Miért támogatják sokan az "önálló, kreatív, találékony" gondolkodáson alapuló oktatást, amikor épp az ezzel ellentétes tulajdonságok az előnyösek a mai munkaerőpiacon?
Akármilyen területen böngészem az álláshirdetéseket, mindenhol csak a "terhelhetőség, xy szoftver pontos ismerete, lojális, csapatjátékos attitűd, x év gyakorlat, és felsőfokú angol" az amit kérnek, mindenki magasról kakil bele abba, hogy kinek milyen gondolatai vannak és mennyire kreatív.
Még az akadémiai szférára is ez a jellemző: PHD-s hallgatóként sem lehet egyetlen saját észrevételt belefogalmaznunk a publikációnkba, még akkor is oldalszámra pontosan hivatkoznunk kell, ha olyan evidenciákat írunk, mint pl. "az ég kék", ugyanolyan rideg, szűkre szabott térben mozgunk, mint általános iskolásként.
Persze, vannak Zuckerbergek és Steve Jobsok, akik a találékonyságukkal sokra vitték, de egymillióból jó, ha egy ember ilyen zseni és nem mellesleg baromi szerencsés.
Szóval, én azt veszem észre, hogy sajnos éppen a biorobotság az, amit díjaznak, így nem értem a "független, kreatív gondolkodásra nevelő" oktatás fenenagy propagálását.
Hol propagálják? Mert, hogy Magyarországon nem, az biztos. Nálunk biorobotokat képeznek, hozzánk biorobotokért jönnek a külföldi cégek. Már amíg jönnek, mert hamarosan leváltják a biorobotokat a hagyományos robotok. Azok majd nem mennek szülni, nem lesznek másnaposak, nem akarnak hosszúhétvégét, szakszervezetet, stb.
Addig, amíg ez bekövetkezik, "vazallusnak" jók vagyunk mi, magyarok, aztán már arra sem leszünk jók.
Szerintem ezért kellene támogatni a kreatívabb gondolkodást. Nekem nem mindegy, hogy lecserélhető alkatrész vagyok-e, vagy tárgyalópartner. Nyilván én is alkatrészként kezdtem, mint szinte mindenki, de hát egy szakmát általában alulról tanulunk meg, nem a vezérigazgatói székből. A szabályokat meg kell ismerni, mielőtt áthágjuk őket.
Észrevételeket meg nem a tudományos dolgozatainkba fogalmazunk bele, hanem a hétvégi csevegéseinkbe. A tudományos dolgozatban minden alátámasztható, megindokolt. Cikkekben, blogbejegyzésekben, podcastokban lehet észrevételezni, akár hivatkozási alappal, akár anélkül, de valami tekintélye legyen már a tudománynak, nem?
Miért lennének előnyösek? Te hol élsz? Dolgoztál már valaha mérnökként például?
Olyan ostobaságokat hordtál össze basszus. Attól, hogy egy festő ismeri az olajat, már nem is lehet kreatív? Az ismert technológiák az eszközei az alkotásnak. Az pedig, hogy hatékonyan oldd meg a feladatot, kreativitást igényel. A kreativitás sokáig összefügg az intelligenciával és a problémamegoldó képességgel is. Akkor miről beszélünk? Attól, mert én ismerem például a Java nyelvet és azokkal az építőkockákkal játszom, nem lehetek kreatív?
Most komolyan ott tartunk, hogy vegyünk fel minden trógert, aki állítólag kreatív, közben meg csak nézi a monitort, mert köze nincs azokhoz a technológiákhoz, (sem hasonlókhoz), amiket az adott vállalat munkához használ?
A tudományos kreativitás nem az, hogy akármit akárhogy összebszkodsz aztán ráhúzod, hogy absztrakt. Igen, itt vannak keretek és a kreativitás abban rejlik, hogy tudsz ezekre egyszerre figyelni és egyszerre egyedit és hatékonyat létrehozni.
Az önálló és kreatív gondolkodás akkor előnyös, ha olyan helyre kerülsz. Az csak másodlagos, hogy jelenleg hazánk ki van szolgáltatva külföldnek - és a duális képzés is részben erre épül. De innentől már minden politika igazából, és erről új kérdést is lehetne nyitni, most nem megyek bele a részletekbe.
A lényeg az, hogy dönts saját belátásod szerint. Lásd előre azt, hogy mivel akarsz foglalkozni PhD szinten is, és lásd azt hogy mindezt hogyan tudod a magad javára fordítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!