Van értelme mesterszakot végezni IT területen?
Van alapszakos diplomám, programozóként dolgozom. Van a jövőmre bármi kihatása, ha nem csinálok mesterszakot? 1 éve dolgozom, de eddig nem láttam, hogy bárkinél is szóba került volna, hogy alap vagy mesterszakja van-e, őszintén, a diplomára se kérdeztek rá, mikor felvettek. Ti hogy látjátok, menjek mesterre? Van értelme még 2 évet "tanulni" (ismerősöm, aki ment azt mondja, hogy ugyanazt tanulják, mint alapon, csak még felületesebben, ezért is kérdéses ez számomra).
Ti mennétek? Mentetek? Megérte?
Attól függ, mit akarsz.
Nekem megéri, mert nem akarok örökké a tipikus multis dev lenni, hanem szeretnék kutatásokban részt venni, innovatívabb munkát végezni, új dolgokba vágni, komolyabb interdiszciplináris tudással dolgozni. Ha olyan a munka, ahol az embernek erős érintettsége van például a matematikában, bionikában, fizikában stb, akkor előny, ha magasan képzett és sok esetben a kezdeti karrier nem is működik ilyen hátszél nélkül, mert máshol nem engednek a megfelelő infrastruktúra közelébe. Illetve ezekben a körökben még mindig többet ér a szavad, ha van mesterszakos végzettséged, akár doktorid.
Ha csak simán fejlesztgetni akarsz, szerintem engedd el. Azt máshol is meg lehet könnyedén tanulni magadtól. De van, aminek nincs kultúrája egyetemen kívül, főleg idehaza, pedig papíron meg lehetne tanulni azt is önállóan. De az emberek között sok a lusta az autodidakta tanulók között is, csak azt tanulja a többség, amihez kedve van, az elméletet és az elvontabb dolgokat rendszerint nem szeretik. Például bocs mindenkitől, de rendszeresen találkozom azzal, hogy matematikát jelentősen érintő témával kapcsolatban kérek szakmai segítséget teljesen hiába, mert mindenki segghülye hozzá. Proggal kapcsolatban mindenki okoskodik, de ha például mesterséges intelligenciával kapcsolatban van kérdésem, vagy akadémikust kell kérdeznem, vagy külföldi szakmai csoportokban próbálkozni nehézkesen, mert itthon egy marék ember kompetens ilyesmihez. Ugyanez a bioinformatikával vagy bármi hasonlóval...
Lassan két mesterszakos végzettségem van, alkalmazott matematika folyamatban és számítógépes és kognitív idegtudomány. Mindkettőt azért választottam, mert érdekelt és a programozói tudásom kicsit más jellegű feladatokba is szerettem volna átültetni. Olyan dolgokba, amiknek a jelenlegi megítélés szerint nagy jövője van.
Az abszolút igaz, hogy a mesterszak sokkal lazább, mint az alapszak, könnyebb mellette dolgozni és miegymás, főleg ha nem nappali munkarendben vagy. Viszont sok dologba bele tudsz látni általa, szerintem nem kifejezetten a leadott tudásanyag, hanem egy általánosabb "mit, honnan, hogyan szerezz meg" tudás miatt érdemes menni. Utána jobban boldogul az ember magától. Illetve én szeretnék doktorizni mesterséges intelligencia/neurális hálók témakörében kutatva, oda meg nem mehetek mesterszak nélkül. :)
Infó mester sem lehet rossz a megfelelő szakiránnyal, bár arra én is több embert hallottam panaszkodni, hogy nem éri meg.
Mondjuk kérdés, mit jelent az, hogy megéri? Vaskos összegeket lehet keresni egy alapszakos diplomával is. Még anélkül is. De nem biztos, hogy ez az egyetlen szempont, ami alapján el lehet dönteni, hogy megéri - e valamit csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!