Mekkora tömegű Ba (NO3) 2 válik ki az oldatból, ha 1600 g 100 fokon telített oldatot lehűtünk 20 fokra? Az oldhatóság 100 fokon 300 g/ 100 g víz,20 fokon 67,5 g só/100 g víz.

Nem sikerül felírnom a keverési egyenletet... de más módszerrel is jöhet tőlem, csak szeretném végre ezt az oldhatóságot megérteni

2019. ápr. 16. 18:16
 1/1 anonim ***** válasza:

100 fokon 100 g víz 300 g sót old, vagyis az oldat 300g/400g = 0,75 (oldott anyag/oldat); azaz 75 tömegszázalékos. Tehát 1600 g oldatban 1600g*0,75=1200g só van. Innen kétféleképpen is megoldhatod.


1. Hasonlóan 20 fokon az oldat 67,5/167,5 * 100% = 40,30%. Ha a kivált só mennyisége x g, akkor a tömegszázalékra felírható a következő egyenlet. (1200 g-x g)/(1600 g-x g)=0,4030. (Az oldatban maradt só tömege az eredti só tömege mínusz ami kivált, a oldat tömege, pedig szintén csak a kivált só tömegével csökken; tehát az eredeti tömeg mínusz x.)


2. 100 fokon 1200 g só van 400 g vízben. A víz mennyisége a hűtés során nem változik. Egyenes arányossággal mivel 100 g víz 20 fokon 67,5 g sót old, 400 g 67,5*4=270 g sót. Nyilván a kettő különbsége ami kivált.

2019. ápr. 27. 17:47