Hogyan lehet készülni magyar érettségiből ismeretlen mű értelmezésére?
Konkrétan sehogy.
De az általánosságban meglévő irodalomtörténeti, irodalomelméleti ismereteidet kiválóan mozgósíthatod. Írhatsz a stílusról, a mű szerkezetéről, h vers, akkor a költői eszközökről, a mondanivalóról, párhuzamba állíthatod más általad ismert művel, ha felismered, hogy milyen korban született az alkotás, írhatsz a történelmi háttérről, stb.
És gondolom az is jó, ha a benned keltett érzéseket, gondolatokat leírod, hiszen végül is az irodalmi alkotás célja az, hogy az olvasóban valamiféle hatást ébresszen.
Nem kell ismerned a szerzőt ahhoz hogy tudj értelmezni akar egy novellát is. Meg kell tanulni az értelmezési pontokat és az alapján végigmenni rajta. Ezt a szerző nem befolyásolja sőt az sem hogy ismered a művet vagy nem. Nálunk a szerzőről meg a mű keletkezéséről bár első pont a szempontokban nem lehetett soha írni mert nem feltétlen ismered az érettségin. Én általában témával kezdtem ez lett az első pontom röviden hogy mondjuk család és hogy milyen érzéseket mozgatnak meg a műben. Ezt követi a műfaj ami novella leírod a definíciót es alátámasztod példával a műből. Utána szerkezeti felépítés a történet elolvasása utan megpróbálod belőni hogy hol kezdődik a bonyodalom tetőpont stb. Leírod összegezve mik voltak benne majd én karaktereket jellemeztem ha voltak ellentétes jellemek kulcs szereplők stb el. Ezt követte a feladat amit a kértek ha persze a szerkezetre vonatkozik vagy a karakterekre akkor oda irom de nálunk nem ott csak felvázolást kértek. Ha készen voltam ezzel és meg kevésnek találtam lehetett a mű hangulatától írni a szempontokban találsz olyanokat amivel lehet telíteni a sorokat egy kettőt választottam a végére. Majd összegeztem de nem saját véleményt irtam mert nálunk az sem lehetett. Valami tanulság és társai kerültek a végere.
Az összehasonlításnál manapság ismert szerzőket adnak, de ott se számít kit elemzel. Általában az évszám ott van vagy a feladat irja. Ott is azokban a pontokban kell gondolkodni amiket egy vers elemzésénél használtál. Párhuzamosan elemzel nem egymás utan pl egyiknek a műfaja akkor a másiknak is meg kell nézni. A vers elemzésnél több apró elemzési szempont is fontos pl verselés ŕímelés költői eszközök használata. Egyikhez sem kell ismerned se a művet se a szerzőt. Ez a kettő semmit nem befolyásol.
Ülj le tanuld meg a szempontokat és gyakorolj.
Sok sikert.
Köszönöm a válaszokat!
A szempontokat tudom, de nem tudtam elképzelni, hogy a közös elemzések után hogyan fognék hozzá egyedül megcsinálni egy elemzést. Nagyon jó tippeket adtatok. Remélem összejön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!