BME-VIK vagy ÓE-NIK és ezeken belül mérnökinformatikus BSC vagy üzemmérnök informatikus BProf?
Én csak az OE NIK-ről, BME VIK-ről tudok beszélni:
Elmondom, hogy senkit nem fog érdekelni, hogy honnan van a papírod, amíg meg van a kellő tudásod.
A BME-seknek szokásuk hangoztatni, hogy márpedig piacképesebbek, csak hogy legyen “értelme”, hogy vért izzadtak a diplomáért. Ne értsetek félre, tisztelek mindenkit aki ott végzett, de ne reklámozzátok a fiataloknak mikor tudjátok jól, hogy
kb. az ember házhoz megy a lóf@szért a BME-n. Mindkét egyetemről kikerülhetsz kiváló szakemberként, csak te döntöd el hogy mennyire akarod magad megszívatni.
Az OE-n is kell tanulni rendesen, de nincs az a felesleges szívatás és egyre színvonalasabb kezd lenni. Nekem szinte csak pozitív tapasztalatom volt az egyetemmel, nem bántam meg hogy átmentem. Nem volt probléma sem az elhelyezkedéssel, sem a kapcsolataimmal.
Ha programozó szeretnél lenni, teljesen mindegy hogy hol tanultál, mindig a tudásod fogják nézni. A másik, hogy az ember otthon/a munkahelyén sajátítja el a programozást.
Üdv.: egy volt BME VIK-es, aki OE NIK-en végzett :)
Egyértelműen csak a BSc-nek van értelme.
Lehetőség mindenhol van, csak rajtad múlik mit hozol ki belőle. Az Óbudait ajánlanám azért, mert több szabadidőd marad, amit fel tudsz használni arra, hogy azokkal a területekkel foglalkozz, ami téged érdekel.
A kötelező tananyag egy dolog, a saját projektek meg a másik.
Az, hogy BME vs. ÓE teljesen mindegy. Én egyedüliként vagyok ÓE-s a munkahelyemen, és simán leköröztem az összes velem egykorú BME-s kollegám. Minden attól függ, Te mennyit raksz bele az egyetemi éveidbe. A legtöbbet a saját projektekből fogsz tanulni, mert ott ténylegesen meg kell valósítani valamit, ami nem a tantermi keretek között van.
A Bprof. bőven nem nyújt annyit mint egy teljes BSc. Míg az utóbbi egy rendes egyetemi képzés, felsőfokú végzettség, addig az előbbi csak középfokú végzettségnek minősül. Több mint egy technikusi, de kevesebb mint egy BSc.
És érdemes azt is figyelembe venni, hogy a BSc. sem olyan nagy dolog már. Ami tudást ott kapsz, az sem elengedő önmagában, hogy sikeres legyél. Neked is nagyon sokat kell magadtól beleadni.
Sőt, azt is érdemes fontolóra venni, hogy a hallgatók minősége is sokkal jobb BSc. képzésen. A társaság pedig nagyon sokat számít a tanulmányokban!
#5 "Míg az utóbbi egy rendes egyetemi képzés, felsőfokú végzettség, addig az előbbi csak középfokú végzettségnek minősül. Több mint egy technikusi, de kevesebb mint egy BSc."
Ezt hol olvastad? Mindkettő diplomát ad, mindkettő felsőfokú képzés és végzettség. Ha Bprofon végzel, ugyanúgy egyetemi diplomád lesz.
Azt még figyelembe kell venni, hogy sokan nem akarnak kemény matekot meg fizikát tanulni elmélettel, matematikai bizonyításokkal, csak pl programozók akarnak lenni. Ilyenkor hasznos a képzés.
Egyébként a Bprof-ot szerintem azért nézik le sokan, mert a mérnökinfós anyag "lebutítása", "gyakorlatiasítása". Pl a Gazdinfónál nehezebb, arra mégse mondják, hogy nincs értelme, és csak mérnökinformatikusra érdemes elmenni.
Nekem az olyan (kicsit túlozva), mintha ápolóknak mondanák, hogy miért nem mentek orvosira, annak sokkal több értelme van, de lehet, hogy tévedek.
Volt VIK-es és NIK-es vagyok.
A hatosnak igaza van, mind a kettő EU akkreditált Bachelor program, viszont kicsit gyengébbek általában a Bprofos hallgatok, de ez sem mindig igaz.
A VIK sok ember számára mumus, de így pár év távlatából nézve nem elvégezhetetlen, elég sokat is változtattak mostanság a tantárgyakon és a követelményeken, ettől függetlenül nehezebb elvégezni mint a NIK-et.
A tanárok szakértelme és kíválósága, nagyjából ugyan az mind a két helyen, bár picit több jó tanárral találkoztam az Óbudain. A számonkérések azonban messze szivatósabbak a VIK-en, legtöbbször azt érzi az ember, hogy nem arra kíváncsiak mit tudsz, hanem mit nem tudsz.
Programozás szempontjából egyértelműen a VIK a jobb, a NIK az tipikusan ahogy a vizsgán mondták nekünk úgy mondhatjuk mi nekik, hogy "érezzük, hogy ez komolytalan, ugye kolléga?" Az első két félév masszív algoritmus tanulás, amit ha akarsz megértesz otthon, ha nem akkor meg bemagolod, ígyis úgyis át lehet menni, de a tényleges tudásodhoz érdemben nem ad sokat ad hozzá. Az egészben kevéssé érződik, hogy a gondolkodás módot akarják átadni, mint inkább bemagoltatni veled.
Ez alól nem kivétel a szoftver szakirány sem. Ott 4 félévig írsz egy általad választott ötlet alapján projektmunkát amit elvihetsz egészen szakdogáig is, ehhez pedig a szak jelöl ki neked egy konzulenst. Ez mind szép és jó, de nem egy esetben tapasztaltuk, hogy hozzá nem értő majmokat adtak konzulensnek, akik még a legalapvetőbb nem szakmai kérdésekre sem tudtak válaszolni. Arról már nem is beszélek, hogy ha esetleg segítségre lenne szükéged, akkor rohangálhatsz, hogy találj valakit aki ért hozzá.
A felhős/hálózatos szakirány egészen jó, ott vannak nagyon jó tanárok is, de a felhő része elég gyenge.
Amiről még tudok pár infót, az a mesterséges inteligencia. Ez egy újonnan indult szakirány és pontosan olyan is. Egyelőre azt sem tudják mit tanítsanak, nincs konkrét követelmény rendszer, random változtatgatják a követelményeket évközben, abszolute káosz.
A többi alaptantervi tárgyat tekinktve, gyakorlatisabb a képzés a NIK-en, egy két kivétellel. De bőven túl sok hangsúlyt fektetnk olyan tárgyakra, aminek tényleges haszna nincs.
A szinvonal valóban felívelőben volt, azonban a korona vírus óta szignifikánsat zuhant és nagyon sok esetben marhára nem tanítják meg vagy nagyon vacakul azt amit számonkérnek.
A nagy halála a NIK-nek az egészen biztosan az adminisztráció. Erről bizton állíthatom, hogy egy faluvégi általános iskolában jobbat találsz. Mindennek neked kell utána futkosni, az egyik ember azt mondta, hogy A verzió a helyes, a másik meg, hogy B. Hatalmas a fejetlenség a TO-n és az egyetemi vezetésben egyaránt
Összességében még mindig a NIK-et választanám, ha most felvételiznék, de már sokkal rosszabb szájízzel mint anno. De ha van rá lehetőséged, én mindenképp valamelyik külföldi műszaki egyetemet javaslom, mert ott átlagban naprakészebb tudást kapsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!