Az informatika slágerszakma?
Van rá a piacnak igénye. Rettenetesen szerteágazó szakma és minden apró szeletéhez külön szakember kell. Nem csak a fejlesztés létezik, bár ezerféle fejlesztő van, a beágyazott rendszerektől a webfejlesztőn át az adatbázisfejlesztőig. Szükség van tesztelőkre, rendszergazdákra, devopsos szakemberekre, üzleti elemzőkre, ux designerekre, data analystokra, machine learning engineerekre, business intelligence expertekre, system architektekre, operations engineerekre és bőven sorolhatnám. És mindegyik ilyen pozícióhoz különböző technikai ismeretek kellenek, teljesen más szoftverek és skillek, más programnyelvek, olyan dolgok, amiket lehetetlen lenne egy képzésnek felölelni, többnyire mindenki maga tanulja a szakmában, idővel. És ha nem lenne elég, rengeteg a határterület, ahol fizikusok, matematikusok, biomérnökök, közgazdászok, villamosmérnökök és más szakemberek ténykednek, gyakran mindkét terület tudását használva.
A végtelenségig bonyolítható ez a terület és fog is bonyolódni, új munkaköröket megnyitva ezzel. Például az adattudomány, az orvosi informatika és a felhő alapú szolgáltatások is egy ígéretes, új iparág, amivel valakik nagyon jól fognak járni, ha meglovagolják azt a bizonyos hullámot.
Egy biztos, aki nem dől hátra az első poziban, amiben elhelyezkedett, hanem folyamatosan tanul, hogy legyen kompetenciája ezekre a hypevonatokra felkapaszkodni időben, az mocsokjól jár így vagy úgy. A szakma önmagában nem garantál sikert, biztos megélhetést sem feltétlenül, de biztos, hogy nagy jövője van és nagyon ígéretes lehetőségei. A viszonylag gyorsan elévülő tudás pedig egyszerre áldás (mert bármikor be lehet csatlakozni) és átok (mert bármikor lemaradhatsz).
Másrészt az, hogy valaki oda megy, annyit jelent, mint mikor te bemész egy boltba. 😂
Az évfolyamomnak 10%-a végez egyenesben. És kb 30% végez úgy egyáltalán. Hamar beleszalad az ember a pofonba, főleg egy egyetemi képzésen, ha valamire csak a pénz miatt megy rá. Hozzánk is jött 400 diák, a harmadik féléves tárgyakon valahogy mégis 70-100 fő van, köztük azok, akik hozzánk csorogtak le. 😂
Nyilván az is lehet, hogy a szakmában folytatja, aki az egyetemet nem fejezte be végül, de a többség sehol sincs néhány év múlva, teljesen más dolgokkal foglalkozik és soha nem dolgozik az itben.
Hát én mérnökinformatikus szakra járok és most kerestem kötelező gyakorlatra helyet.
Konkrétan 0 tapasztalattal jelentkeztem helyekre.
3 hét alatt 3 tényleges ajánlatot kaptam és licitáltak rám. Közben vissza kellett mondanom további 4 interjút, mert már nem tudtak volna időben ajánlatot mondani.
(A végére meg háromszoroztam az első ajánlatot)
Volt egy olyan hely, ahol azt mondták, hogy nincs konkrétan olyan nyitott pozíció most, ami az én érdeklődéseimnek megfelel, de körbe kérdez a cégen belül és vissza hív. Rá 3 percre jött is a telefon, hogy van egy pozíció, amit átküld. Ne ijedjek meg, mert teljes állásos kollégát keresnek a pozícióra, de engem is szívesen látnának gyakornokként.
Stb...
Én azt látom már most 0 tapasztalattal, hogy a cégek küzdenem értem és nem fordítva.
Ha telített lenne a szakma, akkor ilyen nem történne meg. Főleg egy teljesen kezdővel, ami még tanul.
Szóval a piacnak mindenképpen van igénye rá.
7# Vagyok.
Még annyi, hogy a cégek 90% vissza jelzett és behívott interjúra, ahova beadtam a jelentkezésem és minden cég, ahol interjúztam ott kaptam ajánlatot.
Ahol nem kaptam ajánlatot ott is folytatni akarták az interjú folyamatát, csak nem volt idejük, mert hamar felcsíptek a piacról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!