Szerintetek bevezetik szeptembertől a kötelező nyelvvizsgát és emelt érettségit?
Elkapkodtam a jelentkezést, nem vettek fel sehova sem, így a tanulmányaimat 1 évig pénzügyi számviteli ügyintéző OKJ tanfolyamon fogom folytatni.
Szerintetek el fogják még halasztani ezt az egész dolgot? Mert akkor nagyon sok ember nem tudna tovább tanulni.
És mi van azokkal, akiknek nem adatik meg, hogy külön tanárhoz tudjanak járni az emelt vagy a nyelvvizsga miatt?
Szerintetek mi lesz?
Valahol azt is olvastam, hogy egyes szakokon haladékot fognak adni.
Nem fogják elhalasztani, be lesz vezetve a szigorítás.
Akinek a szülei nem tudnak magántanárt fizetni, és az iskolája is gyenge, érettségi után el tud menni dolgozni és így ki tudja fizetni a tanárt, aztán x idő után tud felvételizni egyetemre. Nem mondom, hogy ez feltétlen jó így, de ez is egy opció.
A nyelvvizsgán ne tessék kiakadni. A diplomát úgysem kaphatod meg anélkül. Azért vezették be hogy a felvételi egyik szükséges de még nem elégséges feltétele legyen mert rengeteg diploma bentragad a nyelvvizsga hiánya miatt. Plusz valljuk be 12 év alatt meg lehet tanulni egy nyelvet B2 szintre. Nem kihívás ebben a korban amikor 1 kattintásra van minden. Az alapvető dolgokat akármilyen szar is az iskola, megtanítják. Onnantól annyi a feladat hogy angol (vagy német vagy akármilyen) médiát (is) kell fogyasztani. Akinek meg tényleg semmi lövése sincs annak kezdésnek ott van a duolingo meg egyéb nyelvtanuló app. Ha nem használod aktívan a nyelvet önszorgalomból akkor az életben nem fogsz megtanulni azon. Komolyan, egy B2 szintet összehozni a diszlexiás tényleg szar nyelvérzékkel megáldott ismerősöm is képes volt különtanár nélkül.
Emelt szintű érettségi: aki képtelen megtanulni egy emelt szintre valamit az nem tudom mit vár a felsőoktatástól. Már milliószor beteljesedett hogy aki középpel megy egyetemre az nagyobb eséllyel bukik ki. Ettől a hallgatót, az egyetemet és nem utolsó sorban az államot is jobb megvédeni, mert csak kidobott idő, erőforrás és pénz. Igen tényleg nehezebb mint egy közép. De ki vannak adva a szóbeli tételek? Igen. Kint vannak a régebbi feladatsorok? Igen. Fel lehet rá készülni magadtól is, nem hatalmas feladat. Egyetemen sem fognak a szádba rágni mindent, önállóan kell tanulj majd.
Csak egyet érteni tudok a válaszolóval. Valahol el kell kezdeni a szigorítást, és ennek éppen itt az ideje. Nekunk sem tetszett hogy pont nalunk vezették be az újfajta érettségit, mégis megcsinálták. Az ideieknek sem tetszett hogy nem használhattak olyan atlaszt amilyet akartak. De megtették. Bejutottak egyetemre azok akik megérdemelték? Igen.
A mai világban már nem egy eszeveszett dolog beszelni egy nyelvet középszinten, és nagyon sokan vannak akik bizony nem is egy, hanem kettőből vannak ezen a szinten. Pl en is megtanultam négy ev alatt egy masik nyelvet B2 szintre heti 3 órában a gimiben, pedig még csak nem is erőltetem bele sok időt és nincs is jo nyelverzekem. Es bizony nagyon sok évfolyamtársam volt igy. A szakomon ugy jönnek a diákok hogy egy nyelvet legalabb beszélnek emelt szinten. 500-an vagyunk az évfolyamon. Az orszag masik 7 egyeteméről aminek van ilyen szaka nem is beszélve. Hanyan jelentkeztek felső oktatásba, 120 ezren? Egy szakon csak kipipáltunk 2000 diákot akiknek van nyelvvizsgájuk. Mindössze azert hoztam ezt, mert ha még nagyvonalakban is, de valahogyan a diákok többségének eddig is sikerült ezt a részét teljesítenie.
Aki nem képes erre a két dologra négy ev alatt felkészülni az nagyon sajnálatos, de ne jojjon egyetemre, mert nem éri meg, sem neki, sem az államnak, sem az intézménynek, és csak foglalja a helyet egy olyantol aki esetleg bejuthatna és bent is maradna. Az olyan szakok amikre eddig is csak közép kellett nem érnek tul sokat, ès mint a masik válaszoló is mondta már, bebizonyosodott hogy ezek a diákok sem tudnának helyt állni egy versenyképes felsőoktatási intézmény képzésén, ugyanis 1-2 év alatt kiesnének, mivel az emelt érettségi sem mennyiségben sem nehézségben még csak köszönőviszonyban sincs az egyetem elso hónapnyi anyagával.
