Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért nézik le ennyien a...

Miért nézik le ennyien a bölcsészeket?

Figyelt kérdés

Tényleg nem értem, mi az alapja. Többek között a tanárok is bölcsészek, akiktől mindent tanultunk. Írni, olvasni, számolni. Miért nézik le őket mégis? Annyi helyről hallom mostanában...

Kérek mindenkit, hogy maradjunk kulturáltak és többé-kevésbé objektívek. Előre is köszönet érte. De tényleg érdekel, hogy mi a véleményetek, mert én eskü nem értem.



2022. nov. 8. 21:44
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
73%

Normális ember senkit nem néz le pusztán csak az alapján milyen végzetsége van.


A bölcsész diplomát inkább a munkaerőpiac nézi le, mivel nem tud mit kezdeni a bölcsészekkel, mivel semmi gyakorlati tudásuk nincs, kimondott bölcsész állás nem igen akad a versenyszektorban, iGy a bölcsészek vagy tanulnak még vagy a burgerking ben találják magukat, esetleg bugyit árulni felveszik őket valami butikba.


Ez van

2022. nov. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
71%
Előzővel maximálisan egyetértek.
2022. nov. 8. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
27%
1. Ez nem így van, ostoba és rosszindulatú a hozzászólásod! A verseny szektorban nagyon sok bölcsész dolgozik.
2022. nov. 8. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
83%
Szerintem a legtöbben azért nézik le a bölcsészeket, mert nem tudják, hogy egyáltalán milyen területek tartoznak a bölcsészettudományok közé és azok pontosan mit takarnak, miként hasznosulhat egy bölcsész a társadalomban. Sokan azt gondolják, hogy ez csak egyfajta öncélú hobbi lehet, holott bölcsészként végez például a fordító, a pszichológus, a tanár, a szociális munkás, a régész is. Mindemellett elismerem, hogy a munkaerőpiacon nehezebb bölcsész végzettséggel boldogulni vagy nem fizetik meg stb., ahogyan azt is aláírom, hogy ezek többnyire elmélet alapú szakok. Viszont azt gondolom ez pont nem a bölcsészek hibája. Legalábbis én rengetegszer olvasom / hallom kritikaként, hogy semmi gyakorlati tudással nem rendelkeznek, nem értenek semmihez stb., holott ez nem a bölcsészképzések sajátja és ezeken a szakokon is ugyanúgy be lehetne vezetni például a szakmai gyakorlatot, illetve át lehetne alakítani a képzéseket úgy, hogy azok sokkal szakmaibbak és gyakorlat orientáltabbak legyenek.
2022. nov. 8. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
93%

Először is a tanárok nem bölcsészek, hanem pedagógusok. Igen, ennek a területnek vannak bölcsészeti alapjai, de egy pedagógus annyira bölcsész, amennyire egy marketinges társadalomtudós. Végülis, a közgazdaságtan az alapjait nézve egy társadalomtudomány, a marketing pedig ennek egy alkalmazott területe… ettől még semmi köze hozzá.

Másrészt értelmes ember nem néz le senkit a végzettsége alapján, a többiekkel meg nem kell foglalkozni. Az viszont, hogy a munkaerőpiac hogyan értékeli ezeket a diplomákat már más kérdés. Bármennyire is kardoskodnak itt páran mellette, ezeknek a végzettségeknek a nagy része kevésbé- vagy egyáltalán nem piacképes. Ez az embert, aki elvégezte, nem minősíti persze.

Ráadásul sokan elvégzik, sokkal többen, mint amennyire szükség van, és igen, ezért fordulhat elő, hogy például nálunk az ügyfélszolgálaton 6-ból 2 embernek bölcsész diplomája van, pedig csak egy érettségi az elvárás, de amúgy az se kellene hozzá.

2022. nov. 8. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
13%
4. A bölcsész képzésben is vannak gyakorlatok, amelyek a képzés részei. Te is csak okoskodsz.
2022. nov. 8. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
56%

Én egy nehezebb mérnöki szak végén vagyok és nekem picit durva látni a szakok közti különbségeket.


