Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Taníthatok középiskolában...

Taníthatok középiskolában nyelvszakos diplomával?

Figyelt kérdés

Szóval harmadéves spanyol szakos vagyok. Keresek állásokat folyamatosan, a legtöbb callcenter és SSC.

A múltkor viszont találtam egy gimit, ahova keresnek spanyol nyelvű oktatót.

Muszáj tanári végzettség egy gimis álláshoz vagy mondjuk óraadóként is dolgozhatok ott? Egyetemen volt ilyen oktatóm egyébként. Diplomája sem volt, de oktathatott. Lehet ezt középiskolákban is csinálni?


Üvd.



2021. ápr. 29. 20:41
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
29%
Sőt, amúgy van egy barátnőm, aki elvégzett egy pedagógiai asszisztens okj-t és tanítóként alkalmazták egy iskolában. Mikor már ott dolgozott, akkor kezdte meg a tanító szakot az egyetemen. Szóval vannak azért furcsaságok :D
2021. ápr. 29. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
69%

Az utolsó két válaszoló által írtak a tanárhiány miatt vannak, sok a betöltetlen állás, nyelvszakos és reálszakos pedagógusokból is.


De azért azt érdemes látni, hogy a tanár abban különbözik egy nyelvi alapszakostól, hogy képzése alatt kimondottan gyereknevelésre és az iskolai munkára trenírozzák. Ha ez valakinek kimaradt, nem olyan egyszerű belerázódni.


Tanárként például nagyon kevés az, hogy valaki képes ppt segítségével prezentálni egy témát szakmai közönségnek.

2021. ápr. 30. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 A kérdező kommentje:

Ismerősöm logisztikus OKJ-ra járt. A tanárainak a 95%-nak nem volt diplomája, de mert valamilyen helyen dolgoztak már ~10 évet, ezért szakmai tapasztalattal taníthattak. Fura is lenne, ha történelem-raktárostanári szakot indítanának valamelyik egyetemen.

Ez 2019 szeptemberi OKJ volt, budapesti középiskola. BGSZC. Abban is biztos vagyok, hogy most is ott tanítanak.

Szóval ez gyakorlatilag lehetséges.


Már adtam több alkalommal órákat gólyáknak és spanyol érettségire készülőknek is(én is abból érettségiztem).

Azért egyszer összeállítani egy órarendet és egy félév menetét nem hinném, hogy egetrengető munka lenne.

2021. ápr. 30. 09:57
 14/31 anonim ***** válasza:
66%
Hivatalosan nem biztos, de mint mások is írták, a tanárhiány miatt lehetséges, hogy felvesznek. Pl. a nővéremék iskolájában is tanított egy kémia alapszakot végzett fiatal srác kémiát (az más kérdés, hogy a tanári kompetenciák hiánya miatt állandóan hangzavar és káosz volt az óráin, nem bírt egyáltalán rendet tartani).
2021. ápr. 30. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
63%
Ez lehet, hogy egy népszerűtlen vélemény lesz, de szerintem nem feltétlenül kell tanári szakot végezni ahhoz, hogy valaki jó tanár legyen. Sokkal több múlik szerintem az ambíciókon és az ember személyiségén, hogy mennyire türelmes, mennyire segítőkész, mennyire empatikus, mennyire tud bánni az emberekkel stb., szerintem ez fontosabb mint az, hogy most tanári vagy más diplomát tart a kezében. Valamint szerintem elég nagy hangsúly van a tapasztalaton is. Persze, egy tanári képzésnek része a szakmódszertan, a pedagógiai és pszichológiai elmélet is és vannak gyakorlataik. Ezzel szemben egy nyelvszakos hátrányban lehet, viszont ezek nem megtanulhatatlan dolgok és egy pályakezdő tanár sem biztos, hogy csuklóból meg tud oldani olyan helyzeteket mint pl. amit a 14-es ír, hogy "nem bírt rendet tartani" és hasonlók. Ez szerintem tapasztalat kérdése is, mert egyszerűen meg kell találnod a saját módszereidet, amivel te tudsz tanárként működni.
2021. ápr. 30. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
29%

"Ismerősöm logisztikus OKJ-ra járt. A tanárainak a 95%-nak nem volt diplomája, de mert valamilyen helyen dolgoztak már ~10 évet, ezért szakmai tapasztalattal taníthattak. Fura is lenne, ha történelem-raktárostanári szakot indítanának valamelyik egyetemen."


A technikusi képzés igazából felnőttképzés. Hatalmas különbség van egy 14-15 éves és egy 18-19 éves között. Plusz a szakmai oktatóktól senki nem vár el pedagógiai feladatmegoldást.


Én amúgy csak azt nem értem, mi a francnak ennyi r*hadt nyelvi alapszak, ha egy jó részüket úgyis a közoktatás szívja fel. Csak éppenséggel fele annyit készültek a pedagógusi szerepkörre, mint a tanárszakosok.


Persze valószínűleg a gimi, amit említettél, nem reménykedik abban, hogy talál spanyol nyelvtanárt, így ők is erre számítanak.


"Azért egyszer összeállítani egy órarendet és egy félév menetét nem hinném, hogy egetrengető munka lenne."


Pláne, hogy tanévek vannak a közoktatásban, nem félévek, az órarendet nem te állítod össze, hanem az igazgató-helyettes (legtöbb esetben), ellenben percekre leosztott 45 perces óravázlatokat gyártani kell.

