Az orvostanhallgatók miért vannak így felháborodva, hogy nem mehetnek ki egyből külföldre?
Több ismerősömet vették fel idén orvosira, de már most sír a szájuk a hallgatói szerződés miatt. Meg legszívesebben már lépnének le.
Egyszerűen nem tudják felfogni ezek az emberek, hogy az állam, a saját országuk fektet a tanulmányaikba több, mint 16-17 millió forintot és akkor ezek ki akarnak menni külföldre a tandíj kifizetése nélkül? Hol éltek ezek eddig?
Iszonyatosan sért, hogy állításak szerint "rosszul" keresnek az orvosok.
Damn.
Pont nem erről híresek az orvosi állások.
Ok, borsodban meg ilyen putri megyékben lehet, de az ország legtöbb helyén igenis jól keresnek.
Lehet, hogy nem 1 millát, de azért éhen halni nem halna egyik sem..
Mi érdekem van nekem abból, hogy az országom olyan embereket tanítson ki, akik később elmennek és nem minket gyógyítanak, hanem egy másik ország embereit?
Igazából az ilyen orvosokat szívesen elengedném az országból.. na persze akkor a hozzátartozóikat minimum 15-20-25%-kal adóztatnám meg.
27:
Pontosan az általad leírt kórházi, állami egészségügyi állapotok miatt az eddiginél is nagyobb szerepe lesz a jövőben a megánegészségügynek.
Nem vagyok milliárdos, de ha tehetem akkor 99%-ban már magánegészségügyben csináltatok mindent, még egy sima vérvételt is.
Én azt gondolom, hogy ha elvi okokból nem is akarsz majd 100%-ban magáneü-ben dolgozni, akkor is az állami munkahelyedet ki fogod tudni majd egészíteni heti néhány óra magánrendeléssel, akkor nem lesznek anyagi gondjaid.
Sok sikert!
27:
Megkérdezhetem, mire szeretnél majd szakosodni?
Nincsen konkrét elképzelésem, még nagyon az elején vagyok, és még a végéig szerintem százszor meggondolom magam.
Érdekel a nőgyógyászat, de pl. a patológia is.
35:
Értem, köszönöm a válaszod:)
Elárulok egy titkot: az orvosok többsége nem a pénz miatt megy külföldre, hanem az olyan szánalmas és gusztustalan magyar mentalitás miatt, amit itt is tanúsít jó pár ember.
"Oké oké, mindenkivel történjen ez, ne csak orvosokkal.
Csak azért vannak az orvosok most kiemelve, mert az ő jelenlétüket és munkájukat nehéz pótolni, sajnos szükségünk van rájuk"
Szükség van rájuk, te magad mondod. Akkor talán nem megfizetni kellene őket meg olyan körülményeket teremteni, hogy az embernek legyen kedve orvosnak tanulni, majd orvosként dolgozni? Ez ilyen hányadék magyar szokás, hogy "szükségem van rá, de ahelyett, hogy megfizetném, aláíratok vele valami sz.s papírt, hogy ne tudjon lelépni, tüntetni meg úgy se fog, mert annyi jóérzés szorult bele, hogy a betegellátást ne veszélyeztesse".
1. Ha az orvosokra vonatkozik ilyen szabály, akkor vonatkozzon MINDENKIRE, aki elvégez bármilyen képzést és nem a szakmájában dolgozik. Ugyanis ha valaki elvégezte az xy szakot, aztán elmegy valami full más témában dolgozni, akkor bizony k.ra feleslegesen fizettük ki a taníttatását. És lehet pofázni, hogy "de az orvosok többe kerülnek", marhára mindegy. Sok kicsi sokra megy.
2. Lehet itt jajveszékelni a több tízmilliós tandíj miatt, de ugye nem tetszik azt gondolni, hogy ezt a diákokra költik? A pénz nagy része a klinikákra megy, amiből bizony a betegek profitálnak. Nehogy azt gondold már, hogy azért ennyi az annyi, mert mondjuk havi 50 ezres ösztöndíj van, vagy a legmodernebb, legszuperebb eszközök a gyakorlatokon, mert bizony marhára nem.
3. Bármilyen hihetetlen, bizony az én anyám meg apám is elég sok adót fizetett ám életében (sok olyannal ellentétben, akik mondjuk minimálbérre vannak bejelentve...). Szóval igen is jogom van hozzá, hogy tanuljak. Neked is jogod lenne hozzá...ha ilyen k. jó szerinted az orvosi, miért nem mész orvosnak? Ja, az már nem tetszik, mi? De te azért tanulhass ingyen gépészmérnöknek:D
4. Az orvosi egyetem állami finanszírozott képzésen is drága, mert a könyvek és az eszközök marha sokba kerülnek. És igen, talán a belefektetett pénzemet szeretném utólagosan viszontlátni... Arról nem is beszélve, hogy a szakképzés során van egy rakás kötelező tanfolyam, gyakorlat, amiért sokaknak másik városba kell menniük több hónapra, konferenciákra kell járni, amik mind-mind pénzbe kerülnek. Szerinted fizeti ezeket valaki? Hát baromira nem. Talán ha kötelezően kell a szakvizsgához, akkor vagy fizessék ki, vagy olyan fizetést adjanak, ami fedezi azt is.
