Biológia szakos tanárnak készülök és felmerült bennem a kérdés, hogy az új NAT bevezetésével, amiben az ún. Science tantárgy szerepel el tudok-e helyezkedni ha végzek az egyetemen?
A NAT jelenlegi formájában véleményem szerint nem szolgálja a jövő nemzedék érdekeit. Persze biztosan vannak akik erről más véleményen vannak. Nincs tisztázva, hogy az általad említett tantárgyat milyen szakos diplomával lehet tanítani.
A helyzet nem rózsás ezért nem javaslom, hogy biológia tanárnak tanulj 5+1 évig. Jobban jársz valamilyen biológia alapszakos diplomával. A kezdő fizetés különbsége 100+ ezerben mérhető. A diákok sokat szemétkedhetnek a tanárokkal (nagykátai eset) és a társadalmi megbecsültségről még nem is beszéltünk.
A másik szakom szerencsére kötelező tantárgy, azzal nincs is baj ilyen téren, de sokkal inkább a biológia miatt akartam tanár lenni, és már az egyetemen vagyok, nem szívesen váltanék már egyetemet, viszont a biológia miatt választottam ezt a hivatást, a másik tárgy csak azért van, hogy tuti eltudjak helyezkedni mindenhol.
De most ez így eléggé elvette a kedvemet, hogy lehet nem is taníthatom azt, amit szeretek, és igazából a sok-sok egyetemi tantárgy, a sok tanulás hiába van a munkám szempontjából... nem tudom lesz-e változás esetleg... vagy mennyi iskolában marad meg a biológia, de reménykedem...
Nincs "Science" tantárgy. Az az angolszász országokban van.
A 2020. évi 17. számában ( [link] ) megjelent 5/2020. (I. 31.) Korm. rendelet szerint:
* lesz "Környezetismeret" tantárgy 3-4. osztályban
* lesz "Természettudomány" tantárgy 5-6. osztályban
* választhatóan oktatható "Természettudomány" tantárgy 7-8. osztályban VAGY tanítható helyette külön-külön kémia/fizika/biológia/földrajz:
"A természettudomány tantárgyak a 7–8. évfolyamon diszciplináris bontásban vagy egy integrált
természettudomány tantárgy moduljaiként is oktathatók. Diszciplináris bontás esetében az egyes tantárgyak heti
3-3 órában taníthatók a két évfolyamra vetítve. A fizika, kémia, biológia tantárgyak óraszámait a kerettantervek
szabályozzák."
* középiskolában:
"Gimnáziumokban a 9–10. évfolyamon diszciplináris bontásban folyik a természettudományi
tantárgyak tanulása, tanítása. A természettudományi tantárgyak emelt óraszámban 11–12. évfolyamon
folytathatók."
Forrás: Magyar közlöny 2020. évi 17. szám, 299. oldal.
Tehát a biológia tantárgy nem szűnik meg.
Ha biológiatanár szeretnél lenni, szerintem bátran tedd azt, mivel az összes természettudományos tárgyból már most brutális hiány van (no meg a nyelvtanárokból). Ne foglalkozz a NAT-ban írtakkal, mivel lila gőze nincs senkinek, hogy mi lesz így. Ez a komplex természettudományos tárgy is azért merült fel, mert így oldaná meg pártunk a tanárhiányt e téren.
Ajánlom az alábbi cikket, ez a valóság:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!