Hogy kell az alábbi trigonometrikus egyenletet megoldani?


Sziasztok!

Adott a következő egyenlet:

7sinx=8ctg(x/2)

Belekezdtem oly módon, hogy először is ekvivalens átalakításokat végeztem, így kaptam, hogy:

7sinx=8/tg(x/2)

Majd behelyettesítettem sinx helyére, így kaptam, hogy:

7(2tg(x/2)/1+tg(x/2)^2)=8/tg(x/2).

Azért választottam az univerzális behelyettesítést, mert akkor tg(x/2)-re tudom mondjuk azt írni, hogy y, és megoldani az így kapott egyenletet.

Ezt meg is tettem, és kaptam y-ra, hogy:

1,1547.

Tehát tg(x/2)=1,1547

Ezt az egyenletet hogyan tudom megoldani x-re?

Előre is köszönöm a segítségeteket! :)

U.i.: Az elején meghatároztam, hogy tudok univerzális behelyettesítést csinálni, ugyanis az egyenletnek nem megoldása az x=pi+k2pi, ahol k(eleme)Z.



2019. jún. 11. 23:02
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:

Az előbb rosszul írtam be. Tehát így gondoltam, és így a Wolfram Alpha is elfogadta.

[link]

2019. jún. 12. 00:22
 12/12 anonim ***** válasza:

7×sin(x)=8×ctg(x/2) alkalmazod az addíciós tételt

7×2×sin(x/2)×cos(x/2)=8×cos(x/2)/[sin(x/2)] beszorzol sin(x/2)-vel

14×sin^2(x/2)×cos(x/2)=8×cos(x/2) egy oldalra rendezel és kiemelsz

Cos(x/2)×[14×sin^2(x/2)-8]=0

Ebbol cos(x/2)=0 és 14×sin^2(x/2)-8=0 adódik.

2019. jún. 12. 09:06
1 2