Mit csinál a pedagógiatanár?
Pedagógiát tanít, már ahol tud; állítólag egyre több helyen lehet; elképesztő, hogy ma már mennyi marhaságot tanítanak a gimnáziumokban, pl. sportörténelemt stb.
Igazából a lényege egyrészt az, hogy akinek tanárképes alapszakja van, de nem végztett tanárképes minort, az így is szerezhet tanári diplomát (mert ugye csak két szakon van ma tanárképzés). Másrészt viszont a tanárképzés 120-as kredit kerete eléggé szűkös, és a pedagógiatanár képzése rengeteg plusz ismeretet ad a leendő tanároknak. Így érdemes elvégezni. Az képzésben való részvétel feltétele egy tanárképes alapszak elvégzése mellett a 10 kredites tanármodul elvégzése még alapszakon.
A képzést pedagógia alapszakon (BA képzés) szükséges kezdeni, ahol a végzettség pedagógia alapszakos bölcsész lesz, amely nem jogosít oktatási feladatok ellátására.
Ha a pedagógia BA képzés során 50 kredit értékben választasz mellé második tanári szakot alapozó modult (mondjuk magyar szakból), akkor az alapszakos diploma megszerzése után jelentkezhetsz pl. pedagógiatanár-magyartanár szakpárra (kötelező a 2 szak!).
Ez a képzés már mester szinten (korábbi egyetemi szint) folyik. A mestertanár oklevél feljogosít 5-12. osztályban (tehát általános- és középiskolában is!) való tanításra a szakjaidból. (Mivel megszűnt a főiskolai és egyetemi képzés, így jelenleg kizárólag ezt a tanárképzési formát tudod választani attól függetlenül, hogy általános iskolában vagy középiskolában akarsz majd tanítani.)
És mit is csinál(hat) egy pedagógiatanár?
A pedagógiatanári diplomával lehetőség nyílik a pedagógiai tárgyak oktatására:
1. középiskolákban az oktatás szakmacsoport képzéseiben (pl. ilyen a korábbi óvónőképzős, pedagógia tagozatos középiskolai osztályok mai megfelelője),
2. közép- és felsőfokú szakképzésben, pl. pedagógiai- és gyógypedagógiai asszisztens, csecsemő- és kisgyermeknevelő, gyermekfelügyelő, gyivi ügyintéző stb. képzésekben.
Ezen kívül a közoktatási/tanácsadó intézményekben elhelyezkedhet:
1. pedagógiai tréningek és különböző csoportos foglalkozások vezetésére,
2. pedagógiai szaktanácsadásra,
3. iskolai és osztálytermi kutatások megszervezésére és lefolytatására.
Alkalmazható nem pedagógusi munkakörben végzendő oktatási feladatok ellátásához, pl.:
1. pedagógiai szolgáltatások,
2. oktatásigazgatás területén,
3. pedagógiai sajtóreferensi feladatok stb.
Ha tanár szeretnél lenni, javaslok mellé egy nagyobb óraszámú közismereti szakot (pl. a magyart), mert a pedagógia órák önmagukban nem adják ki a kötelező óraszámodat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!