Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Tényleg a középiskolán múlik,...

Tényleg a középiskolán múlik, hogy sikeres karriere lesz valakinek vagy sem?

Figyelt kérdés

Például ha megnézzük az ország top gimnáziumait (Fazekas, Radnóti, Apáczai), ott gondolom jobbak a tanárok, jobb a diákság, nem egymást húzzák le, jobban felkészülnek az érettségire, jobb pontszámuk lesz és könnyen bekerülnek a legjobb egyetemekre, ott könnyebben veszik az akadályokat és utána jó munkájuk lesz.

Míg aki egy külvárosi szakközépből jön, akinek nem tanítottak meg normálisan semmit, az max fizetősön juthat be egyetemre, ami már sokakat kiszór a felsőoktatásból.


2020. okt. 25. 16:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Alapból akinek van pénze, az jobb oktatást kap, és munkakeresés szempontból is előnye van, mert hónapokig tenghet-lenghet ha nem talál olyan melót, nem a betetevőért kell küzdeni.


Ezen kívül a kapcsolati tőke is fontos, apu/anyu/haverok benyomják valahova.


De nyilván egy jó suli gazdag barátokat, jobb tanárokat, jobb továbbtanulási esélyt is jelent.

2020. okt. 25. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából igaz amit mondasz.

De úgyis értékelhetünk egy iskolát, hogy mennyi a hozzáadott értéke, mennyire segíti a felzárkózását a gyerekeknek. Pl. egy Nógrádi és Borsodi átlagos szakközépből minimális lesz az egyetemre menők száma, mivel rossz háttérrel érkezik a gyerekek nagy része, mégis nagy különbség lehet a két iskola között. Tegyük fel az egyik szakmát ad, megtanítja az alapokat jól a gyerekek akik képesek lesznek legalább szakemberként dolgozni a másikból meg mindenki közmunkás vagy segélyezettként kerül ki, mivel nem csinálnak semmit az ott töltött idő alatt. (Nyilván sarkítottt példa.)

Amúgy igen, meghatározó a középiskola. Egyrészt az érettségi pontjaid nagyon befolyásolják a mozgástered az egyetemre való felvételkor. Másrészt az elit gimikben nagyon sok mindent megtanítanak a gyerekeknek amit nem kell később. Kijöhetnek 1-2 felsőfokú nyelvizsgával (Ami a külföldi tanulmányok kapuja, a legelitebb gimikből óriási az aránya azoknak, akik külföldön tanulnak tovább nagyon nívos egyetemen, ami meg a későbbi karrier terén jelent nagyon sokat.) a tanulók, deriválnak, integrálnak, olyan faktokra járnak ami az egyetemi tananyagot is érinti. Míg a rossz sulik diákjai bemutatkozni is alig tudnak idegen nyelven és a középiskolai tananyagot sem tudják.

2020. okt. 25. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Inkább azt mondanám, hogy az elit gimikbe jó eséllyel már válogatott embereket vesznek fel. A leszakadás sokkal korábban kezdődik, már általános elsőben látszik, ki az, akinek mesét olvasnak otthon, kérdezgetik a napjáról, színházi gyerekelőadásokra viszik, stb. és ki az, akit gyakorlatilag az iskola nevel csak. Én a Földesbe jártam, ott felső-középosztálynál lentebbi embert nem nagyon láttál, csak a takarítót. Nem tudom, az Arany János tehetséggondozó programnak sikerült-e változtatni ezen, mert elvileg az lenne a célja, hogy szegényebb környezetből kis kiválogassák a tehetségeseket, de senkit nem ismerek személyesen a programból.
2020. okt. 25. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
86%

Bizony, bizony, így van. Erősen befolyásolja a középiskola az ember későbbi életét ÉS persze a szülők anyagi lehetőségei se elhanyagolhatóak.


Az első három válaszoló jól mondja. Egy jól sikerült érettségi, emelt érettségik, egy-két nyelvvizsga nagyon sokat jelenthet.


