Most tulajdonképpen mi történik az egyetemekkel? Magánosítás stb...mi a probléma?
Egyetemistaként apvetően nincs bajom a modellváltással. Az jó dolog lenne ha több pénz jutna az egyetemeknek stb (ugye ezt mondják) viszont mivel a kormány mondja, aki már számtalanszor hazudott, ezért nem igazán tudok ennek hinni bár szeretnék. A másik probléma meg az, hogy a kormány nevezi ki a kuratórium tagjait. Miskolcon pl tag Varga Judit, azt hiszem Győrben Szíjjártó, valahol meg Lázár. Véletlenül se hozzáértő tudományosan elismert emberek üljenek a vezetésben és ez a baj. Mert ugyan nem az állam finanszírozza a modellváltás után, így ilyen szempontból független, de addig akkor sem nevezhető függetlennek, amíg hozzá nem értő fideszesek ülnek az egyetem vezetői között.
Az szfe esetében is elég nevetséges hogy azzal jönnek, jobb lesz a színvonal stb aztán azokat az épületeket amik közel vannak egymáshoz eladják (véletlenül sem felújítják) kapnak egy a főépülettől elég távoli helyet és kihez kerül az épület? Természetesen fidesz közeli egyház közösséghez.
A Telex írt egy-két jó cikket a témáról.
Én se értem egészen a dolgot, de ha jól értelmezem, nagyjából arról van szó, hogy az állam fokozatosan (mondjuk, 10 év alatt) kiakar vonulni az egyetemek támogatásából, finanszirozásából.
Alapitványi irányítású és támogatottságú lesz az intézmény, kuratórium fog dönteni a péntek elosztásáról, felhasználásáról, munkaviszonyokról, támogatott kutatásokról és projektekről stb.
Abban látom a problémát, hogy a kuratóriumi tagokat nem feltétlen szakmai szempontok szerint fogják kinevezni, hanem politikai, ideológiai alapon. Tehát, papíron nem fog megvalósulni az államtól való tényleges elszakadás. Illetve, egy esetleges kormányváltás után se lehetne elmozdítani a kuratórium tagjait (ha mégse válnának be).
Abban látom a történet érdekességét, hogy a Palkovics vezette Innovációs és technológiai minisztérium úgy csinál, mintha az egyetemek vezetőinek így hirtelen és egyszerre heuréka élményük lenne és sűrgősen mindenki alapítványi fenntartású intézmény akarna lenni. Közben meg a rektorok belettek rendelve december végén egy eligazításra és egy sablon szöveget a szájukba adtak, hogy ők kezdeményezik az átalakulást és nem minisztérium (vagyis a kormány). Meg az is érdekes, hogy egy ilyen fontos kérdésben megint pár nap alatt kell dönteni az egyetemeknek.
Szóval érdekes egy országban élünk.
Az is érdekes egybeesés, hogy pont akkor lett égetően sűrgös a minisztériumnak (a kormánynak) az egyetemek átakakítása, amikor a vírus miatti korlátozások miatt az egyetemi közösségek amúgy is szétvannak esve, megvannak gyengülve, nehéz most véleményt formálni. Vagy ha formálsz véleményt mondjuk egy gyülekezéssel, akkor miliós bírságot kapsz.
Üdv a pécsi egyetemről!
Igen a probléma, hogy hozzá nem értő fideszesek ülnek majd a vezetői székbe, valamint nemsokára már csak a fideszesek gyerekei mehetnek egyetemre is.. a hosszútávú céljuk ezzel az, hogy mindenki menjen szakmunkásnak, jóformán ellehetetlenítenek az egyetemtől... ezért nem értem azokat a hallgatókat, akik szerint ez nem probléma, igenis nagy probléma, mert az amúgy sem garantált helyzeted hogy elvégzed az egyetemet, még jobban csökken. Arról meg már ne is beszéljünk, hogy mi túléljük, diplománk lesz, és majd a gyerekeinknek...?
Undorító az egész! Még egy ilyen ország nincs ahol az egyetemek magánkézben vannak...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!