Menjek egyetemre?
Nem, nincs értelme, mert ki fogsz hullani az első félévben, mint a huzat.
Az informatikai szakokat minden évben 300-600 ember kezdi el szakonként, a második - harmadik évre felük-kétharmaduk már nincs ott vagy csúszik. Teljesen mindegy, milyenek a jegyeid, ha nem teszed le a segged egyetemen tanulni és gyakorolni, nem fog érni semmit.
Ahogy a hármas is írja, pszichológusok foglalkoznak pályaválasztási tanácsadással (pl. pedagógiai szakszolgálatnál), azt érdemes lehet megnézni.
Amúgy szerintem lehet ott van a baj, hogy azt nézed, hogy melyik tantárgy érdekel. Sok szakmát nem fednek le rendesen a középiskolai tantárgyak, így nincs értelme az alapján választani. Pl. pszichológia szakra elfogadnak matek, magyar, töri, biológia és idegen nyelvi érettségit is, de egyiknek sincs túl sok köze a valódi pszichológusi munkához. Ne az alapján válassz tehát, hogy most melyik tantárgyat szereted.
Gondold át, hogy milyen fajta munka érdekel. Például egyedül vagy csapatban szeretnél dolgozni? Fontos számodra a változatosság, vagy inkább a rutint kedveled? Te magad szeretnéd beosztani az idődet, vagy megfelelne egy 9-5-ig tartó munkanap? Mennyire kommunikálsz jól idegenekkel? Mennyire tartod magad érzelmileg "stabilnak"? Könnyen megviselnek a nehézségek, vagy jól tűröd a stresszt, negatív életeseményeket? Mennyire fontos a magas fizetés? Hajlandó lennél az 5 év egyetemen túl évekig, esetleg évtizedekig folyamatosan képezni magad? Van valami olyan hobbid, ami közben szinte mindig jól érzed magad? És igen, az is számít valamennyire, hogy melyik tantárgyakat tanulnod könnyebben vagy szívesebben.
Nézegesd a Felvin a szakok leírását (ne csak a "felvételi követelmények" részt). Ha pedig ezek után sem találsz semmit, ami annyira tetszene, akkor most ne menj egyetemre. Először is, bármikor mehetsz, még 40 évesen is. Másodszor, ne kezdj el valamit "csak úgy", mert aztán ha később megtetszik valami, akkor máris elpazaroltál néhány állami félévet. Menj el dolgozni középiskola után vagy valami. Az alatt szerezhetsz olyan tapasztalatokat, amik megkönnyítik a döntést, esetleg segíthetnek kizárni teljes területeket a lehetőségek közül. Meg persze egyetemre menni sem kötelező, rengetegen dolgoznak diplomát nem igénylő pozíciókban.
Szerintem akkor érdemes egyetemre menni ha érdelek valami, akár csak a pénzért is az informatika, viszont az ilyenesetekben bele kell venni a számításba, hogy a jól fizető szakok általában durvák is.
Pl.: BME Mérnökinfóról tudnék mesélni. Sokkal durvább volt, mint amire számítottam elsőre.
Ha még nincs ilyen szak, akkor meg talán érdemes lenne elmenni villany, gáz, víz stb... szerelőnek, mert mindig van rá igény, elég kevesen vannak és még nem hallottam pénzügyileg szenvedő villanyszerelőről. Mindenhonnan azt hallom hogy 1 milla körül keresnek és nagyon egyszerű saját vállalkozást indítani, ahol már sok milliót viszel haza havonta.
...mert ha nem érdekel egy szakirány sem egyetemen és nincs meg benned az a motiváltság, hogy egy nehezebb, de jól anyagi lehetőségeket kínáló szakot végig csinálj, akkor az lesz, hogy a szakmád nem fog érdekelni és még csak nem is fogsz jól keresni. Tehát utálni fogod az életed.
En most hagyom ki a 4.evemet, februarban kezdem, most talaltam ki 22 evesen mit akarok, minek van ertelme szamomra
Nem fekudtem 4 evig, dolgoztam, penzt gyujtottem, nyelvet tanultam
Szerintem azon legyel h szepre csinald meg az erettsegidet es amibol igazan ugy erzed jo vagy emeltezzel, hogy ha esetleg egy nap felkelsz, akkor ne az legyen h jaj de kell ehhez egy emelt matek( bar azt is konnyen lehet orvosolni es megcsinalni, en is igy tettem ,de konnyebb lett volna, ha megvan;d)
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!