Hány anyagmennyiség-százalékos az a KNO3-oldat, amelynek a Raoult-koncentrációja 1,668 mol/kg H2O?


2019. jún. 5. 10:30
 1/1 anonim ***** válasza:

Lehet még kicsit késő, de azért válaszolok:


A molalitás vagy Raoult-koncentráció: 1 kg oldószerben lévő oldott anyag mólokban kifejezett kémiai anyagmennyisége. Mértékegysége: mol/kg (nem keverendő össze a molaritással, ami meg 1 dm^3 (=liter) oldatban lévő oldott anyag mólokban kifejezett kémiai anyagmennyisége, és annak mértékegysége mol/dm^3 vagy mol/l).


Az 1,668 mol/kg H2O azt jelenti, hogy 1 kg vízen van 1,668 mol kálium-nitrát. Namost 1 kg víz anyagmennyisége az: n=m/M, ahol a M a víz moláris tömege, ami 18 g/mol, de mivel ebben gramm van, ezért az 1 kg-ot is átváltjuk 1000 g-ra, és így helyettesítünk be: n=1000 g / (18 g/mol) = 55,555... mol (a 18 g/mol-t azért raktam zárójelbe, hogy ez így együtt van a nevezőben, tehát a 18-as mérőszám a mértékegységgel együtt, mert csak így jön ki a végén mol-ban az eredmény, hiszen g/(g/mol)=mol, mert ha valamit törttel osztunk, az egyenlő azzal, mintha ugyanazt a valamit [itt a grammot] a tört reciprokával szoroznánk: g*mol/g, és akkor a g/g=1, tehát eltűnik, mert 1*mol=mol).

Tehát az egész oldat összesen tartalmaz ennyi mól anyagot: no=noa+nosz= 1,668 mol + 55,555 mol = 57,2235555 mol. És ebből a mólszázalék: %(n/n)=noa/no*100%= 1,668 mol / (57,223555 mol) * 100% = 2,91 %.

Az no pedig az oldat anyagmennyiségét, az noa az oldott anyag anyagmennyiségét, az nosz pedig az oldószer anyagmennyiségét jelöli.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2019. jún. 30. 17:41