Feltételezzük, hogy az ön telefonálási szokása az x=400-p keresleti függvénnyel jellemezhető. Melyik szolgáltatót választja?

Feltételezzük, hogy az ön telefonálási szokása az x=400-p keresleti függvénnyel jellemezhető. Két szolgáltató van a piacon. A SIM kártyákat nem lehet dekódolni. A TELECOMNÁL a SIM kártya 10.000 Ft, a TELENORNÁL 8.000 Ft. A TELECOMNÁL 100 Ft percdíjon beszélhet korlátlanul, illetve beléphet egy csomagba is: 15.000 Ft-ért 200 percet lebeszélhet ingyen. A TELENORNÁL korlátlanul 90 Ft percdíjon beszélhet, viszont a csomag 16.000 Ft-ba kerül és csak 180 percet beszélhetünk le vele. Melyik szolgáltatást választja?

2019. jún. 18. 17:48
 1/3 anonim ***** válasza:
34%
Legalább életszerű példák lennének. :D
2019. jún. 18. 20:16
 2/3 anonim ***** válasza:

Szörnyű példa, de legyen. Nyilván a fogyatékos feladatkitűző azzal számolt, hogy minden hónapban új sim-kártyát veszel, mivel nem írta ki, mennyi időre amortizáld az árát. Tehát vagy 1 hónap, vagy végtelen. De ha végtelen lenne, akkor nem adná meg. Na mindegy, értem hogy mit akart, csak nevetséges ez a telefonos példa.


A telekomos fajlagos percdíjad p<200 perc esetén (10000 + 15000)/p, p>200-ra (10000 + 15000 + 100*(p-200))/p.


A keresleti függvényed alapján számold ki az egyensúlyi p-t, tehát tedd egyenlővé a képletet 400-p-vel. Az első esetre p=322 jön ki, ami több mint 200 tehát nem megoldás. A második esetre p=282.28, ami jó.


A telenorra ugyanez p<180 esetén (8000 + 16000)/p és p>180-ra (8000 + 16000 + 90*(p-180))/p. Az első esetre itt p=326 jön ki, ami több mint 180 tehát nem megoldás, a második esetre p=282.37.


És akkor itt lehet mondani, hogy na ne szórakozzunk, a két p között 0.09 a különbség, ami 5 másodperc, öt órányi telefonálás mellett. Ahhoz megyek amelyik közelebb van.


Ha szar arc a tanárod, és félsz tőle, akkor nyilván a telenort írd. A telekomnál 282.28*(400-282.28) = 33230 forintot költenél, a telenornál 282.37*(400-282.37) = 33215-et, ami 15 forinttal kevesebb, és még 5 másodperccel többet is beszélhetsz. De micsoda egy hulladék példa ez...

2019. jún. 19. 18:12
 3/3 anonim ***** válasza:
Telekomot, mert mindig is Telekomos voltam és nem fogok telefonszámot változtatni ezért xD
2019. jún. 20. 23:10