvvizsgát is ajánlom, egy középfokúra nem sok idő felkészülni.


Azt is teheted még hogy most elballagsz, egy két évig felkészülsz 1-2 emeltre egyedül vagy magán tanárral.

Nem tudom hogy középfokú újra írására van-e esély, de ha igen azokra is fel tudnál készülni szerintem egy-ket év alatt.

2023. jún. 25. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!