Miért nem kortárs könyvek a kötelező olvasmányok?
Értem én, hogy kultúra, meg meg kell ismerni, de nem lenne elég ha a tanár elmesélné a cselekményt, meg néhány részletet elolvasnánk órán? Miért kell alig érthető nyelvezetű, számunkra ingerszegény műveket olvastatni velünk? Én nagyon szeretek olvasni, de hatodik óta bele se kezdek a kötelezőkbe, mert tudom, hogy unalmasak és érthetetlenek lesznek. Szerintem nem egy ember van, aki ezek miatt nem szeret olvasni.
Félreértés ne essék, elismerem és tisztelem az írókat akik ezeket a könyveket írták, egyszerűen csak nem nekünk valók.
Ezek azért nem olyan durván fantasy-k :D Igaz, nekem sci-fi-ből és fantasy-ből sose lehet túl sok, de a Tündérboszorkányban annyi varázslat van mint mondjuk a Csongor és Tündében (ami kötelező), a Percy Jackson meg igazából inkább mitológia, a Kulcs a múlthoz pedig kicsit előrevetítené a jövőbeli töriórákat.
Egy Gyűrűk urát vagy Űrodüsszeiát nyilván nem raknék oda a gyerek elé, de szerintem meg lehetne ismertetni több műfajt az iskolában. Én is olvastam mindenfélét, aztán rátaláltam arra ami tetszik. Viszont van aki csak olyat olvasott eddig ami nem tetszett neki és elkönyvelte magában, hogy olvasni rossz.
Hetedikes ismerős lány a nyárra három könyvből választhatott, háromból kettő népszerű kortárs író felkapott könyve volt. Majdnem az egész nyara ráment, mert nem szeret olvasni.
Unokahúgom pár hónapja rákapott az olvasásra, azóta a kötelezőket is élvezi.
Szerintem ez egyén függő.
Én elolvastam az összes kötelezőt, az egyiket a mai napig gyűlölöm (Candide), egy másikból csak arra emlékszem, hogy alig vártam, hogy vége legyen, mert bármi érdekesebb ennél. A többit még élveztem is.
#5 nekünk sose kellett nyáron kötelezőt olvasni, az szerintem kínzás :(
"Szerintem ez egyén függő."
Nagyrészt igen, ebben is van igazság.
Én is belenéztem pár felkapott könyvbe, de talán kettőt tudok ami nem fantasy, sci-fi vagy horror és tetszett (Az Édes mostoha cuki volt, azt szerettem, az Egy középső gyerek vallomásai pedig nem tudom miért jött be).
Már nem nagyon nézem, hogy mi a felkapott, a Szukits oldalát szoktam böngészni :D
Először is, pont azért ezek még mindig, mert ezek voltak régen is. Úgy átlagban az oktatás alig fejlődött az elmúlt 200 évben, miért pont ez a része lenne modern?
Másrészről látok egy kis hátsó szándékot a kormány részéről. Ha a gyerek már általánosban megutál olvasni, s egy buta proli marad élete végéig, könnyebb irányítani.
Azért, mert irodalom órára szépirodalmat kell olvasni, és a kortárs irodalomról még nem lehet tudni, hogy mi lesz ezekből maradandó. Azt majd az idő dönti el.
Egyébként tanártól is függ, a fiamék általánosban inkább kortársat olvasnak, pl Zágoni Balázs: Gömb, ami nekem nagyon tetszik, de nem hiszem, hogy 20 év múlva bárki fog rá emlékezni.
Abban igazad van, hogy a nyelvezetük elavult, ez is tanártól függ, hogy mennyire erőlteti.
A lányoméknak 9.ben pl. csak az Antigoné volt még az idén, a többit csak elmesélte a tanár, nem kellett elolvasni. Az Antigoné is szörnyű, de legalább nem olyan hosszú.
#9 Ebben is van igazság.
Nekem általánosban az egyetlen "nem előírt" kötelező a Momó volt. Az mai nyelven íródott, de egy szót nem értettem belőle, rémunalmas volt. Most, hogy visszagondolok, csak nem voltam elég érett, így már értem miről szólt.
Az idei magyar tanárom viszonylag jófej, a kötelező mellett mindenki szabadon választhatott egy könyvet és arról kellett olvasónaplót írni, illetve ha két könyvet elolvasol és beszámolsz neki a cselekményről, kapsz egy feleletmentesítőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!