5. Lehet, hogy minden munka fontos, de nem mindegy, mennyi energiát kell a képzésbe fektetni. Ha elfogynak a WC pucolók, akkor annak bárkit át tudsz képezni, mert még a 60-as IQ elég hozzá. Ha elfogy az orvos, akkor cseszheted. Nem tudod elővenni Rozi nénit a takarítóktól, hogy akkor 2 hónap alatt átképzed és Rozi néni lesz az új belgyógyász.
6. Marhára nem mindegy, hogy mennyi munkával keresel annyi pénz, amennyit. Lehet, hogy neked 350 ezer forint soknak hangzik, de nem mindegy, hogy valaki a napi 8 órás munkával, szabad hétvégékkel, nulla túlmunkával, kevés stresszel egy légkondis irodában kap annyit, vagy mondjuk havi 250 óra munkáért, aminek egy jó része ügyelet, éjszakai munka, bazi nagy stressz, egészségtelen körülmények.
És igen, 180 ezer forint kezdőként is egy vicc. Ügyelettel együtt meg hiába keresek 350 körül, az órabérem 1500 forint. 1500!!!!
És igen, van olyan kollégám, aki magánrendeléssel meg maszek szüléssel havi milliókat keres. Csak tudod azért cserébe szinte nincs otthon. Ugyanis napi 8 órát dolgozik, havi 4-5-öt alkalommal ügyel, elmegy magánrendelni heti 2-3 alkalommal este 9-10 óráig, aztán még bejár szülést vezetni vagy 10-szer havonta.
És akkor reménykedj, hogy ennyi munka után normálisan el tudja látni a feladatát...
Nekem csak az olyan tetű miatt jutna eszembe külföldre menni, mint Te, kérdező.
#23 Már megbocsáss, de tisztában voltam vele, ennek ellenére orvosira jelentkeztem és Magyarországon szeretnék dolgozni, mert szeretem a hazámat és a szakmámat is, bármilyen nehezek is a körülmények. Nem tudom mi bajod van velem, pont én vagyok az, aki itt marad kis hazánkban tevékenykedni. Csak nem szeretem, mikor ennyire jól kereső szakmának van beállítva az orvoslás, pedig nem ennyire fekete fehér az egész. A felelősség, ami ezzel a munkával jár, egyszerűen nem arányos a fizetéssel, ugyanúgy, ahogy a mentősök, ápolok, tűzoltók stb. anyagi megbecsültsége is a béka segge alatt van, pedig mi mind emberéletekért felelünk. Nem lenne jobb megfizetni ezeket az embereket rendesen? A főorvos már jó kis pénzeket hazavisz, de mögötte egy élet munkája van, kórházi munka mellett magánrendelése, ügyeletek, szerinted mennyi ideje marad mondjuk a családjára? Hiába keres valaki jól, ha utána nem tudja élvezni.
A megyeszékhelyi kórház is tud kicsinek számítani, attól függ, hol van. De egyébként lehet úgy keresi meg a 400-at, hogy ösztöndíjat kap mellette, csak ugye az ösztöndíj, további röghözkötési feltételekkel, nem fizetés.
Egyetértünk igen, de most én vagyok a hibás azért, mert jó szakember szeretnék lenni, akihez bizalommal fordulhatnak majd a betegek bármilyen bajjal és ezért szeretnék klinikai központban tanulni, ahol nem bedobnak a papírmunkába, hanem esetleg tanulok is valamit? Mehetnék nyugodtan busásabb összegekért kisebb településekre, tárt karokkal várnának, de nem akarok, nem merem bevállalni, hogy emberhiány miatt rámbíznak valakit, aztán vagy el tudom látni vagy nem.
39:
Nincsen semmi bajom veled, nem tudod mire kaptad fel a vizet.
Kezdjük ott, hogy családi érintettség révén 20-30 orvost ismerek gyerekkorom óta, mind középosztálybeli-felsőközéposztálybeli életszínvonalon él.
Persze, nyilván dolgozni kell, sokat. De talán egy ügyvédnek, ha keresni akar nem kell? Egy közgazdásznak sem??
Azt azért ne mondjuk már, hogy egy 70-80 ezres megyeszékhely megyei kórháza, úgy hogy az egész megye oda orinetálódik, kicsinek számít.
Én elhiszem, hogy Bp a legkényelmesebb, de ha egy pesti mérnöknek nem derogál diploma után pl. Győrbe vagy Kecskemétre elmenni, akkor én azt gondolom, egy orvosnak sem szabadna, hogy derogáljon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!