Melyik a nehezebb? Egy erős gimnázium, vagy egy erős technikum?
Mindkettő nehéz. Talán ott a különbség, hogy egy technikumban csupa olyasmit tanul az ember, ami a majdani szakmájához kapcsolódik, így többnyire érdeklődéssel tanul minden tárgyat.
Míg gimiben talán nem minden tantárgyhoz fűlik a foga, így egyiket-másikat nem tanulja olyan nagy kedvvel, ergo nehezebbnek érzi az ember.
Én szakközépiskolába jártam (azóta pár éve változott a lényeg, de mi kaptunk érettségit és szakmát is), és baromi jó volt. Nem dogloztak agyon, mint egy top gimnáziumban, de még a rossz tanulók is 4-esre érettségiztek és mindenki, aki szeretett volna, arra az egyetemre került amelyikre akart. + 1 évvel meg szakmát is kaptál (ha olyan szakon tanulsz tovább, még + pontot is kapsz érte és tudsz is mellette mit dolgozni).
Már évek óta elévült az, hogy csak a gimnázium az ász. Felnőtt fejjel egy szakma érettségivel ezerszer többet ér.
3. “Én szakközépiskolába jártam”
… és így nincs rálátásod arra, hogy miben jobb egy gimnazista. Szó szerint mindenben. De mivel aki eleve alacsonyabb színvonalú oktatásban részesült, az ezt nem tudja megítélni.
5. Nem tudom, mivel azokra a szakokra ahol én tanultam illetve tanítok, nemigen jut be technikumot végzett ember... egy-két technikumból jött évfolyamtársamra emlékszem, ők voltak a leggyengébbek.
Kezdjük azzal, hogy a technikumok tananyaga lebutított tananyag, sokkal gyengébb tankönyvekkel. A diákok is jelentősen gyengébbek, és a legjobb tanárok se a technikumba mennek tanítani. Akárhogy is vesszük, gyengébb tananyag + gyengébb diákok + gyengébb tanárok = gyengébb oktatás.
Kár ezen mit szépíteni.
"A legjobb tanárok se a technikumba mennek tanítani."
Tekintve, hogy a szakképző iskolákban nem közalkalmazotti bértábla van, ez már régen nem igaz. Aki teheti átmegy technikumba, kétszer annyi a fizetésük.
Egyébként ez attól függ, hogy milyen szakgimnázium. A tanárok is hozott anyagból dolgoznak, tehát pl. egy olyan szakon, ahová lasszóval fogdossák a gyerekeket, és bárkit felvesznek, biztosan nehéz a színvonalat tartani.
De pl. a programozó szakra bőven 4 egész fölötti diákok jutnak csak be, nem gondolnám, hogy ott annyira alja az oktatás.
Szóval elvileg, egy ideális világban a szakgimi lenne nehezebb, mivel ott több a tantárgy. Érettségizni ugyanúgy kell magyarból, matekból, töriből, nyelvből. Pluszban a szakmai tárgyak. 10.-ben alapvizsga.
A természettudományos tárgyakat nem veszik annyira komolyan, abból van egy összevont tantárgy. Tehát ha pl. valaki programozói szakra jár, aztán mégis meggondolja magát, hogy orvosi egyetemre akar felvételizni, akkor valóban nehéz dolga lesz. Viszont ha szakirányban akar továbbtanulni, akkor könnyebb a dolga, mint egy gimisnek.
Magyarország száz legjobb középiskolája 2022-ben (HVG):
A listán 100 gimnázium szerepel, és egy technikum sem.
#8. Cicuka, ha megnyitod a cikkben szereplő HVG-s linket, akkor talán megérted, hogy azért van rajta csak gimnázium, mett ez a 100 legjobb GIMNÁZIUM listája volt. 😅
Az eduline alkalmazott megtévesztő címadást. Ezért szokás ellenőrizni a forrást - ezt gimiben nem tanítják?🙄
9. Itt van egy kicsit régebbi lista. A top 57-ben 6 db szakközépiskola van, a zöme annak is az alsó fertályban. A top 10-ben (az is megkérdőjelezhető módon) mindössze egy szakközép van.
De olyan dologról vitatkozunk, amiről mindenki tudja, hogy mi a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!