N=0-tól végtelenig E (n-2)/(n^3+2n+1)


Én a limeszes összehasonlítást próbáltam használni úgy, hogy n/n^3 lett a bn.

Ez így jó, ha az eredeti számsort ennyire lecsupaszítom, és azzal hasonlítom össze?

Lim n->végtelen (n-2/n^3+2n+1) * (n/n^3)

Végül az jött ki, hogy a határérték egy, tehát a bn konvergens(?), és így az an is konvergens(?).


Szóval a kérdésem itt inkább az lenne, hogy jól számoltam-e, és minden jól jött ki, vagy elnéztem valamit? Előre is köszi!



2019. márc. 24. 11:57
 1/2 anonim ***** válasza:

> „Én a limeszes összehasonlítást próbáltam használni úgy, hogy n/n^3 lett a bn. Ez így jó, ha az eredeti számsort ennyire lecsupaszítom, és azzal hasonlítom össze?”

Igen, mert ugye így bn = 1/n^2, amiről tudod (legalábbis remélem, szerepelt órán, szerepelt?), hogy sum(bn, n = 1..∞) = sum(1/n^2, n = 1..∞) egy véges érték (konkrétan π^2/6).

Másrészt az is világos, hogy bn > an-nél minden n-re, mert a számlálója is nagyobb (2-vel) meg a nevezője is kisebb (2*n + 1-gyel). Tehát ha csak nagyobb számokat adsz össze, és úgy π^2/6-ot kapsz, akkor nyilván az eredeti sorod értéke is kisebb lesz ennél.

Harmadrészt még az kell, hogy nem-e –∞-be divergál, vagy esetleg oszcillál két érték között, de ezt még próbáld meg te belátni, hogy nem lehet.


Szóval az eredeti sorod konvergens.

2019. márc. 24. 12:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2019. márc. 24. 13:00