2021. ápr. 30. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
40%
16-os Hát figyu viszonylag kevesebb embernek szimpatikus az, hogy két szakot válasszon (ugye kötelező két szakot választani a tanári képzésben és sokan így is csak muszájból választanak valamit, mert valójában csak egy terület érdekli őket, ráadásul meg van szabva mit mivel lehet párosítani), hogy 10-11-12 félévig tanuljon osztatlan képzésben (ez azért egy sokkal nagyobb elköteleződést jelent mint egy 6 féléves alapszak, amit követően még marad államilag támogatott féléved és mehetsz mesterre, másik alapszakra vagy akár tanárira - bár ez már ugye részben fizetős lenne) vagy említhetném a tanári pályát úgy un block is. Ehhez képest egy nyelvi alapszak nagyobb területet ölel fel, sokrétűbb és szabadabb, többféle lehetőséget biztosít mint a tanári képzés, ami konkrétan a tanári pályára készít fel. Hozzátenném azt is, hogy alapszakon is lehetnek az embernek olyan tárgyai, amik a nyelvtanulással és tanítással foglalkoznak (pl. nálunk az alkalmazott nyelvészetes tárgyaink között voltak ilyenek) valamint elég sokan foglalkoznak az egyetem mellett korrepetálással, tanítással és mindkettő felkeltheti az ember érdeklődését a tanítás iránt (persze, nem kötelező közoktatásban tanítani, de az is egy lehetőség). Én is azt gondoltam, hogy soha nem lennék tanár, nem szeretnék tanítani, nem tudnám elképzelni magam tanárként és ennek megfelelően nem is jelentkeztem tanári képzésre. Viszont már az alapképzés során gondolkoztam rajta, mert elkezdtem korrepetálni és megtetszett. Csak ugye később az embernek már nehezebb módosítani, mert gyakorlatilag vagy elvégzi a mestert és utána egy tanári felkészítésre irányuló mestert (amit sokat emlegetnek, de egyébként pontos infókat még sehol nem találtam erről) vagy osztatlan tanárira megy, 10-11-12 félévre, pár tárgyat elfogadtatva, 500ezer/félév tandíjjal vagy diákhitellel (amit majd a tanári fizetéséből kellene fizetnie) és tanárképes minorral még van egy olyan lehetőség, hogy kvázi átveszik és 4 félév alatt a BA után lehet tanár. A gyakorlatban pedig sokakat alkalmaznak pedagógus végzettség nélkül is, értelemszerűen ez vonzóbb az ember számára.
2021. ápr. 30. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
33%

Csakhogy a közoktatás félig foglalkozik tanítással (nem nyelviskola), másik fele nevelés, méghozzá 20-30 fős "csomagokban".


Amúgy itt nem is a nyelvszakos kontra tanár problematika húz fel, hanem az, hogy az egyetemre jelentkezők egy része irdatlanul naiv és burokban élő manapság, amikor választ. Az, hogy konkrétan tele van a gyakori olyan kérdésekkel, hogy "Figyeljetek, mire menjek tovább?", azt mutatja, hogy nem túlzottan átgondolt és fejben megforgatott döntések születnek sokaknál a jövőt illetően.


Az egyetemek meg ebből tartanak fent sok olyan szakot, aminek minimális a munkaerőpiaci lefedettsége, és akkor mész vele valamire, ha eljutsz a PhD-ig, de minimum a mesterig.


A BA/BSc ma már az esetek jelentős részében alig több, mint egy igazolás arról, hogy három évig elvoltál az egyetemen.

2021. ápr. 30. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 A kérdező kommentje:

"Az, hogy konkrétan tele van a gyakori olyan kérdésekkel, hogy "Figyeljetek, mire menjek tovább?", azt mutatja, hogy nem túlzottan átgondolt és fejben megforgatott döntések születnek sokaknál a jövőt illetően."


És nekem meg sokaknak itt honnan a francból kellett volna kitalálni, hogy mi akarunk lenni?

Én egy gimibe jártam, mert 8.-ban nem találtam olyan szakmát, ami számomra megfelelő lett volna. Műkörmösnek meg fodrásznak nem megyek el, sajnálom.


Valahol a közoktatásban lévő tanároknak is feladatuk lenne, hogy tereljék a gyerekeket valamerre, de én ezt közvetlen soha nem éreztem. Középsuliban az angol mellé lehetett választani a német, francia és spanyol között. Spanyolt megszerettem, ezért ez volt az egyetlen út, amit láttam. Itt is vagyok a végén a szakomnak.


"minimális a munkaerőpiaci lefedettsége"


Umm, az lehet, de egy SSC-ben 370 nettót is lehet keresni spanyollal(nyelvi pótlék is benne van) a váci úton. Őszi félévben voltak itt promózni.


Egyébként én ezt az óraadósdit mellékállásban gondoltam csinálni, max heti 5-10 óra.

Ha nem lehetséges, megleszek én nélküle is :D


Engem csak az érdekelt, hogy ez reális-e, mert gyakorlatban tudom, hogy ez megtörténik, csakhogy van-e valakinek ezzel tapasztalata.

2021. ápr. 30. 16:13
 20/31 anonim ***** válasza:
44%
Okj-ra felnottek jarnak, azokat barki tanithatja.
2021. máj. 1. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!