Én most kezdem igazán érezni ennek a hatásait. Egyetemre járok (28 évesen), de fizetek érte, mert az érettségim nem lett elég jó annó. Emlékszem, mikor leültek velem a szüleim és nyomatékosan megkértek, hogy eszembe ne jusson felsőoktatásba menni. Mert ők nem tudnak támogatni ebben.


Nyelvvizsgám nem lett, mert a szüleimnek nem volt pénze felzárkózrató nyelvtanárra (le voltam maradva). Matekom nem lett jó (közép - 3), mert nem volt pénz a matek tanárra és nem voltam elég okos hozzá.


Persze, most már sokat gyakorlok és próbálom behozni a lemaradást, felzárkoztatni magamat, de sose leszek olyan szinten! Mint a frissen végzett 18-20 évesek, akik tudnak oroszul, németül, angolul, kenik-vágják az emelt szintű matematikát, prezentálnak, profi ppt-ket szerkesztenek.


Ennyit jelent a középiskola. Ennyit jelent a pénz (ami nekünk nem volt).

2020. okt. 25. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Nalam pont az ellenkezője valósult meg.


Gyenge kozepsulibol mentem gazdasági egyetemre (Debrecen, itt lakok), pénzügy és számvitelre, államin, most pedig a mesteremet csinálom, szintén Debrecenben, államin.


Emellett van egy felsőfokú angol nyelvvizsgám és gyakornok vagyok egy multinál.


A kozepsuli onmagaban keves, az ember is kell hozza.

2020. okt. 25. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
85%

Szakadéknyi különbségek vannak az iskolák között de pl a fejlettebb országokban (pl Anglia) ez nem jelent olyan nagy problémát. Ez azt mutatja, hogy a magyar oktatási rendszer rosszul szervezett, alacsony színvonalú. A normális az lenne ha a diákok mindenhol nagyjából ugyanazon a szinten lennének. Sajnos mint előttem írták, ez már általános iskolában elkezdődik. Egy vidéki falusi iskolából nagyon kevés eséllyel jutna be bárki is a Fazekas-kaliberű iskolákba, illetve nagyon sok lemaradással küszködne, legyen bármilyen jó képességű.


És igen a legfőbb oka a tanárok minősége dehát mit várjon tőlük az ember ha ők is ebben a rendszerben nevelkedtek. Ördögi kör.

2020. okt. 25. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
48%

Lol az angol iskolarendszer postcode alapján van, ha sząr környéken laksz, pocsék sulikba jutsz csak be.


[link]


Mindenhol van szórás, csak az angol botrányok nem érnek el Magyarországra.

2020. okt. 26. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Angliában az, hogy kötelező a körzetes iskolába járni, azt eredményezte, hogy gigantikus árbeli különbség lehet két tökegyforma ház között, ha köztük van az iskolakörzet határa és az egyik jó sulihoz tartozik, a másik meg rosszhoz. Nyilván te is kiköhögnéd a drágább lakás árát akár hitelek árán is, ha ezen múlna, hogy a gyereked ne a gettóból bejáró pakisztáni bevándorlók közé járjon.


Azt kellene megértenie a gyöngyöspatai helyzeten kiakadóknak és az angol cikkben szereplő Mrs. Emerynek is, hogy ha az egyik osztályba olyanok járnak, akikkel sokat foglalkozik a szülő, a másikba olyanok, akikkel nem, akkor a második osztály nem azért fog lassabban haladni, mert a tanár direkt szemét velük.


Jó lenne, ha a szegény gyerekeket is fel lehetne hozni arra a szintre, hogy esélyük legyen a legjobb egyetemre, de ahhoz külön kellene velük foglalkozni (akkor meg az lenne a jogvédők baja, hogy szegregáció van).

