Szóval. A: Egy 70kg-os ember a talajra 40kPa nyomást fejt ki. Mekkora a cipő talpának a felülete? B: Hány kilogrammos az az ember, aki a földre 40kPa nyomást fejt ki, az egyik cipőjének a talpfelülete pedíg 0, 01 m2 (négyzetméter)?


2019. máj. 16. 21:15
 1/3 anonim ***** válasza:

Használjuk fel a nyomás képletét! p=F/A

Távolítsuk el a prefixumot, hogy eredményes legyen a számítás! kilo: 10^3. 40kPa --> 40000 Pa

Váltsuk át a tömeget "erőbe"! Feltételezem a Földön vagyunk, és köztudott hogy a Földön, Magyarországon a gravitációs gyorsulás (g) megközelítőleg 9,81 m/s^2. Most viszont számoljunk g=10 m/s^2-tel. (Ha nagyon gyakorlatias akarsz lenni végezd majd el 9,81-el.)

F=m*g ---> 70kg * 10m/s^2= 700N (newton)

Rendezzük át és helyettesítsünk be a képletbe!

p=F/A --> A=F/p

A=700N/40000Pa=0,0175 m^2

----------------------------------------------------------

Most ugyanezt fordítva.

Ismert a felület (A), nyomás (p)

P=F/A --> F=p*A

F=40000Pa * 0,01m^2=400N

F=m*g --> m=F/g

m=400N/10m/s^2=40kg

2019. máj. 16. 22:02
 2/3 anonim ***** válasza:

Egy kicsit félreértelmeztem a kérdéseket.

A: A végeredmény a 2 cipő felületét adja meg.

Ha elosztjuk 2-vel, megkapjuk a cipő felületét.

0,0175/2=0,00875m2 a cipő felülete.


------------------------------------------------------------


B: Helyesen a számítás, ha azt feltételezzük hogy mind a 2 lába a talajon van: 40000*0,02=800N

800N/10 m/s^2= 80kg

2019. máj. 16. 22:19
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2019. máj. 16. 22:45