Hogyan értelmezzük egy eseménynek a valószinűségét?


Hogyan számoljuk ki? Mit jelent a valószinűség szempontjábol az, hogy egy esemény biztosan bekövetkezik?


Igen, tudom használni a googlet. Viszont azokon az oldalakon eléggé bonyolultan van megfogalmazva. Le tudná írni nekem valaki ennek a lényegét (definícióját) egyszerűbben megfogalmazva?



2019. jún. 5. 20:57
 1/2 anonim ***** válasza:
Biztosan bekövetkezik, vagyis a valószínűsége 1 (100%).
2019. jún. 5. 21:05
 2/2 anonim ***** válasza:
64%

Alapvetően valaminek a valószínűsége azt jelenti, hogy a bekövetkezhető lehetőségeknek mekkora része az, ami az előbbi valamit teljesíti.


Például mekkora annak a valószínűsége, hogy a dobókockával páros számot dobsz? 3 esetben lehet páros az eredmény, de a dobókockával 6-féle számot lehet dobni, így már csak az a kérdés, hogy a 3 a 6-nak mekkora része/hány százaléka, erre a válasz: 3/6=1/2=50%, és ezt nevezzük valószínűségnek.


Biztosan bekövetkező esetet nem nehéz mondani; mekkora annak a valószínűsége, hogy a dobókockával 10-nél kisebb számot dobsz? Összesen 6-féle lehet a dobás kimenetele, ebből 6 esetben dobsz kisebb számot a 10-nél, így a valószínűség: 6/6=1=100%. Véges eseménytéren mindig azt mondjuk, hogy ha a valószínűség 100%, akkor az biztos esemény, és fordítva. A lehetetlen esemény valószínűsége pedig 0, és fordítva, de ez is csak véges eseménytéren igaz.

2019. jún. 5. 23:10