A 12 tagú egyesület elnököt, titkárt és jegyzőt választ, mindegyikre mást. Hányféleképpen történhet a választás, ha az elnöki és titkári tisztséget korban két legközelebb álló személy kapja?

2019. jún. 14. 20:38
 1/7 anonim ***** válasza:

12 személy közül választunk.


3 helyet kell kiosztani: _ _ _


1. helyre kerülhet 12 személy: 12 _ _

2. helyre kerülhet 1 személy: 12 1 _

3. helyre kerülhet 10 személy: 12 1 10


Közöttük ÉS kapcsolat van, így a megoldás: 12*1*10

2019. jún. 16. 00:30
 2/7 vurugya béla ***** válasza:

Többféleképp érthető a feladat szövege.

1. A két korban legközelebbi ember (akik közt pl. csak egy év az eltérés, a többiek esetén meg mindig nagyobb az eltérés) közül egyik az elnök, másik a titkár.

Ebben az esetben 2*1*10 = 20 az esetek száma.

2. Az egyesületi tagok eltérő életkorúak, és az életkor szerinti sorban két szomszédos ember az elnök és a titkár.

Ebben az esetben a két "korban szomszédos" ember választása 11-féle lehet, és ezután lesz minden pár választása esetén 2*1*10 = 20 az esetek száma.

Ez összesen 11*20=220 eset.


A feladat bonyolódik, ha vannak az 1. értelmezésben azonos korkülönbségű vagy a 2. értelmezésben azonos korú emberek. Erről szólni kellett volna a feladatnak!


Az előző válaszadó megoldása a feladat egyik értelmezése szerint sem helyes... (szerintem a 2. értelmezés szerint akart válaszolni, de nem vette figyelembe, hogy a legfiatalabbnak és a legidősebbnek csak egy szomszédja van...)

2019. jún. 17. 00:55
 3/7 vurugya béla ***** válasza:
Bocs, hibáztam a feltételezésemmel, az előző úgy vette, hogy a kor szerinti sorban mindenkinek csak egy szomszédja van, pedig ez csak a legfiatalabbra és a legidősebbre igaz...
2019. jún. 17. 00:58
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha megvan az elnök, akkor a "korban hozzá legközelebb" feltétel csak egyetlen emberre lehet igaz... Teljesen jó a megoldásom, ellenben a te második verziódat meg én nem értem.
2019. jún. 17. 12:14
 5/7 vurugya béla ***** válasza:

Igazad van, ha a korkülönbségek eltérőek!


De - ezt próbáltam pedzegetni- nincs információ erről. Már látom, hogy csak akkor jó az enyém, ha számtani sorozatot alkotnak az életkorok...

2019. jún. 19. 00:20
 6/7 anonim ***** válasza:
Valóban, lehetnek speciális esetek (pl. mindenki egyforma életkorú vagy a kiválasztott elnökhöz legközelebbi életkorú több személyre is igaz, mert egyforma évesek, stb.), de szerintem a feladat nem erre megy rá.
2019. jún. 19. 00:33
 7/7 anonim ***** válasza:
Egyébként ha a feladat nem tér ki erre, akkor elvileg a tanárnak mindegyik-féle megoldást el kell fogadnia, ha indokolva van, hogy miért úgy számolt. Anno én ezért is utáltam a kombinatorikát, mert a feltett feladatok negyedét többféleképpen is lehetett értelmezni.
2019. jún. 19. 00:35