Egy egyenes egyenletét bárhogy felírhatom?


Pl. mindegy, hogy

x+5=4y vagy

1/4x+1,25=y vagy

x-4y=-5 vagy

2x-8y=-10?


2019. ápr. 16. 14:49
 1/5 anonim ***** válasza:
56%
Azért bárhogyan nem, de ha ekvivalens átalakításokat végzel egy olyan egyenleten, ami egyébként egy egyenes pontjait adja meg, akkor mindig ugyanazokat a pontokat meghatározó egyenleteket kapsz.
2019. ápr. 16. 14:55
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, így van. Néhány gyakran használt alak, ami sokszor praktikus lehet megfelelő esetekben.


Ha függvényként gondolunk rá, akkor az

y = m*x + b

alak a kézenfekvő.


nx*x + ny*y + C = 0,

ahol (nx, ny) az egyenes normál vektora. Ez azért jó például, mert ha nx^2 + ny^2 = 1, akkor a bal oldalba egy pont koordinátáit helyettesítve éppen annak az előjeles távolságát kapjuk az egyenestől. Illetve a vektorokat általában könnyű leolvasni a koordináta-renszerben.


Ha azt tudjuk, hogy az x tengelyt az x = a, az y-t az y = b helyen metszi, akkor az

x/a + y/b = 1

alak kézenfekvő.


Végül ha egy deriválható f függvény érintőjét akarjuk megadni az (x0, y0) helyen (f(x0) = y0), akkor az

y – y0 = m*(x – x0),

alak kézenfekvő, ahol m a derivált értéke az x0 helyen.

2019. ápr. 16. 15:52
 3/5 anonim ***** válasza:
56%

"egyenes egyenlete"


Az egyenlet azt jelenti, hogy végezhetsz rajta bármilyen ekvivalens átalakítást az egyenleg attól nem változik meg.


Az általad írt 4 alak ekvivalens egymással.

2019. ápr. 16. 15:53
 4/5 dq ***** válasza:
28%
Az ekvivalens átalakítás jelenti azt, hogy ha elvégzed az egyenleten, akkor a megoldások halmaza nem változik meg – nem pedig az egyenlet.
2019. ápr. 16. 16:22
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2019. ápr. 16. 22:32