Nálunk van beguró, kiugró (amikor az óra végén írsz kb 20 oldalnyi anyagból + az órán elhangzottakból dolgozatot és ha nem sikerült, olyan mintha meg sem jelentél volna órán), kisZH, ZH, kis házik, nagy házik, szigorlat, elágazó tantárgy stb...


Például barátnőm, aki egy sokkal könnyebb szakra jár sokáig nem értette, hogy mért tanulok 0-24 folyamatosan és ha van egy ZH-m 1 hét mulva, mért pánikolok és érzem úgy, hogy lehetetlen a dolog, amikor neki összesen egy ZH felkészülés 1 nap, ha "durva" tantárgyról van szó 2-3 nap max és azt is normál órákban. A vizsga meg úgy nézki náluk, hogy sok tantárgyból kb 0 készüléssel összekaparsz egy 5-öst, míg nálunk például egy szóbelinél van, hogy tökéletesen megtanultad az egész tantárgy tananyagát, de ha bizonyos matekos bizonyításokat nem tudsz fejből, akkor megbuksz vagy a legjobb jegy, amit szerezhetsz 2-3, úgy hogy amúgy tökéletesen tudod az anyagot. Volt egy ilyen felelésem, ahol rettenetesen jól tuttam az anyagot. 1 óra alatt elmondtam mindent szóban és a végén egy bizonyítást nem tudtam, így 3-ast kaptam, úgy hogy a tanár megjegyezte, hogy nagyon szépen megtanultam az anyagot.


Éppen ezért sokáig butának gondolt és azt hitte rettenetes vagyok a szakirányomban. Rengeteg konfliktusunk volt, hogy mért készülök ennyit az egyetemre. Egészen addig míg meg nem ismerte a szaktársaimat és nem látta rajtuk ugyan ezt a küzködést, meg persze amíg nem jött el a kötelező gyakorlat ideje, ahol látta, hogy mennyi ajánlatot kaptam és hogy szó szerint licitáltak értem a cégek.


Ezek után nem lenézem őket, csak hiába azonos szintű a diplománk, nem érzem, hogy egyenértékű. Tehát van bennem, egy pici "lenézés" szerűség, amit nem tudok kontrollálni, de persze nem mutatom ki.

2022. nov. 8. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
74%
A bölcsész képzések általában nem annyira gyakorlatiasak, több helyet engednek a szubjektív véleményeknek, nem járnak nagy felelősséggel. Orvosi egyetemről váltottam nyelvszakra, és naphosszat tudnám sorolni a különbségeket a kettő között. S a légkör, a követelmények, a tanárok hozzállása ég és föld. Nem szabad senkit lenézni. De az tény, hogy messze nem ugyanolyan nehezek ezek a szakok, nem ugyanannyira hasznosak, nem ugyanannyit ér a diploma.
2022. nov. 9. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
47%

"Ezek után nem lenézem őket, csak hiába azonos szintű a diplománk, nem érzem, hogy egyenértékű. Tehát van bennem, egy pici "lenézés" szerűség, amit nem tudok kontrollálni, de persze nem mutatom ki."


Akkor érdemes elmenni egy pszichológushoz, aki kicsit leránt a földre.

Semmivel sem érsz többet mint az, aki nem szívott ennyit az egyetemen.

Semmivel.

2022. nov. 9. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
10%

9# Szakmai értelemben igen, 3x akkora fizetéssel. Meg a befektetett munka is teljesen más.


Amúgy nem tudatos és nagy mértékű a lenézés, csak itt őszintén kifejtettem, hogy ez ad egy pici ellenszenvet.


Ennél szerintem sokkal rosszabb az, amikor nem befektett munka, nehézség alapján ítélik el a másikat, hanem státusz alapon, ami sokkal gyakoribb. Ott jön elő, hogy "Te semmit nem érsz mert csak egy X vagy." azaz, hogy valaki jobb embernek gondolja magát, csak a státusza miatt.


Sok mérnöknél ez is létezik :D Nagyképűek vagyunk átlagosan. Volt olyan tantárgyan konkrétan, aminek az volt a címe, hogy "Mérnök leszek". Én nem ezt fogalmaztam meg.

2022. nov. 9. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!