Mit tegyek, ha a történelemtanárom rám kényszeríti,
hogy közéleti véleményem legyen?
Figyelt kérdés
Régen szerettem a történelmet, több versenyen is nagyon szép eredményt értem el, de most már gyűlölöm és a gyomrom fordul ki tőle. Minden történelmi korszakot szeretek, kivéve talán az őskort, viszont ezeket a politikai hülyeségeket nem szeretem. Befejeztük az összes korszakot, illetve az anyagot és a tanárom most azt vette a fejébe, hogy a mai közéletről beszélgetünk órán. Mindig véleményeket kérdez társadalmi témákban, mintha az olyan természetes lenne, hogy valakinek van véleménye. Állandóan azt hangoztatja, hogy: "Rajtatok múlik a jövő, ideológiáktól függetlenül..." Volt egy olyan dolgozat is, aminek a témája az volt, hogy melyik ideológia a legszimpatikusabb számomra és hosszasan indokolva, hogy miért illetve, hogy milyen társadalmi gondolatokat tartok fontosnak. Nekem nincs véleményem, ejtek magasról az egészre, független ember vagyok. Nem akarom, hogy rám kényszerítsék, hogy véleményem legyen. Úgy van az egész beállítva, mintha ez valami rendkívül fontos dolog lenne. Annak nagyon örülök, hogy ő teljes mértékben független, de annak már nem, hogy a vélemények nem teljesen objektívek. Nekem nincsenek értékeim, én tényeket nézek. Nem én vagyok az, aki kifejti a véleményét, már ha van nekem olyan, mert szerintem nincsen.
Kizárt, hogy ne legyen a történelmi tényekről véleményed. Olyan sincs, hogy semmilyen értéket nem vallunk magunkénak. A történelem tanulásnak az a lényege, hogy összefüggéseket lássunk, következtetéseket vonjunk le, de még a történettudomány sem nélkülözi a szubjektív megítéléseket.
2021. máj. 20. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
2/30 anonim válasza:
Teljesen megértelek - gimis koromban engem se érdekelt igazán a közelmúlt politikája. Igazából akkor kezdett el érdekelni, mikor szavazóképes lettem az életkorom miatt, és próbáltam megérteni a jelen politikai rendszer (beleértve a jelenleg létező pártok és ideológiák) dinamikáját, amihez a kialakulásának a történetét (úgy a rendszerváltástól kezdve) is ismerni kellett volna. De nekünk ezt sosem tanították töriből :-(
És valóban, ahogy neked sem, gimis koromban véleményem se volt. Éretlen is voltam hozzá, meg információm is kevés volt. Nekünk is mondogatták, hogy ha nincs véleményed, akkor egy senki vagy meg ilyenek, de ez hülyeség. Amint bármilyen felelősségem lett ezzel kapcsolatban, döntenem kellett valamiről, akkor rögtön elkezdett érdekelni.
De persze hogy mit tehetnél, arról fogalmam sincs.
2021. máj. 20. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
3/30 A kérdező kommentje:
Nincs véleményem eseményekről. A történelemnek pedig pont az objektivitás a lényege. Az összefüggések, a párhuzamok, a történelmi események, a személyek, a korszakok, a tények és még lehetne sorolni a lényeget, amikben nincsen semmi szubjektivitás.
2021. máj. 20. 20:16
4/30 anonim válasza:
Oké, de a történelem tárgy teljes neve történelem és állampolgári ismeretek. Utóbbiba beletartozik a jelenlegi politikai rendszer is, és ott már cél, hogy legyen véleményed, lehetőleg saját (eleinte gyakran inkább a szülők véleménye tükröződik a gyerekekben).
2021. máj. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
5/30 anonim válasza:
Nagyon tévedsz kérdező, látszik, hogy nem vagy képben magáról a történettudományról.
2021. máj. 20. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
6/30 A kérdező kommentje:
Feleslegesnek gondolom ezt... Miért kellene, hogy véleményem legyen? Másoknak van, helyettem is... Őszintén, engem baromira nem érdekel az egész. Miért kell kifejtenem, hogy én most akkor nacionalista, fasiszta, liberális, szocialista vagy valami teljesen más vagyok? Pláne miért kellene megindokolnom? Egyáltalán miért kell valaminek lennem? Pláne minek kell állást foglalnom társadalmi kérdésekben? Miért kell álláspontomnak lenni abban, hogy mit tartok jónak és mit nem? Én a történelmet, a valódi történelmet szerettem, ahol nem voltak jók meg rosszak, csak egyszerű és nyers tények, amik a személyeket, a csoportokat, a korszakokat, a rétegeket stb. írták már le, aminek a megítélése már egyáltalán nem a történelem, sőt nem is a tudományok feladata.
2021. máj. 20. 20:24
7/30 A kérdező kommentje:
A történelem lehet hogy foglalkozik szubjektív véleményekkel, például történelem az is, hogy hogyan gondolkodott XY filozófus/politikus/ideológus, de az már egyáltalán nem ide tartozik, hogy valaki mit gondol róluk. Az már nem is tudomány, ami szubjektív, mivel szubjektív állítás eleve nem lehet egyetemes tény.
2021. máj. 20. 20:29
8/30 A kérdező kommentje:
Nem tartozik bele, mert a vélemény (ha van) magánügy, amit ha valamibe belekevernek, akkor jön a sarkítás és a ferdítés. Az például beletartozik, hogy jogom van a véleményhez, de az hogy mi az, vagy hogy legyen már nem.
2021. máj. 20. 20:32
9/30 anonim válasza:
Na van még hova fejődnöd, jó tanulást.
2021. máj. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
10/30 A kérdező kommentje:
Tipikus... A tanárom is azt mondta, hogy nagyon fontos, hogy legyen ideológiám, gondolkodjak valami mentén és fejtsem is ki a véleményem, mert a fiatalságon múlik a jövő. NINCS véleményem és ha lenne is próbálnám elnyomni és nem fejteném ki. Úgyse rajtam múlik. Engem a mai közélet és a társadalom nem érdekel és nem is akarok róla vélemény formálni. Ezen mit nem lehet megérteni? Ehhez nincs jogom?
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!