Kérlek, segíts! 100 g 80°C-on telített KNO3 oldatot 20°C-ra hűtünk. Mennyi anyag válik ki? Oldhatóság: 80°Con 169g/100 g víz,20°C-on 31,6 g/100 g víz.

Megoldás: 51,1 g. Nem értem, miért nem jön ki nekem. Levezetné valaki, légyszi?

2019. jan. 1. 13:37
 1/2 anonim ***** válasza:

80 ºC → 20 ºC hűtéskor 169-31,6 = 137,4 g KNO3 válik ki 169+100 = 269 g telített oldatból, akkor mennyi válik ki 100 g telített oldatból? Ez matematikailag:


137,4 / 269 = x / 100

x = 51,1 g

2019. jan. 2. 08:20
 2/2 anonim ***** válasza:

Egy másik gondolatmenet:


A KNO3 tömegtört az oldhatóság alapján:

80 ºC: 169 / (169 + 100) = 0,628


100 g 80 ºC-on telített oldatban van:

KNO3: 0,628 * 100 = 62,8 g

H2O: 100 - 62,8 = 37,2 g


Az oldhatóság alapján 37,2 g víz 20 ºC-on 31,6/100 * 37,2 = 11,8 g kálium-nitrátot old, így:

62,8 - 11,8 = 51,0 g válik ki.

2019. jan. 2. 08:55