Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Csak én érzem értelmetlennek...

Csak én érzem értelmetlennek az egyetemet?

Figyelt kérdés

Összességében úgy érzem, hogy csak a bulik, a közösség és az idóta, mindenhol talán teljesen értelmetlenül elvárt papír miatt éri meg itt -csúnyán fogalmazva- b*szni a rezet.


Negyedik vizsgaidőszakom, már hónapok óta dolgozom szoftverfejlesztő gyakornokként, mérnökinfó szakra járok.


Még mindig úgy érzem, hogy semmi fontosat nem tanultam, ami talán az, ahhoz pedig minek a diploma? Az internetről is megtanulhattam volna. Mármint azt is tettem, mert ez a hulladék intézmény még csak hasznos jegyzeteket sem képes adni az anyaghoz.


Minek húzzuk évekig ezzel az időnket? Sokak egy raklap hitelt is a nyakukba lapátolnak, illetve jellemzően ez olyan szakokon történik meg, amik után nem is tudnak jól elhelyezkedni a diplomájukkal.


Minek csináljuk ezt? A szülők miért nyomják rá ezt a gyerekekre? Minden második fiatalnak az a válasza, hogy azért jött egyetemre, mert otthon ez elvárás.


A szüleink idejében, amikor keveseknek lett diplomájuk valóban érték volt, ma viszont a legtöbb ilyen papír már poháralátétként funkcionál a munkaerőpiacon.


Bocsi, kihisztiztem magam, de várom az érdekes válaszokat!



2023. máj. 30. 00:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
96%

Valaki valóban ott tanulja meg az alapokat, valaki ott talál rá saját magára, az életútjára, vagy éppen arra, mi az, amit egészen biztosan nem akar csinálni az életben

A papír sok helyen magasabb fizetést is jelent, bar ez szaktól függ, és sok esetben nem egészen jogosan, mert nem a papír teszi az embert szakértővé valamiben

Megkérdezhetem, hogyha már most is dolgozol szakmában, és nem látod értelmet az egyetemnek, akkor miért vagy még ott?

2023. máj. 30. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Közeledik a vége, ha félbehagynám visszamenőleg vissza kellene fizetnem a már végetért féléveim, illetve ha már nyakig benne vagyok csak megszerzem már azt a papírt, ha ennyi munka benne van.
2023. máj. 30. 01:10
 3/13 A kérdező kommentje:
Illetve a szüleimmel nem szeretném, hogy ilyen csúnya csapás érje a kapcsolatunkat. :)
2023. máj. 30. 01:11
 4/13 anonim ***** válasza:
92%
Fontos a papìr, sok helyen csak akkor veszik komolyan az embert, az kB belépő szint. Ha meg megvan nagyjából 4 féléved, még ha netán nincs is meg minden tárgyad akkor sem hagynám mar abba.
2023. máj. 30. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan úgy ahogy a 4-es kommentelő írta, kell a papír, hogy elhelyezkedhess bármely szellemi munkahelyen, anélkül nagyon nehezen kerül be az ember egy komolyabb munkahelyre, komolyabb fizetéssel.
2023. máj. 30. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
69%

Lesz majd idő, amikor jól fog még jönni.

Ne hagyd ott.

2023. máj. 30. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
89%
Az a gond, hogy diploma nélkül egy álláspályázaton az első körben kiszórnak, be sem hívnak interjúra. Úgyhogy ha jól fizető állást szeretnél és a mindenkori könnyű munkahely-váltás lehetőségét fenntartani, kell a diploma.
2023. máj. 30. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
92%

A diplomát úgy kell felfogni, mint egy s_ggedbe dugott rakétát ahhoz képest, mintha csak érettségivel próbálnál bizonyos területeken érvényesülni... ezt nyilván diplomásként nem látja az ember, de diploma nélkül azt érzi, hogy mindenki másnál ott a rakéta. Akár egy pályakezdő pozíciót megszerezni is nagyságrendekkel nehezebb, de az igazi arcul csapás akkor jön, amikor a szakmai fejlődés jönne el, előléptetés, vagy munkahelyváltás címszóval, és hirtelen, ha nem is ott találja magát az ember, ahol pályakezdőként volt, messze nem ott, ahol a tapasztalata alapján kellene tartania.

