Az egyetem "suli"?
Egyetemre járok, levelezőn. Felnőtt ember vagyok.
Rendkívüli módon zavar, amikor kérdezik, hogy "mész suliba?" :D
Egy professzorom azt mondta egyszer, s maximálisan egyetértek vele, hogy "az egyetem nem suli, a szemináriumi dolgozat nem beadandó, a szóbeli vizsga pedig kollokvium, nem pedig sima "vizsga"".
Szerintem ez igaz. Ez egy magasabb szint, még akkor is, ha kicsit felhígult a felsőoktatás.
Nem tartom magam sznobnak, de kicsit úgy érzem, hogy ezek a kifejezések degradálják az egyetemet s a hallgatókat.
Könnyebb kimondani, mint az egyetemet.
De azt kívánom, vogy ennél nagyobb gondod ne legyen az életben.
Én egyetemista vagyok, bár nem orvosin, de komolynak tartott szakon tanulok. Nekem vannak beadandóim, van házim és szerintem suli. Nem érzem a különbséget. Van 18-20 "osztálytársam", mindegyik 19-20 éves. Oké, nincs ofő. És? Az anyag se olyan lehetetlenül nehéz, sőt, nem is tudom mi számít "magasabb szint"-nek. Az, amit még nem tanult mindenki középiskolában? Vagy az, amit még senki nem tanult középiskolában? Vagy az, amit a csoport 50%-a nem ért? Vagy mi? Bőven van olyan, amit gimiben már a legelején tanultunk, egyetemen pedig sokkal később került elő. Szerintem nem nagyobb lépés, mint általánosból gimibe menni. Öregebb lettem egy évvel, másik intézményben tanulok, más emberekkel, más tanárokkal és a végén erről papírt fogok kapni.
Suliba járok, van diákom, iskolatáskám, jobb napokon még tolltartóm is.
Egyébként pedig dolgozom (a szakomhoz kapcsolódóan), nem otthon lakom.
A tanáraim kollégaként kezelnek, többen közülük valóban kollégáim. De minket gimiben is emberszámba vettek.
Nem érzem degradálónak, hogy suliba járok, büszke vagyok rá, hogy tanulok, mert szeretem azt, amit tanulok.
Szerinted miben más az egyetem, ami miatt nem "suli"?
Én sem neveztem sulinak vagy iskolának, de számomra ez inkább szóhasználat, nincs akkora jelentősége, hogy zavarjon, ha más máshogy fejezi ki magát.
Ellenben nekem beadandóim, ZH-im és vizsgáim voltak, sőt, kapaszkodj meg az egész egyetemen senkinek sincsenek szemináriumai vagy kollokviuma, hivatalos megnevezés szerint is előadás, gyakorlat, vizsga, szóbeli vizsga van. Az egyedüli kivétel az összesítő teljesítményértékelés (vagy valami hasonló), amit néhány éve átneveztek, de továbbra is mindenki zárthelyinek hívja.
Mindenkinek ment a zöld pipa, köszönöm szépen a válaszokat.
A négyes válaszolónak: Az általános iskola, az suli szerintem. A gimnázium, vagy középiskola az becenevén még talán belefér a suliba, de valójában már az is egy magasabb fokozat. A felsőoktatás pedig szintén egy magasabb szintet képvisel a szememben. Amikor valaki a munkahelyemen odaveti a kérdést, hogy "hétvégén sulizol?", kicsit megütközök, mintha abszolút nem venné komolyan a felsőoktatást, mintha szándékosan degradálná. (biztosan nem így van, csak néha így csapódik le)
A hatos válaszolónak: igen, szoktam/szoktuk a nevén nevezni a dolgokat. Persze nem minden esetben és kontextusban, de sokszor a latin/latin gyökerű névvel illetjük a "dolgokat". (minden rossz szándék nélkül és tényleg nem sznoboskodásból, inkább egyfajta tiszteletből) És még, ha az előadóterem marad csak előadóterem is az esetek túlnyomó részében, a suli-egyetem párhuzam mégis tiszteletlennek tűnik. Nem felénk, hanem a tudomány és az intézmény felé.
Viszont mindig tanulok, most is . Úgy értem a kommentek alapján arra jutottam, hogy önreflexiót tartok. :D Meg kell vizsgáljam, hogy miért zavar ez ennyire. Nem tartom magam sznobnak, de megvizsgálom a tudatalatti motivációimat, amennyire sikerül.
Mindenesetre köszönöm a válaszokat még egyszer, jöhetnek még, ha úgy van. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!