Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha az MTA valóban egy köztestü...

Ha az MTA valóban egy köztestület, akkor nem kéne úgy módosítani a törvényt, hogy az MTA vezetőit a Köztestület tagjai közvetlenül válasszák meg, minden tag azonos értékű szavazatával?

Figyelt kérdés
Gyakran e helyett úgy fogalmaznak, hogy az MTA-nak "van egy köztestülete", mintha rajongói klubja lenne és valóban ez fejezi ki az igazságot jelenleg. Ez esetben viszont ne mondjuk, hogy az MTA egy köztestület, bármit ír is a törvény, mert ez ellentmondás.

2018. dec. 20. 20:07
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem ez az egyetlen ellentmondás.

Az MTA egy jelen formájában idejétmúlt (a szovjet rendszerből itt felejtett) konstrukció amely teljes megújításra szorul. Vissza kellene térni oda, hogy ez egy tudományos társaság vagy a tudósok konzultatív testülete, de semmiképpen sem hatóság, nem tudományügyi minisztérium, nem intézményfenntartó hivatal és nem doktori iskola, mert az csak egyetemeken létesíthető.

Ehhez azonban nem elég az MTA Közgyűlése (az nem is illetékes ebben), hanem törvényt kell módosítani, ami újra az európai normáknak megfelelő viszonyokat teremt. Ez a rendszerváltás során elmaradt, illetve csak felemás módon valósult meg.

2018. dec. 20. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Hivatalosan valóban köztestület a neve, mert nem találtak jobba szót. A köztestület létszáma azonban sok ezer tagra rúg, akik nem azonos mértékben vesznek részt ill. érintettek az MTA tényleges munkájában. A köztestületi tagok egy része nem az MTA-nál van alkalmazásban, hanem a "népgazdaság" egyéb területein dolgozik vagy nyugdíjas. A "csak" kandidátusi ill. azzal egyenértékű PhD fokozattal rendelkezők nem kapnak havi rendszeres tiszteletdíjat . Az MTA doktorai azonban igen (összege a minimálbérrel egyezik meg, amiért semmiféle tevékenységet nem kell felmutatni). Az MTA levelező és rendes tagjai havonta ennél sokkal több tiszteletdíjat kapnak (a semmiért, akkor is ha már mozgásképtelenek és 20 éve semmi érdemleges tudományos tevékenységet nem folytattak) és ők valóban szavaznak a mindenféle tanácskozáson, ahol dönteni kell. Azaz a köztestület tagjainak egy része közvetlenül anyagilag érintett az MTA jelenlegi működésének fenntartásában. Valóban szovjet mintára felépített a szervezet. Nyugaton, az USA-ban pláne, az ilyen tudományos akadémiák ténylegesen tudományos klubként működnek, ahol a tagok rendszeres tagdíjat fizetnek, vagyis a tagok nem kapnak, hanem fizetnek azért, hogy tagok maradhassanak vagy legyenek. A dologban az az alapvető ellentmondás és közel 30 éve megoldatlan probléma, hogy akkor ki tartsa fenn a ténylegesen tudományos tevékenységet folytató intézményeket és azok dolgozóit, mivel azért nálunk nincsenek akkora magáncégek, amelyek alapítványi vagy egyéb formában finanszírozni tudnák a szükséges alapkutatásokat. Így tehát részben érthető, hogy a fenntartó állam szeretne beleszólást az általa finanszírozott kutatásokba, ugyanakkor rendkívül szubjektív lenne a preferencia olyan személyek vagy testület részéről, akik ill. amik soha nem folytattak kutatásokat és nem tudnak még csak hozzávetőlegesen sem elfogadható szakmai kompetenciát felmutatni. Ugyanakkor az említettek szerint nagyon sokak érdekeit erősen sértené, ha a meglevő havi fizetésük vagy nyugdíjuk melletti, annak összegét esetenként többszörösen felülmúló rendszeres havi tiszteletdíjtól esnének el.
2018. dec. 21. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!