Taníthatok középiskolában nyelvszakos diplomával?
Szóval harmadéves spanyol szakos vagyok. Keresek állásokat folyamatosan, a legtöbb callcenter és SSC.
A múltkor viszont találtam egy gimit, ahova keresnek spanyol nyelvű oktatót.
Muszáj tanári végzettség egy gimis álláshoz vagy mondjuk óraadóként is dolgozhatok ott? Egyetemen volt ilyen oktatóm egyébként. Diplomája sem volt, de oktathatott. Lehet ezt középiskolákban is csinálni?
Üvd.
Az utolsó két válaszoló által írtak a tanárhiány miatt vannak, sok a betöltetlen állás, nyelvszakos és reálszakos pedagógusokból is.
De azért azt érdemes látni, hogy a tanár abban különbözik egy nyelvi alapszakostól, hogy képzése alatt kimondottan gyereknevelésre és az iskolai munkára trenírozzák. Ha ez valakinek kimaradt, nem olyan egyszerű belerázódni.
Tanárként például nagyon kevés az, hogy valaki képes ppt segítségével prezentálni egy témát szakmai közönségnek.
Ismerősöm logisztikus OKJ-ra járt. A tanárainak a 95%-nak nem volt diplomája, de mert valamilyen helyen dolgoztak már ~10 évet, ezért szakmai tapasztalattal taníthattak. Fura is lenne, ha történelem-raktárostanári szakot indítanának valamelyik egyetemen.
Ez 2019 szeptemberi OKJ volt, budapesti középiskola. BGSZC. Abban is biztos vagyok, hogy most is ott tanítanak.
Szóval ez gyakorlatilag lehetséges.
Már adtam több alkalommal órákat gólyáknak és spanyol érettségire készülőknek is(én is abból érettségiztem).
Azért egyszer összeállítani egy órarendet és egy félév menetét nem hinném, hogy egetrengető munka lenne.
"Ismerősöm logisztikus OKJ-ra járt. A tanárainak a 95%-nak nem volt diplomája, de mert valamilyen helyen dolgoztak már ~10 évet, ezért szakmai tapasztalattal taníthattak. Fura is lenne, ha történelem-raktárostanári szakot indítanának valamelyik egyetemen."
A technikusi képzés igazából felnőttképzés. Hatalmas különbség van egy 14-15 éves és egy 18-19 éves között. Plusz a szakmai oktatóktól senki nem vár el pedagógiai feladatmegoldást.
Én amúgy csak azt nem értem, mi a francnak ennyi r*hadt nyelvi alapszak, ha egy jó részüket úgyis a közoktatás szívja fel. Csak éppenséggel fele annyit készültek a pedagógusi szerepkörre, mint a tanárszakosok.
Persze valószínűleg a gimi, amit említettél, nem reménykedik abban, hogy talál spanyol nyelvtanárt, így ők is erre számítanak.
"Azért egyszer összeállítani egy órarendet és egy félév menetét nem hinném, hogy egetrengető munka lenne."
Pláne, hogy tanévek vannak a közoktatásban, nem félévek, az órarendet nem te állítod össze, hanem az igazgató-helyettes (legtöbb esetben), ellenben percekre leosztott 45 perces óravázlatokat gyártani kell.
Csakhogy a közoktatás félig foglalkozik tanítással (nem nyelviskola), másik fele nevelés, méghozzá 20-30 fős "csomagokban".
Amúgy itt nem is a nyelvszakos kontra tanár problematika húz fel, hanem az, hogy az egyetemre jelentkezők egy része irdatlanul naiv és burokban élő manapság, amikor választ. Az, hogy konkrétan tele van a gyakori olyan kérdésekkel, hogy "Figyeljetek, mire menjek tovább?", azt mutatja, hogy nem túlzottan átgondolt és fejben megforgatott döntések születnek sokaknál a jövőt illetően.
Az egyetemek meg ebből tartanak fent sok olyan szakot, aminek minimális a munkaerőpiaci lefedettsége, és akkor mész vele valamire, ha eljutsz a PhD-ig, de minimum a mesterig.
A BA/BSc ma már az esetek jelentős részében alig több, mint egy igazolás arról, hogy három évig elvoltál az egyetemen.
"Az, hogy konkrétan tele van a gyakori olyan kérdésekkel, hogy "Figyeljetek, mire menjek tovább?", azt mutatja, hogy nem túlzottan átgondolt és fejben megforgatott döntések születnek sokaknál a jövőt illetően."
És nekem meg sokaknak itt honnan a francból kellett volna kitalálni, hogy mi akarunk lenni?
Én egy gimibe jártam, mert 8.-ban nem találtam olyan szakmát, ami számomra megfelelő lett volna. Műkörmösnek meg fodrásznak nem megyek el, sajnálom.
Valahol a közoktatásban lévő tanároknak is feladatuk lenne, hogy tereljék a gyerekeket valamerre, de én ezt közvetlen soha nem éreztem. Középsuliban az angol mellé lehetett választani a német, francia és spanyol között. Spanyolt megszerettem, ezért ez volt az egyetlen út, amit láttam. Itt is vagyok a végén a szakomnak.
"minimális a munkaerőpiaci lefedettsége"
Umm, az lehet, de egy SSC-ben 370 nettót is lehet keresni spanyollal(nyelvi pótlék is benne van) a váci úton. Őszi félévben voltak itt promózni.
Egyébként én ezt az óraadósdit mellékállásban gondoltam csinálni, max heti 5-10 óra.
Ha nem lehetséges, megleszek én nélküle is :D
Engem csak az érdekelt, hogy ez reális-e, mert gyakorlatban tudom, hogy ez megtörténik, csakhogy van-e valakinek ezzel tapasztalata.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!