Egy trópusi országból érkezett ember át tud állni a magyar klímára, vagy nem tudja megszokni?
A megszokás ilyenkor lassú. Személye válogatja.
Van, aki hamar át tud állni.
Mai napig emlékszek, milyen feje volt a dél-olasz magnetti-marellis srácnak, amikor beállított hozzánk a gyárba januárban, mínusz 18 fokban.
Mi sima nyitott melóskabátban vártuk, ez a szerencsétlen meg orrig húzott pufikabátban ugrálva vacogott kék fejjel.
Ennél csak a marutis indiai csapat volt jobb, ők mínusz tízben estek be, úgy, hogy náluk otthon éppen 45 fok volt 95%-os páratartalommal.
Ők szó szerint haldokoltak szkafander méretű kabátokban is.
:)
Az embernek kell minimum 3 nap, hogy hűtésről fűtésre át tudjon állni, vagy vissza.
Tehát, ha téged vinnének át hirtelen a tél közepéről a Föld túlsó oldalára, ugyanarra a szélességi fokra, vagy vissza, akkor mindkét esetben igen rosszul éreznéd magad pár napig, pedig te megszoktad már ezt az időjárást.
Van olyan ismerősöm, aki Moszkvában járt egyetemre.
Mesélt egy közép-afrikai néger srácról, a trópusról származott, aki szintén lehetőséget kapott ott tanulni, de nem bírta a telet, sokat köhécselt, állandóan beteges volt, végül meg is halt, de ez fordítva is gyakran megesett, a holland, brit afrikai és távol-keleti gyarmatokon a fehérek élettartama rövid volt, igaz főleg betegségekben haltak meg, maláriában, kolerában, egyéb fertőző betegségekben, amiknek se szeri, se száma nem volt, de lényegében a szokatlan klíma által legyengült immunrendszer markánsan szerepet játszhatott és esetenként játszik ma is egyes személyeknél.
Turistaként pár napot, hetet ki lehet bírni, de hosszú idő után az embereknek tönkre mehetnek a belső szerveik, a májuk például, bár ehhez az étkezési szokások és az életmód is hozzájárulhat.
Az indonéz holland gyarmatokon feljegyezték, hogy a fehér telepesek állandóan fulladtak, a légutaik beszűkültek, a vérkeringésük lelassult és mindenki vedelte az alkoholt, hogy helyreálljon a szervezete oxigénellátása, mert ennek következtében kissé kitágultak az erek és pillanatnyilag jobb lett a közérzetük, csakhogy ez hosszú távon erős májkárosodással járt, aztán könnyű dolga volt a sárgaságnak, vagy az alkoholizmusból származó egyéb betegségeknek.
Ma már a légkondicionálás, a modern életmód javítja az esélyeket, de az továbbra is negatív tényező, hogy az idegen környezetben tenyésző baktériumok, vírusok szokatlanok lehetnek egy egészen más környezetből jött embernek és őt jobban megviselheti, mint akik ott élnek és bizonyos védettséget szereztek már azok ellen, így az esetleges megbetegedésük is könnyebb lefolyású.
Emlékszem, amikor pár éve becsöppentem az itthoni 10-12 fokból a tunéziai 38 fokba, első nap gyakorlatilag kiesett, olyan kába voltam a melegtől.
És az még nem is igazi nagy hőségre átállás volt.
Két kollégám volt 2 hetet Indiában, itt cudar nulla fok körüli idő volt éppen, ott 40-50 fok 97% páratartalommal.
Két hét alatt fejenként 6-7 kilót fogytak és azt mondták, nincs az a pénz, amiért mégegyszer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!