Ez plágiumnak számít ettől függetlenül?
Szakdogában hogyha angol könyvből fordítottam sgy bekezdést és úgy írtam bele magyarul és a plágiumfelismerő nem érzékelte hiszen nem ugyanaz a nyelv, attól ez még plágium és meg is szokták nézni?
Csak mert sok embertől hallom hogy simán lefordítanak angol cuccokat és kb fordítóból kimásolják és azt illesztik be.
"akár saját fordítás akár nem, akár google translator, a szöveg átvétele fordítástól, nyelvtől, fordítótól függetlenül plagizálás, ha a szerző azt a hatást kelti, mintha a saját szövege lenne"
Ha azt a hatást kelti. Én viszont csak arról írtam, hogy mikor teheti idézőjelbe: ha nem szó szerinti átvétel, akkor nem.
"a bírálatban megjegyzést tennék az elégtelen hivatkozásra. (Egyetemi oktató vagyok.)"
Honnan veszed, hogy elégtelen volt a kérdező hivatkozása?
"Ezt hiába lábjegyzeteli le, ha nem írja oda, hogy ezek nem az ő gondolatai"
Mert szerinted mit írt a lábjegyzetbe, ha nem azt, hogy kinek a gondolatai? Azt írta közvetlenül a kérdés után, hogy "Természetesen lehivatkozva", tehát nem a saját gondolataiként állította be a fordított részt.
"odatett a végére egy lábjegyzetet, hogy amúgy innen lopta, de nem teszi világossá, hogy a szöveg nem az övé"
Ha megadja, hogy honnan van, abból egyértelmű, hogy nem az övé.
Oké,vége a veszekedésnek:D
5 lett az a lényeg,vége:D
36. “ Ha megadja, hogy honnan van, abból egyértelmű, hogy nem az övé.”
Ez nincs így. Látsz egy random bekezdést egy lábjegyzettel így:
A készítendő katalizátor aktivitása szempontjából fontos befolyásoló tényező, hogy a fémrészecskék csak a hordozó külső felületén helyezkednek el, vagy bejutnak annak pórusaiba is (alak- és/vagy méretszelektivitás). Nagy fajlagos felülettel rendelkező anyagot választva hordozónak (pl. Al2O3, szilikagél, zeolit, mezopórusos anyagok, pl. SBA-15, stb.) nagy diszperzitás és homogén eloszlás érhető el.(1)
(1) Molnár Éva: PLATINA NANORÉSZECSKÉK SBA-15 SZILIKÁTON: SZINTÉZIS, JELLEMZÉS ÉS KATALITIKUS AKTIVITÁS. PhD-értekezés stb.
Namost ha te vagy a bíráló, ezt hogy értelmezed? Mi van az (1)-es lábjegyzetben? Pontosan mire vonatkozik a lábjegyzet? HA fellapozod Molnár Éva disszertációját, akkor megtalálod a vonatkozó bekezdést 1:1-ben (hiszen történetesen kikopiztam a példa kedvéért), és bosszankodsz, hogy ez nem is a szerző bekezdése, hanem plagizálta. Az, hogy a végére biggyesztett egy hivatkozást, csak egy fokkal jobb mint a semmi, hiszen a Google kidobja a legtöbb szövegegyezést ma már. (Persze az a csavar, hogy még fordítás is, megnehezíti a Google dolgát, de a tény ettől még tény marad.)
A helyes eljárás ezzel szemben, hogy a folyó szövegben egyértelművé kell tenni, hogy a most következő mondatok Molnár Évától származnak, ezek az ő szavai és gondolatai. Ez lehet idézőjeles is, de minimum explicite meg kell említeni, hogy ez kinek a gondolata. Odabiggyeszteni a végére egy lábjegyzetet nem elégséges.
Hihetetlen amúgy, mennyien nem vagytok tisztában azzal, mi az a plágium, el vagyok képedve.
"HA fellapozod Molnár Éva disszertációját"
Pont ez a dolga a bírálónak. Másképp hogyan tudná megállapítani, hogy egyáltalán valódiak-e a hivatkozások?
"akkor megtalálod a vonatkozó bekezdést 1:1-ben"
Akkor tehát kiderül simán, hogy miről van szó, mégpedig pontosan a lábjegyzet segítségével... Tehát annyi az egész, hogy a bíráló ne akarja megúszni az utánanézést, hogy valódi hivatkozások-e a hivatkozások, vagy csak hasraütéses valamik, hogy tudományosabbnak tűnjön az iromány.
"és bosszankodsz, hogy ez nem is a szerző bekezdése, hanem plagizálta."
Nem azon bosszankodom, hogy plagizálta, hiszen nem plagizálta, hanem azon, hogy nem úgy adta meg a forrást, ahogyan kellett volna. Ha csak ő, csak egyszer követte el ezt a hibát, akkor ennyi, akár még ötöst is adnék rá, ha egyébként olyan az egész. Ha sokszor elkövette volna, ezért nem is lenne megállapítható, hogy mennyi a saját munkája az egészből, akkor akár vissza is dobnám, hogy írja újra, mert így értékelhetetlen, illetve elégtelen.
Ha mások is, többször is, konzekvensen elkövetnék ugyanezt a hibát, akkor meg felvetném a tanszéken, hogy sokkal egyértelműbbé kéne tenni a hallgatók előtt, hogy pontosan hogyan is kell lábjegyzetelni, mert tarthatatlan, hogy több éves képzés után is itt tartson valaki, amikor már a szakdolgozatát írja, holott addigra túl kell lennie egy csomó más beadandón. Ha ez előfordulhat, akkor valami nem jól működik a rendszerben...
Nekünk annak idején adtak erről valami leírást, amiből teljesen egyértelmű volt minden. Nálatok honnan kellene tudnia egy frissen érettségizettnek, hogy mik az elvárások forrásmegjelölés ügyben az egyetemen?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!