Milyen a jogi kar az egyetemeken?
Mindenki kérdezgeti hogyy tudom-e már hogy milyen irányba szeretnék menni tovább tanulni. Én a jogot választottam, mert az volt a legszimparikusabb az összes kar közül. (Ügyvéd vagy jogász szeretnék lenni)Ez érdekel a legjobban. De mindenki azt mondja hogy az milyen marha nehéz és én kezdek elbizonytalanodni. Mert mi van ha tényleg olyan nehéz hogy nem fogom bírni?
Ti mot gondoltok? Elvégezhető egy jogi egyetem? és Van értelme?
Nem vegezheto el, hullanak a hallgatok mint a legyek, kulon tomegsirokat kellett mar nekik nyitni. Ertelme sincs, a nagy nehezen megiscsak vegzett jogaszok ehen halnak, miattuk ujabb tomegsirokat kellett nyitni.
A kerdesbol itelve van meg vagy 10 eved mire felvetelire kerulhetne sor, addig talan tajekozodsz es nem teszel fel ennyire buta kerdeseket.
Ezt nyilván csak te tudod hogy miért szeretnéd pont ezt és mennyire komoly az elhatározás.
Egyáltalán nem igaz hogy ne lehetne elvégezni, szerintem csak úgy ne gyere az egyetemre ha olyan a hozzáállásod hogy lesz ami lesz alapon elvégzed, mert annál keményebb, és több kitartást igénylő.
De amit írsz azok alapján már vannak terveid, nézd meg a mintatanterveket hogy milyen tárgyak vannak, menj el nyíltnapra ha tudsz, kérdezz joghallgató, jogász ismerősöket (ha vannak) az ők személyes tapasztalatairól.
Ja és még valami: nincs olyan hogy “ügyvéd vagy jogász”, a képzés neve is “jogász“, szóval aki elvégzi az egyetemet az lesz jogász, majd szakvizsga után lehetsz ügyvéd ha azt a pályát választod.
Nézd, nekem nincs összehasonlítási alapom, mert csak a jogra jártam. Tényleg nehéz, de nem haltam bele; most is itt vagyok, sok-sok évvel később. :)
A vizsgaidőszakok kemények, én a télit viseltem mindig rosszabbul (nagyon fontos nekem a karácsony, szeretek rá készülni, de így nem vagyon nagyon sok idő...), de minden sikeresen meglett, és öt év alatt végeztem el az ötéves egyetemet. (Nem mindenki, egyébként, de az sem baj.)
Na már most: elvégzed a jogi egyemet, akkor jogász vagy. Azt megszerzed az államvizsgák abszolválásával, illetve a szakdolgozat megvédésével még az egyetemen. Szóval - ha sikerül minden - úgy jössz ki az egyetemről, hogy jogász vagy.
Az ügyvéd ennél több. Ahhoz még három évig minimum gyakorlaton kell lenned (ügyvédjelöl, de lehet egyéb is, ennek megvan a rendszere), utána pedig le kell tenni a szakvizsgákat, ami szintén körülbelül egy év. A szakvizsgát követően lehetsz például ügyvéd, bírósági titkár, ügyészségi titkár, közjegyzőjelölt... Tehát szakvizsgát igénylő szakmákat láthatsz el. A szakvizsga egységes, mindenki ugyanazt teszi, szóval utána úgymond "szabad a pálya", viszont minden területen előírhatnak még egyéb követelményeket is a máshonnan érkezőknek.
Harmadévemet kezdem az eltén ősszel. Nekem az a tapasztalatom, hogy igazából elviselhető. Tisztában kell lenni, hogy sokat kell tanulni (főleg olvasós, magolós, mély megértést igénylő tanulással). A vizsgaidőszak hosszú, ha nem gondolsz bele, hogy a barátod/barátnőd 2 hét alatt végez, akkor azt is ki lehet bírni.
A nehézség amúgy relatív. Én például a római jogot nagyon szerettem, a legtöbbek által kedvelt közigazgatási jogtól a hátamon állt a szőr.
Szóval kibírható. A legjobb barátom orvosis és sokkal többet tanul (tudom más, de valljuk be, nem a jogász a legeslegnehezebb szak).
4-es vagyok: igen, nekem sem a római jog volt a legnehezebb. Ez leginkább csak a laikusok "rémisztgetése".
Nekem a legtöbb problémám a gazdasági joggal volt, de ez a tanár miatt egyébként. Olyan vizsgákat csinált, amin szó szerint 80-85% elhasalt. Ez volt az egyetlen tantárgy, amiből valaha eljutottam a 3. vizsgáig. Az már para, mert az az utolsó az adott félévben, és ez ráadásul csúszós tárgy volt nekünk harmadéven.
Ezen kívül a pénzügyi jogot éreztem még nehéznek negyedévben, mert az nem érdekelt. De elsőre meglett, ráadásul nem rossz jeggyel, szóval végül is az nem volt olyan vészes, mint amennyire féltem tőle.
Összefoglalva: elég egyedi, kinek mi a nehéz, és sokszor nem az, amivel előre a legjobban rémítgetnek. :)
Ez tény, a legtöbben, akik "jajj, nem lehet kibírni, én is otthagytam" nem is nagyon ismernek mást, csak azt.
Elsőben nekem amúgy a legnehezebb a két történelmi tárgy volt: a Magyar Állam- és Jogtörténet (MÁJT) és az Egyetemes Állam- és Jogtörténet (EÁJT). A kedvencem pedig a Jogi Alaptan (JAT), mert az volt az egyetlen, legalább félig-meddig joginak mondható tárgy akkor még.
Illetve, nem tudom, jól emlékszem-e (régen voltam egyetemista :)), de mintha első év második félévében elkezdtük volna az Alkotmányjogot is. (Talán az keresztféléves volt...) Az sem volt rossz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!