Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki el tudná nekem magyaráz...

Valaki el tudná nekem magyarázni, hogy mi az az egyensúlyi állandó, bázis állandó és a sav állandó?

Figyelt kérdés

2019. máj. 6. 21:22
 1/1 anonim ***** válasza:

Egyensúlyi állandó

Itt van például ez az egyensúlyi folyamat. N2 + 3H2 = 2NH3. (sajnos itt nem tudok ilyet, de a két oldal közé nem egyenlőségjel kellene, hanem oda-vissza nyíl, jelezvén, hogy ez egy egyensúlyi folyamat, tehát mindkét irányban végbemegy egyidejűleg)

Az egyensúlyi folyamatok lényege, hogy a folyamat nem csak az egyik irányban megy végbe, tehát nem csak a N2 és a H2 egyesül, hanem közben a már keletkezett NH3 elkezd bomlani, vagyis visszaalakulni. Ha a rendszer egyensúlyban van, az azt jelenti, hogy bár folyamatosan történik átalakulás, az egyes anyagok koncentrációja mégis állandó, mivel a képződés és a bomlás sebessége megegyezik, így amennyi NH3 képződik, ugyanannyi idő alatt ugyanennyi NH3 el is bomlik. Egyensúlyi rendszerekben ebben az egyensúlyi állapotban tehát az egyes anyagok koncentrációinak aránya állandó, az egyensúlyi állandó nagyon egyszerűen tulajdonképpen ezt arányt próbálja kifejezni.

Az egyensúlyi állandó mindig a képződött anyagok koncentrációjának megfelelő hatványon vett szorzata osztva a kiindulási anyagok megfelelő hatványon vett szorzatával. Ez a megfelelő hatvány a reakcióegyenletben szereplő sztöchiometrikus együttható.

Magyarul ez azt jelenti, hogy a fenti folyamat esetén a képződött anyag az NH3. Mivel a reakcióegyenletben 2 NH3 van, így ennek a négyzetét kell venni: {NH3}^2. A kiindulási anyagok a N2, ebből 1 van, így marad így, és a H2, ebből pedig 3, tehát {H2}^3.

Vagyis ennek a folyamatnak az egyensúlyi állandója:

K={NH3}^2/({N2}*{H2}^3)

Összefoglalva az egyensúlyi állandó a képződött anyagok és kiindulási anyagok koncentrációjának arányát mutatja meg. Ha a K értéke nagy, az azt jelenti, hogy a számláló nagyobb, mint a nevező, vagyis a képződött anyagok koncentrációja a nagyobb, tehát a folyamat viszonylag nagy mértékben megy végbe. Ha az értéke kicsi, akkor a kiindulási anyagokból van több, tehát az átalakulás csak kis mértékű. (természetesen továbbra is az van, hogy folyamatosan van átalakulás, csak ugyanilyen sebességgel visszaalakulás is történik.


A savállandó és a bázisállandó szinte ugyanez.

A gyenge savak és a víz között is egyensúlyi reakció van. PL: HCOOH + H2O=HCOO(-) + H3O(+)

Erre ha felírnánk az egyensúlyi állandót: K={HCOO(-)}*{H3O(+)}/({HCOO(-)}*{H2O})

Mivel gyenge savaknál igen kis mértékben történik protonleadás,az összes H2O molekulának csak nagyon kis része alakul át H3O(+)-á, így a H2O koncentrációját állandónak tekintjük. A savállandó annyiban tér el a sima egyensúlyi állandótól, hogy ebben már nem szerepel a H2O.

Ks= {savmaradékion}*{oxóniumion}/{el nem bomlott sav}

A a savállandó nagysága tehát azt mutatja meg, hogy milyen mértékben ad le protont egy sav. Minél nagyobb az érték a savmoluláknak annál nagyobb százaléka bomlik el.


Bázisállandó ugyanez, csak bázisokra. Pl: NH3 + H2O = NH4(+) + OH(-)

Kb={NH4(+)}*{OH(-)}/{NH3}


remélem érthető volt

2019. máj. 7. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!