Üzemmérnök informatikus (Bprof) vagy Mérnökinformatikus (Bsc)?
Data vonalon jó az üzemmérnök, bme-n pl elég sok olyan tárgyuk van, ami kifejezetten datás. És a nyelvek is, amit tanulnak (python, c# pl)
Viszont nem lehet vele mesterképzésre menni közvetlenül és nem tudom, magát a végzettséget hogy kezelik külföldön.
Én mérnökinformatikus képzésre járok (oe), itt viszont van data specializáció és lehet ugyanúgy felvenni ml-hez kapcsolódó tárgyakat, mesterszakon pedig szintén sok jó lehetőség van idehaza és külföldön is, ha ezen a vonalon akarsz mozogni. És azért az ai-hoz fenntartani egy alkmat msc lehetőségét vagy egy orvosi infó irányt például nem lenne rossz szerintem. Úgy gondolom egyébként, hogy ha már beleteszek 3 évet egy egyetemi képzésbe, én személy szerint nem szeretnék bajlódni még azzal is, hogy ismerjék el normális diplomának, amivel lehet egyenesen mesterre vagy szakirányúra menni. És azért nem is könnyebb egyáltalán annyival.
Szóval lehet, hogy elfogult vagyok, de nekem a szívem inkább a mérnökinfó felé húz. Persze, az ai-nak is vannak szintjei a vakon kódolástól a száraz matematikáig, én inkább abban hiszek, hogy az utóbbi is kellene a jó munkához és ahhoz, hogy az embert értelmes dolgokkal engedjék foglalkozni (több külföldi data scientist/ai specialist állásnál szóba sem állnak veled msc nélkül például, nyilván a k+f területén számít a papír).
Adatalapú rendszerek specializáció? BME - üzemmérnök informatikus
Én idejárok bprofra, külföldön szeretnék dolgozni. Igazából tök mindegy, hogy milyen papírod van, ha van mögötte releváns munkatapasztalatod. Én is sokat őrlődtem, hogy mérnökinfó és az üzinfó között, de nekem a bprofos specializációk jobban tetszettek. Nem hiszem, hogy nagy különbséget fognak tenni, de pl nekem nem célom a mester. Ha mestert szeretnél csinálni érdemes a BSC. (Bprofról is mehetsz de akkor plusz 1 év)
Pl az Angliában is vannak hasonló képzések BE, BEng stb. Csak nem Bprofnak hívják. Érdemes utánaolvasgatni. Remélem segítettem!:)
Van egy kis félreértés a data science körül. A data science nem informatika. Kell hozzá tudni programozni valamilyen szinten, de a data science leges-legelső körben ALKALMAZOTT STATISZTIKA. És mint ilyen, minél erősebb matematikai (analízis, lineáris algebra) és még erősebb statisztikai képzésre van szükséged hozzá. Azt hiszem ebből már sejtheted, hogy a KÖNNYÍTETT (ez a lényege!) bprof képzés itt a lepkefing kategória.
A szakmában tevékenykedők kb. 40%-ának PhD-je van, és nagyon nagy részének mesterképzése. A jövőben pedig a legnagyobb részének szakirányú mesterképzése lesz.
Ebből következik, hogy a BSc a te egyedüli barátod itt, a bprof-osok nem nagyon rúgnak labdába, főleg nem a papírmániás Németországban. Feldobsz egy álláshirdetést, ráugrik ezer mesterszakos jelentkező a világ minden tájáról.
Ha egyébként kifejezetten data science-szel szeretnél foglalkozni, és nagyon komoly vagy matekból (ez mondjuk alapfeltétel), akkor elgondolkodnék egy gazdaság- és pénzügymatematikai elemző szakon inkább (elte) vagy akár egy gazdasági informatikuson. A data science-ben nagyon sokat számít a domain (azaz szakmai) ismeret, ezért sok esetben többet ér egy szociológus, pszichológus, digitális marketinges, pénzügyes, biológus data science tudással, mint egy csak informatikát tanult programozó. Nyilván attól függ, hogy mi a munka. Mesterséges intelligencia programozásra vagy data engineernek jobb egy informatikus mérnök.
Szóval ha ez a terület érdekel, akkor irány a BSc és utána egy ütős szakirányú mesterszak. Ha Németország érdekel, akkor pedig a német tanfolyam mellette - nagyon fontos náluk ez is.
#2 Azért az angol BEng-et ne hasonlítsuk a BProf-hoz. A Bachelor's of Engineering egy szinten van a BSc-vel, csak éppen specializáció. Például a Software engineering alapképzések általában BEng-ek, míg a Computer Science szakok BSc-k. Persze más mérnöki szakoknál is sűrűn használatos a BEng fokozat, de nem azért amiért otthon is BProf az üzemmérnöki.
A BProf köztudottan egy könnyített alapképzés, amit csak azért hoztak létre, hogy betömjék a lyukakat a piacban az informatikusokat illetően.
Ha cél a mesterképzés és külföld is, nincs az az Isten amiért érdemesebb lenne a BProf-ot választani. Egyedül a gyakorlat miatt érdemes, de mint tudjuk, ha a papírt/egyetemi közeget és a fokozatokat nézzük, akkor elmélet > gyakorlat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!