Milyen függvényre teljesül az y (x) - y (y (x) ) = 1 egyenlet?


2019. máj. 6. 18:34
 1/10 anonim ***** válasza:
75%
y=x-1
2019. máj. 6. 19:24
 2/10 2*Sü ***** válasza:
63%

f(x) - f(f(x)) = 1


Átrendezve:

f(f(x)) = f(x) - 1


Ergo:

f(x) = x - 1

2019. máj. 6. 19:41
 3/10 A kérdező kommentje:
Ez az egyetlen megoldás?
2019. máj. 6. 21:20
 4/10 A kérdező kommentje:
2*Sü! Azzal, hogy x helyére az inverzfüggvényt írtad, szerintem gyököket vesztettél. Ez nem legális lépés. Próbálj meg inkább funkcionális gyököt vonni, vagy valami hasonló.
2019. máj. 6. 21:43
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
nem írt inverz függvényt, csak átrendezte az egyenletet [-1+f(f(x))] és felcserélte a két oldalt.
2019. máj. 6. 22:59
 6/10 2*Sü ***** válasza:

Ja, csak átrendeztem az egyenletet. Ami lehet, hogy magyarázatra szorul (bár fura lenne, ha igen):


∀y f(f(y)) = f(y) - 1

x := f(y)

∀x f(x) = x - 1

2019. máj. 6. 23:56
 7/10 A kérdező kommentje:
Ez így nagyon egyszerű lenne. Még egyszer megkérdezem: Biztos ez az egyetlen megoldás?
2019. máj. 7. 06:28
 8/10 vurugya béla ***** válasza:

Ha nem kell folytonosnak lennie, akkor jó a következő fv:

Ha az x egész, rendeljen hozzá x-1-et.

Ha x nem egész, akkor rendeljen hozzá 5-öt!



(De ha jól látom, a nem egészekhez bármilyen egészet lehet rendelni, nem is kell mindhez ugyanazt!

Gyanítom, hogy az összes megoldás ilyen típusú fv. lesz...)


Két jópofa példa:

1. f(x)= x-1 egészrésze


2. Ha az x egész, rendeljen hozzá x-1-et.

Ha x nem egész, akkor rendelje hozzá az egyértelműsített végtelen tizedestört alakjában a századik számjegyet.


*egyértelműsített = csupa 9 szakasz helyett csupa 0 szakasz, pl 0,9999999... helyett 1,00000000000...

2019. máj. 7. 10:04
 9/10 vurugya béla ***** válasza:

Úgy tűnik, másféle jó függvények is vannak.

Ha valamely valós p esetén a H={p+n | n egész azám} halmazon a függvény szabálya x+1, a többi valóshoz pedig valamely H-belit rendeli, az már jó lesz.


Sőt, lehet több ilyen H halmaz is, többféle p esetére.

2019. máj. 8. 00:40
 10/10 2*Sü ***** válasza:

A dolog titka az, hogy az egyenletben sehol nem szerepel közvetlenül az „x”, tehát elvileg az, hogy x-hez milyen értéket rendel hozzá a függvény az csak abban az esetben lényeges, ha x a függvény értékkészletébe esik f(f(x)) miatt, ha nem esik az értékkészletébe, akkor a függvény x-hez bármilyen értéket hozzárendelhet.


Ugye itt a #6 válaszomban írt 2. sor „x := f(y)” az, ami kibúvót jelent.


Legyen ℍ halmaz az „f” függvény értékkészlete.


Itt kis kitérőként meg kell jegyezni, hogy ha

y∈ℍ

azaz

∃y∃x f(x)=y

akkor

y-1∈ℍ

hiszen

f(x) = f(f(x)) + 1

y = f(y) + 1

f(y) = y - 1

amihez az kell, hogy:

∃y f(y)=y-1


Ez rekurzívan igaz, sőt a másik irányban is, tehát ha:

y∈ℍ

akkor

∀n∈ℤ (y+n)∈ℍ


~ ~ ~


Nyilván az is szükséges, hogy minden olyan x esetén, ami a függvény értékkészletében szerepel, az az „x” legyen eleme a függvény értelmezési tartományának. Viszont a függvény értelmezési tartománya lehet tágabb, mint az értékkészlete, tehát létezhet olyan x, ami a függvény értelmezési tartományában benne van, de az értékkészletében nincs.


Viszont ugye azt írtam, hogy:

x := f(y)

∀x f(x) = x - 1


Ebből a következő kritériumnak kell pontosan megfelelni a függvényünknek:

1. Ha x∈ℍ, akkor f(x) = x - 1

2. Ha x∉ℍ, akkor f(x) = akármi, persze nyilván f(x)∈ℍ


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Pl.:

Ha (x+π)∈ℤ, akkor f(x) := x - 1

Ha (x+π)∉ℤ, akkor f(x) := (x+3)² - π


Nézzük meg pár példával:

x := 3


(x+π) = 6,283185307…

(x+π) ∉ ℤ

f(x) = (x+3)² - π = 6² - π = 36 - π = 32,858407346…


f(x)+π = 36 - π + π = 36

f(x)+π ∈ ℤ

f(f(x)) = f(x) - 1 = 32,858407346… - 1 = 31,858407346…


f(x) - f(f(x)) = 32,858407346… - 31,858407346… = 1


~ ~ ~


x := 2-π


(x+π) = 2-π + π = 2

(x+π) ∈ ℤ

f(x) = x - 1 = 2-π - 1 = 1 - π = −2,141592654…


f(x)+π = 1-π + π = 1

f(x)+π ∈ ℤ

f(f(x)) = f(x) - 1 = −2,141592654… - 1 = −3,141592654


f(x) - f(f(x)) = −2,141592654… - (−3,141592654) = 1

2019. máj. 9. 10:34