Mit tanuljak meg a középszintű matek érettségi mellé, hogy ne pusztuljak meg az 1. évben?
ELTE proginfo vagy BME mérnökinfo-ra szeretnék menni. Idén felvételizek.
Középszintű matek érettségit fogok tenni, de úgy halottam a matek elég nehéz, és emelttel ajánlatosabb menni. Ha minden úgy megy ahogy terveztem akkor simán fel fognak venni, de nem szeretnék egyből megdögleni a matek miatt. Mi az amit még hozzá kellene tanulnom a középszinthez, hogy ez ne következzen be?
A matekingen fent van a sulidhoz tartozó komplett tananyag, videókkal.
Nézz bele!
Valszeg lesz Analízis 1-2, Diszkrét matek, Lineáris algebra, Valószínűség, Statisztika stb.
Szerintem picit értelmetlen emelt matekot csinálni, mert csak annyira lesz elég, hogy pár matek órán felcsillan a szemed és azt mondod "Wow, ilyet már láttam", de rá 3 percre megint fogod a fejed, hogy "Ez meg mi a f...?!?"
BME Mérnökinfón több olyan szaktársam is elvérzett matekból akik emeltet raktak le. Én középszintű érettségit raktam le végül, de jártam matek faktra és picit sem segített.
Szerintem azzal tudsz a legjobban készülni például a BME Mérnökinfóra, ha a Prog1 tantárgyat konkrétan végig csinálod és még a nyáron megcsinálod a nagy házit. Így kb nem is kell foglalkoznod a tantárgyal, ami szerintem nem nehéz, de ettől függetlenül sokan elbukják és azért sok időt vesz el, amit például majd tudsz matekra fordítani.
Amúgy ... ha a matekra készülnél (vagy arra is) akkor ott a mateking.hu
Ott bejelölöd, hogy a BME-s tantárgyak érdekelnek és az ott lévő matek anyag kb lefedi a BME-s anyagot. Meg elég jól magyaráz.
1-1 tantárgynak az online kurzusa kb 3-5 ezer körül van ha jól emlékszem.
Elfelejtettem a linket:
Itt mennék végig a helyedben az előadáson és a laborokon. Meg a hangyházin. Óriási segítség lesz, hogy nem kell a laborokkal bajlódnod. Csak bemész, felírják a neved, bemutatod a tanárnak (esetleg még fel is töltöd valahova, erre már nem emlékszem) és rögtön elmehetsz a laborrol.
(Persze beugrókat meg kisZH-kat kell írnod)
Rengeteg szabadidőt tudsz magadnak varázsolni ezzel, amit majd a nehéz tantárgyakra fordítasz, amiket nem éri meg előre tanulni.
Nem a matekkal lesz a bajod, hanem azzal, hogy lesz mellé másik 6 tárgy, aminek az anyagát kőkeményen be fogják rajtad vasalni.
Az egyetem nagyrészt szorgalom. Egységnyi idő alatt nagy mennyiségű anyag elsajátítása. Tapasztalataim alapján inkább az időmenedzsmentről és a teherbírásról szól, nem arról, hogy milyen előzetes tudásod van. A legtöbb tárgy hiába épül egymásra, az és csak az kell a teljesítéséhez, amit a tárgy keretein belül leadnak. Ha most felkészülsz matekból teszem azt és programozni tudsz, az tök jó, de az első félév kivételével messzire nem jutsz vele, ha a fenn említettek nincsenek meg benned. Jönnek új tárgyak, egymással párhuzamosan, van ahol változik a tanterv, van, ahol korábban könnyű volt az adott tárgy de a jelenlegi oktatóval halál (és fordítva). Minket bmen a grafikával szopattak szarrá anno, most már az is csak egy kötvál, elkerülhető...
Arra készülj, hogy versenyt fogsz futni az idővel.
Az egyetemi matek, ha még van olyan (mert az emberiség elhülyülésével párhuzamosan abból is sokat leengedtek már), az nyilván új dolgok tudását követeli meg. Van viszont egy csomó olyan elemi tudnivaló, ami mindig jól jön. Hogy például szinusz az első negyedben pozitív, és a nevezetes szögeknél mennyi; hogy hogyan periodikus; hogy egy függvényben, ha a változót megszorozzuk kettővel, akkor hogyan nyúlik/magasodik/zsugorodik oldalra vagy függőlegesen, az összes szorzattá alakításosdi, satöbbi.
Ezeket begyakorolni úgy, hogy úgy mondjam, kisujjból tudni, a felvételi példatárak megoldásával lehet. Mármint gyors megoldásával. Mert az is fontos, el kell jutni a szokásos munkafolyamatok gyors és magabiztos elvégzéséhez. Képlet átrendezés is holtidő nélkül. Van, akinek sosem fog ez menni, van, aki elmondja a szabályt, hogy mindkét oldalt beszorozzuk... és aztán csak bután nézi a képletet, és nyilván vannak, akik képesek fejlődni, ha beleteszik a munkát. Ja, és persze van, aki szemlátomást már születésekor is tudott gyorsan és hatékonyan "matekozni" - ezeket csak irigyelni tudjuk. :)
Emelt matekkal jönni nem éri meg. Ha mégis félsz a mérnökinfós matektól, akkor a 0.zhra készülj fel, azzal rengeteg időd fog felszabadulni.
Itt fel tudsz készülni. Én egész nyáron erre készültem és nem bántam meg. Ne ijedj meg a feladatoktól, a legtöbb nem tipikus érettségis anyag, pl nevezetes szögek, de érdemes megtanulni, mert elő fog jönni analízisből.
Én letöltöttem magamnak ezeket: the homoungos problem for algebra
The homoungos problem for trigonometry
Én csak hobbiból tanulom most a matekot, mert épp sok időm van és kell valami agytorna. Elhatároztam hogy átismétlem a gimis anyagot, aztán esetleg belekóstolok ezekbe a kalkulus izékbe. Valahol mélyen érdekel hogy miért van mindenki oda meg vissza tőle.
Még ezt is letöltöttem:The easy way of calculus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!