Egy nyitott főzőpohárban lévő 200 gramm 20, 0 tömeg%-os kálium-nitrát oldatot hosszú ideig állni hagyjuk. Állás közben 20, 0 g kálium-nitrát kristályosodott ki. (A hőmérséklet állandó, az oldhatóság: 100 g víz 31,6 g kálium-nitrátot old. )?


a: hány tömeg%-os lett a kapott oldat?

b: Mennyivel csökkent állás közben a főzőpohár tartalmának össztömege?


Előre is köszönöm a segítséget!



2017. nov. 20. 17:26
 1/7 anonim ***** válasza:

Szia :)

A zárójelben lévő adatok fölösleges információk, nélküle megoldható a feladat. 20 tömegszázalék ugye azt jelenti, hogy 100 g oldatban van 20 g KNO3. Ebből jön az, hogy 200 g oldatban 40 g KNO3 van. Ha kikristályosodik 20 g KNO3, akkor a 180 g oldatban 40-20=20 g oldott KNO3 marad, és az oldat tömege 180 g lesz (200-20=180). ebből egyszerűen kiszámítható, hogy ha 180 g oldatban 20 g KNO3 van, akkor 100 g oldatban 11.11 g KNO3 van, ezért az új oldat 11.11 m/m%-os lesz.

A b részre a válasz a tömegmegmaradás törvénye miatt az, hogy nem változik a főzőpohár tömege

2017. nov. 20. 17:39
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ, de biztos, hogy így kell megoldani? A megoldókulcs azt írja, hogy 24,0%-os lesz és 96,7 grammal (elpárolgott a víz). Ezt elronthatták? Valaki le tudja nekem vezetni?
2017. nov. 20. 17:58
 3/7 anonim ***** válasza:
k-ra nem biztos, átszámolom mégegszer :D
2017. nov. 20. 20:14
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!
2017. nov. 20. 22:54
 5/7 anonim ***** válasza:

Bevallom először én is úgy számoltam, mint az első válaszoló.

Pedig igenis fontos a zárójelben lévő adat. A só nem magától válik, a hőmérséklet és az oldhatóság nem változik. Ahogy párolog a víz, töményedik az oldat, amikor eléri a maximális oldhatóságot(a zárójelben lévő adat) a vízzel együtt megy a só is. A keletkező oldat ez a legtöményebb oldat tömeg%-ban kifejezve. 31,6 g(oldott anyag)/131,6 g(oldott anyag+víz) ×100 =24%

A második részét keverési egyenlettel lehet megoldani.

2017. nov. 21. 00:59
 6/7 anonim ***** válasza:
Baaaaaaaaaasszus tényleg, köszi a korrigálást. (Első)
2017. nov. 21. 01:32
 7/7 anonim válasza:
Kedves Kérdező! Meg tudnád mondani, ez a feladat melyik könyvben van? :)
2019. ápr. 16. 14:50