Miért ilyen rossz a matematika és a természettudományok oktatása Magyarországon?
A legtöbb diáknak fogalma sincs a matematikáról, a legtöbb helyen csak különtanárral lehet 5-ösnek lenni belőle. Az órákon tök bonyolult és felesleges dolgokról van szó és abból várják el, hogy meg tudd oldani a típusfeladatokat. Ha nem magyarázzák el, úgy senki sem érti. Ráadásul a legtöbb tanár elég rosszindulatú is, találkoztam olyannal, hogyha valaki kezdte érteni a feladatot, gyorsan megpróbálta összezavarni.
A természettudományok esetében pedig az a fő probléma hogy úgy tanítanak, hogy képtelenség látni az összefüggéseket, elválasztani a fontos információt a nem fontostól. Pl. A kémiát úgy tanítják, hogy csak magold be a reakcióegyenleteket, holott ha érti az ember az anyagszerkezettel való összefüggéseket akkor nem kell bemagolni és jobban megmarad.
Ez miért van? Más is tapasztalja ezeket? Direkt nem akarják, hogy értsék a diákok, nehogy rájöjjenek, hogy a tanár se tudja sokkal jobban mint a diák vagy mi??
Az, hogy mit oktat a tanár egyáltalán egyáltalán nem az ő hibája. Nemzeti alaptantervben szereplő dolgokat kell oktatni tanmenet szerint, az állam által engedélyezett kritikán aluli tankönyvekből.
Hülyeseg azon állításod, hogy csak különtanárral lehetsz ötös. Hidd el sokaknak sikerült ez már!
Biztosan meg van a kompetenciád, hogy eldöntsd mi a felesleges és mi a hasznos a tananyagban? (NAT alapján kell tanítani)
Nem hiszem, hogy senki se érti a tananyagot például a matekot. A 21.században annyi lehetőség van ami ingyenes, hogy ma már csak az nem érti meg a középiskolás (maradjunk a példádnál) matekot, aki nem akarja. Például a matekingen ingyenesen hozzáférsz a magyarázatokhoz.
A legnagyobb hibának a kérdésedben azt tartom, hogy az általad ismert tanárok (kb 10 tanár) alapján ítéled meg a pedagógustársadalmat. Természetesen jogod van véleményt alkotni de nem értek veled egyet. Szerinted a tanár csak direkt akar téged összazavarni? Ezt nem hiszem el.
Végezetül: Biztosan vannak olyan tanárok akikről írtál. Ezt nagyon sajnálom. Természetesen az oktatás minősítése érdekében a diákságot is meg kellene vizsgálni a szorgalom tekintetében (otthoni tanulás, iskolai lógás, hiányzás, magatartás, esetleges drogozás...).
Azért "felesleges", mert nem segítik elő a feladatok megértését márpedig a dolgozatokban is és az érettségi vizsgán is csak a feladatokat kell tudni megoldani. Épp csak ezekről nem esik szó órán. Helyette bevezeti a témát tök bonyolult gyakorlati példákkal, aminek a feladatokhoz semmi köze. A legtöbb diáknak még az alapfeladatok se mennek, mert azokat sem érintik a gyakorlati példái.
A mateking valóban jó és hasznos, de egyelőre nem lehet vele a teljes tananyagot megtanulni. Másrészt ugye ez egy új dolog és eddig a feladatgyűjteményekben én csak a végső megoldásokkal találkoztam, teljes levezetéssel nem. A tankönyvekben sincs az összes feladattípus kidolgozva, általában csak a legbonyolultabbak.
Én nem azt mondtam, hogy az alaptantervvel van a probléma, hanem azzal ahogy kivitelezik az anyag megtanítását. Vagyis a tanárok hibája.
Végezetül pedig tudom, hogy nem minden tanár ilyen, tisztelet a kivételnek.
Hozzáteszem, hogy a feltètelezés nem fair azokkal a diákokkal szemben, akik nem szorgalom híján nem tudják a matekot. Márpedig a matek nem magolós tantárgy.
És ha már feltettem, hogy Mo-n... tudom, hogy a nyugati országokban teljesen másképp közelítik meg az iskolákban ezt a tantárgyat. Nagyjából ugyanaz az anyag, csak a a feladatmegoldásokra koncentrálnak az órákon. Vagyis hazugságot élnek a diákok Mo-n, legyen minél kevesebb diplomás, kivándorló...
Könnyebb a tanároknak hárítaniuk a felelősséget magukról. Elcseszett oktatás, elcseszett ország. Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!