Érdemes alkalmazott közgazdaságtan szakra menni?
Mennyire jók az ember kilátásai a szakkal a munkaerőpiacon?
Esetleg inkább osztatlan gazdaságelemző éri meg jobban?
Szerintem jók a kilátásaid, mindig szükség van jó közgazdászokra. Én egy olyan helyen dolgozok, ahová folyamatosan vesznek fel gyakornokokat ilyen végzettséggel.
Ne tévesszen meg az az állítás, hogy a közgazdászokkal Dunát lehet rekeszteni. Akiket ilyenkor hibásan közgazdászként emlegetnek, azok az üzleti képzéseket végzők. Az ő többségüknek köze sincs egy közgazdászhoz, szerintem alapvető gazdasági fogalmakkal sincsenek tisztában.
Szerintem ha nagyon jó vagy matekból akkor az osztatlan gazdelemző (teljes nevén gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés) jobban megéri: ez a szak nemzetközi szinten is kiemelkedő képzést nyújt, és az MNB valamint a nagy pénzügyi multik/bankok már másodévben is kapkodnak érted. Ezen a szakon mindent meg lehet tanulni, amitől külföldön is sikeres szakemberré válhatsz: matematikai alapok, elméleti közgazdaságtan, adatelemzés, numerikus pénzügyek.
Természetesen az AK is egy erős szak és jó választás, de jó álláshoz általában egy mestert is csinálnod kell hozzá.
Az AK erőssége hogy jól megtanítanak közgazdasági adatelemzésre (Statisztika I-II., Ökonometria I-II.), amivel a versenyszférában kényelmesen el lehet helyezkedni adatelemzőként, data scientistként (mondjuk egy közgazdasági elemző msc nem árt utána)
Hátránya, hogy kvantitatív pénzügyeket nem nagyon tanulsz rajta, szóval ha arrafelé (aktuárius, részvényelemző, kockázatelemző, befektetési szakember) képzeled el a jövődet, akkor mindenképpen az osztatlan gazdelemzőt érdemes választanod a két szak közül.
Remélem tudtam segíteni, ha esetleg további kérdésid vannak a szakokkal kapcsolatban akkor nyugodtan írj privátban.
Igen, érdemes.
Osztatlan gazdelemző még jobb, de az tömény matek.
A negyedik válaszoló le lett pontozva, de egyébként egyáltalán nem írt nagy butaságot. Sajnos Magyarországon jóval kisebb igény van az ezen a szakon tanultakra, mint egy nyugat-európai országban, alapvetően két okból:
- a nagy multik az olcsó, unalmas, betanított biorobot munkákat hozzák Magyarországra szellemi területen is. Ha nem így tenne pl. egy német vagy francia cég, és az értelmes, jól fizető munkát szervezné ki Magyarországra, akkor a szakszervezet helyben fellógatná a menedzsment tagjait az első fára. Ahhoz viszont, hogy ezeken a helyeken dolgozz, egyáltalán nincs szükség AK-s diplomára, bármilyen G-karos diploma megteszi, főleg ha Corvinuson végeztél, de akár más egyetem is jó lehet.
- a másik ok, hogy Magyarország nem igazán liberális demokrácia, és a piacgazdaság is meglehetősen furán működik, ugyebár sokszor az történik inkább a gazdaságban, ami Orbán Viktornak kedvére van, nem az aminek egy szabad piacon történnie kellene, és/vagy ami az ország hosszútávú fejlődését szolgálja. Ezért kevésbé van szükség olyan emberekre, akik a gazdaság működését átlátják.
A fentiek ellenére az alkalmazott közgazdaságtan szak a legjobb alapszak a Corvinuson, meg úgy az egész országban a gazdasági szakokat tekintve (GPME lehet még jobb, de az osztatlan). El lehet helyezkedni az alapszakkal is, de ha képes vagy (jó eredménnyel) elvégezni az AK-t, akkor bűn nem menni mesterre, és az AK rengeteg kaput kinyit előtted, akár külföldre is, de ha itthon maradnál, akkor is jóval tágabbak a lehetőségeid, mint egy G-karos alapszakkal.
Szóval all in all, jó alapszak, itthon is el lehet helyezkedni vele, de külföldön sokkal jobban megbecsülik ezt a tudást szerintem, akár mesterre mennél, akár egy itthoni profilba vágó mester után dolgozni, ne korlátozd le magad Magyarországra, nem érdemes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!