Persze, tisztelet a kivételnek, és nagyon szép, hangzatos történeteket lehet akár itt is olvasni arról, hogy "a HR-eseket nem érdeklik a papírok, csak az, amit az interjún nyújtasz..." Ez tény. A gond csak az, hogy pont azért, mert ennyire kommersz dolog lett egyetemre járni és diplomát szerezni, a szellemi munkakörök nagy részénél úgy állnak hozzá a diplomához, mint 20-30 éve az érettségihez. Aki ezt a szintet se tudja megütni -látva, hogy milyen tökkelütötteknek sikerül-, azt meg se akarom hallgatni, mert bár lehet, hogy amúgy alkalmas lenne a munkára, de sokkal nagyobb eséllyel találok a diplomások közül egy ilyen embert.

Ezen felül a diploma alapvetően feltételezi azt, hogy képes és hajlandó vagy tanulni. Ez pedig munkáltatói szempontból hosszútávon lényegesen fontosabb, mint az, hogy momentán mihez értesz, mert ez ma még fontos, holnap már szó-szó, holnapután pedig a kutya sem fog a jelenlegi technológiával dologzni, legyen szó szoftverekről, műszaki eszközökről, bármiről. És ez hatványozottan igaz az IT legtöbb területére.

2023. máj. 30. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
81%

Nem kell az egyetem. Van ismerősöm, aki hatalmas zseni és otthagyta első félévben a mérnökinfót, hogy teljes állásban dolgozzon. Igaz, kb 10 éves kora óta nagyon komolyan programozik.


De az egyetemnek van értelme. Persze nem mindenki számára, sőt talán a többségnek nem kellene egyetemre járnia, de vannak emberek, akiknek rengeteget ad az egyetem.


Lássuk pl az én esetemet:

- Nem tudok magasabb szintű matematika tanulása nélkül élni. Pervezió tudom, de ez van. Ezt szinte csak egyetemen kapom meg. Jók voltak a jegyzetek (többségében), rendkívül segítőkészek a tanárok stb

- Matematikus szeretnék lenni. Szintén csak egyetemen van rá lehetőség.

- Megtanultam programozni (ezt lehetne egyetem nélkül, de eszembe nem jutott volna, komoly ellenérzéseim voltak)

- Szakmai kapcsolatokat alakítottam ki, szereztem munkatapasztatalot

- Belekóstólhattam több területbe, kutattam, tanítottam, fejlesztettem, versenyeztem stb

- Ingyen tanultam nyelvet, ingyen sportoltam.

- A szállásom mindenestül 9k a koliban (csak ezért elgondolkodtam azon, hogy beiratkozzak félévente egy új szakra), plusz rengeteg kedvezmény van diákoknak, diákbérlettől kezdve az éttermekig rengeteg helyen.

- Fontos emberi kapcsolatokat építettem. Rengeteg új barátom lett, illetve az egyetemen ismertem meg a páromat is.


Tehát az egyetemen megismersz új embereket, kialakítasz szakmai kapcsolatokat, kialakítasz szakmán belül egy érdeklődési kört, rengeteg tudás megszerzésére van lehetőséged, plusz sok a rendezvény, illetve lehetőség (bulitól kezdve a licence-eken keresztül a konferenciákig mindenre gondolok itt)


Annak nyilván sok értelme nincs, hogy mindent végigcsal valaki kettessel, max a kötelező szakmai tapasztalatot végzi el.


Persze az is kérdés, hogy mit szeretnél dolgozni. Mert azért IT-n belül is óriási a szórás.

2023. máj. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem járnál egyetemre szerinted mennyi esélyed lenne pályakezdőként elhelyezkedni az informatika szektorban úgy hogy egy junior pozícióra beérkezik 200-300 önéletrajz?


Azért alkalmaznak gyakornokként mert diák révén kevesebbet kell utánad adózni. Az egyetem 2 dologra nagyon jó: a kapcsolatépítésre és a papírszerzésre.


A nagyobb multik az alapján szelektálnak pályakezdők között hogy kinek van papírja és kinek nincs mivel aki lediplomázott az már bizonyította hogy helytállt a szektorban 3,5 éven keresztül míg egy öntanuló embernél sokkal magasabb a kockázata hogy otthagyja a céget egy idő után, mert nem képes helytállni. Az egyetem nagyon jól megszűri hogy kinek legyen papírja, egy csomó alkalmatlan embert kidobálnak az első félévekben. Aki pedig okosan csinálja kihasználja az egyetem kapcsolatrendszerét, projekteken vesz részt, demonstrátorkodik, szakmai gyakornokoskodik hogy mire eljut a diplomáig addigra olyan önéletrajzzal rendelkezzen hogy a magas bérigényt is megadják neki.

2023. máj. 30. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!