2020. okt. 26. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

"Azt kellene megértenie a gyöngyöspatai helyzeten kiakadóknak és az angol cikkben szereplő Mrs. Emerynek is, hogy ha az egyik osztályba olyanok járnak, akikkel sokat foglalkozik a szülő, a másikba olyanok, akikkel nem, akkor a második osztály nem azért fog lassabban haladni, mert a tanár direkt szemét velük."


Ez azért ettől árbyaltabb a helyzet. Az alapján amit a helyi ismerősök meséltek, meg amit első kézből látok, van mindkettő is.


-nem csak a szülők foglalkoznak a gazdag gyerekkel, de 90%ban magántanár is és az aupair is. A gazdag gyerekeken sokkal nagyobb a nyomás, hogy jól teljesítsenek, alap hogy mennek egyetemre.


-a szegényebb bevándorló szülők gyerekei gyakran suli után mennek segíteni pl a szülők éttermébe, boltjába, köröm szalonjába, egyéb vállalkozásába. Nagyon sok család él így, már az 4-5 éves gyerek is oda jön haza az iskolából. Általában az egész család ott dolgozik, unokatesók, gyerekek, unokák is...így olcsóbb, különösen hogy nem feltétlen jelentik be őket. Ezeket a bizniszeket általában meg is öröklik, de legalábbis elvárt, hogy ott maradjanak és emiatt egyéb pálya (ergó egyetem) eleve ki van zárva.


-sok nehéz sorsú gyerek szorulna pszcihológus segítségére, de ezt nem kapják meg. Helyette iszik, szív mindenfélét, és hétvégente becsúszik a ket meg a kitudja még mi, ami nem épp megfelelő kezelése a problémának. Ez az iskolában is bomlasztó viselkedéshez vezet.


-ha a gyerekről tudják, hogy valami council estateről jön, bevándorló vagy traveller, a tanár sokszor indirekt módon is kipécézi őket. És tuti van valami direkt lista, ezt érintetttől tudom.


-Angliában nincs iskolaérettségi vizsgálat. 4 évesen berúgdossák őket a nurserybe, ami gyakorlatban kb első osztály, és sokan ott tanulnak meg igazán angolul, mert eddig a kínai/pakisztáni/lengyel nagymama nevelte őket.

2020. okt. 26. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
76%

Én elitgimibe jártam de már ott is olyan dolgokkal szembesültem amiből rájöttem, hogy mennyire nem az számít, hogy te mennyit tudsz. Sok pénzesebb háttérrel rendelkező diák járt oda és a szüleiket ismerték a tanárok/igazgató, nekik kellett jobb jegyeket adni, kitüntetéseket, díjakat, ingyenes külföldi tanulmányutakra azok mehettek csak, nem meglepő módon ennek hatására kerültek oda sokan vagy pl volt akinek ott dolgozott az anyukája és csak azért mert tanulmányilag egyébként nulla volt.



Az egyetemen ugyanez folytatódott csak nagyobb mértékben. Ott elárulta nekem egy oktató, hogy van egy lista azokról akiknek jó jegyet kell adni, a többinek meg találomra osztályoznak, "mert túl sokat kéne javítani". (Legtöbbször alacsony osztályzatokat jelentett ez) Tudtam pár emberről akik benne voltak a listában és nekik rögtön lett munkájuk az egyetem után, a többi meg szenvedett vele vagy lemorzsolódott egy idő után.


Ugyanakkor tapasztalom, hogy nem olyan jó dolog "könnyen megkapni mindent". Az ilyenekből gyakran a felszínen nagynak tűnő de valójában tehetségtelen, korrupt, jellemtelen, tucat emberek lesznek. Sajnos az oktatási rendszer nem tanít meg mindent ami kell egy álláshoz/karrierhez hanem az embernek magának kell megtanulnia és sokszor emiatt nehéz az álláskeresés. A korrupt emberek így gyakran olyan helyen kötnek ki amely meghaladja a képességeiket.

2020. okt. 26. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!