Hány g 70 fokon telített magnézium-szulfát oldatot kell lehűteni 20 fokra ahhoz, hogy 230 g MgSO4*6H2O kristályosodjék ki? Az oldhatóság 30 fokon 44,5 g,70 fokon 59 g só/100 g víz?


2017. dec. 6. 20:01
 1/2 anonim ***** válasza:

Hello!


A megoldás nagyon egyszerű. Képzeld el, hogy ez kísérlet formájában hogyan néz ki. Van egy pohárnyi 70 fokon telített oldatod. Ha ezt lehűtöd, akkor az oldószer kevesebb sót tud feloldani így logikus, hogy sókiválás lesz a vége, ami azt jelenti, hogy lesz egy 20 fokon telített oldatod és az alján só.

A legegyszerűbb módja, hogy kiszámítsd, a keveréses egyenlet használata, de előtte egy pár dolgot ki kell számolni.

Ugye a keveréses egyenlet lényege, hogy vannak komponensek amiket összeöntesz vagy szétválasztasz és ennek megfelelően változnak a tömegek illetve a koncentrációk.

Jön a számítás, ha valami nem érthető akkor írj:


M(MgSO4): 120g

M(MgSO4*6H20):228g


Kiszámolod a só koncentrációját ami ebben az esetbe a tömegszázalékot jelenti.


(120g/228g)*100=52,63%


Kiszámolod a különböző hőmérsékleten lévő oldatok töm, százalékos összetételét.

70 fokon:

44,5g/144,5(azért 100-az több mert 100 g víz oldja fel)= 30,8%


20 fokon

59g/159g= 37,1%


Aztán behelyettesítesz az egyenletbe.

A valamennyi oldat tömegét beszorzod a hozzá tartozó koncentrációval és az fog egyensúlyban lenni a só tömegével és koncentráciojával és a 20 fokon telített oldat tömegével és szorzatával, aminek a tömegét úgy kapod meg, hogy az eredeti oldat tömegéből kivonod a só tömegét:


x*37,1=230*52,63+(x-230)*30,8

37,1x=12104,9+7084-30,8x /+30,8x

67,9x=19188,9

x=282,61


Ennyi oldatot kell lehűteni.

Remélem tudtam segíteni, ha valamit nem értesz akkor írj nyugodtan.:)

2017. dec. 7. 18:48
 2/2 A kérdező kommentje:
De rendes vagy, hogy levezetted! Nagyon köszönöm a választ! :D
2017. dec. 8. 15:37