Egy szó mint száz, ha jelenleg -állításod szerint- nagyon sok ember nem tudna továbbtanulni, szomorú, de nem a világ vége, a helyeket be fogjak tudni igy is tölteni, még ha nem is a legjobb x diákkal, de hosszabb távon ez egy sokkal jobb megoldás mint az ami most van.
Nem tartom cseppet sem lehetlen dolognak a nyelvvizsgát és az emelt érettségit. Ráadásul a nyelvvizsgakövetelményt már 5 éve bejelentették tehát volt idő felkészülni rá. Mit csinált a kérdező az elmúlt 5 évben a nyelvórákon. Az meg kiváltképp nem igaz, hogy nyelvvizsgázni csak különtanárral vagy tanfolyammal lehetséges.
A net tele van ingyenes anyagokkal (angolból boztosan). Halkan jegyzem meg hogy a diplomáboz is kell nyelvvizsga.
A jobb gimikben felkészítenek emeltre szinte minden tárgyból. Az hogy a kérdező nyolcadikosként nem ilyen suliba került be nem a rendszer hibája.
2020-tól jellemzően a minimum ponthatárral bekerülők maradnak ki a felsőoktatásból.
Arra gondolj, hogy már rég be kellett volna, tekintve, hogy a rendszert amikor megalkották, akkor 2 emelt volt a cél. Az felelt meg a régi felvételinek. Mondjuk ez is különböztette meg a főiskolát az egyetemtől, ma már nincs különbség.
A jelenlegi rendszerrel az a baj, hogy nem igazán méri fel jól a különbségeket. Orvosi egyetemeken bevált, hogy 2013-tól 2 emelt kell, azóta csökkent a lemorzsolódás. Persze nem tökéletes a rendszer. De mérnöki szakra pl lehet, hogy vki csak 390 ponttal megy, mert tudja, hogy úgy is bekerül, nem töri magát 2 emelttel. A baj, hogy így aztán nem látszik a különbség. Persze nem egy emberről van szó, hanem statisztikáról!
A BME VIK-en, pl már régóta 2 emeltet akarnának, csak ugye nem tehetik meg...
Én két emeltet csináltam, pedig nem voltam rászorulva (így 58 ponttal voltam a ponthatár fölött). Ha kellett volna, akkor megcsináltan volna a nyelvvizsgát is mellé, nem haltam volna bele.
Nehezebb egyetemekről rögtön kibukik az, aki gyenge alapokkal (csak középszint) érzekett. Még én is buktam meg a gyenge alapjaim miatt: fizikából, mivel abból egyáltalán nem érettségiztem. Szerencsére a matek jól megy, de emelt érettségi nélkül abból is megbuktam volna.
Azért ne essünk már hasra. Középszintűvel is simán végig lehet csinálni egy egyetemet. Személytől függ, hogy ki mennyire tud dolgozni egyetemen. Akit érdekel az, amit tanul, és megvannak a kognitív képességei, az még hiányosságokkal belépve is meg tudja csinálni.
Itt vagyok példának én, és sok szaktársam is. (mérnöki szak)
Bár én is egyetértek, hogy bevezették az emelt szintű érettségi és nyelvvizsga követelményét, de még mindig túl szar az egész oktatási rendszer. Ha újra tehetném, már a bsc-t is külföldön kezdeném.
Sajat tapasztalatból mondom ne menj nyelvvizsga nélkül egyetemre mert szívás. Jó hogy annó megcsináltam. Az első évemben bár nem nyelvszakon vagyok rengeteg idegennyelvű forrásom volt. Angol nemet, francia, olasz,latin. Ha egyetsem tudsz ezek a nyelvek közül legalabb középszinten akkor rengeteg időd fog elmenni arra hogy tanárok diáit fordítod vagy szakforrasokat. És ugye van a google fordító amit általában használnak a középiskolások hat az ebben az esetben semmit nem ér szakszöveget nem tud visszaadni. Rengeteg időd fog elmenni erre ha nincs legalabb egy B2 tudásod.
A masik meg amit mondtak 12 év alatt meglehet tanulni egy nyelvet B2 szinten. Még ha nem is jársz magántanárhoz. Rengeteg feladat elérhető interneten mar ingyen illetve videók.
Az emelt érettségi pedig hasonló dolog. Pl elmész egy biosz szakra alap hogy a bioszt nem közép hanem emelt szinten ismered. Gyorsan kibuksz ha ez nem így van. És szerintem minden szakon van valami ami kell a tárgyak közül és ezzel egy picit talan meg is könnyítik az első félévet az egyetemen.
Ezt a döntést már rég meg kellett volna hozni nagyon sok olyan hallgató van az egyetemen aki nem oda való és csak csalódik mert nincsen meg az alaptudása. Inkabb hagyjon ki egy évet mire ezeket teljesítve bejut az egyetemre mert akkor kevesebb a valószínűsége hogy kibukik vagy hogy csúszik pár évet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!