Miközben számoljuk a mátrix inverzét és "cserélgetjük" az e-s sorokat és az x-es (vagy más jelzésű) oszlopokat, ha épp tört számok alakulnak ki, akkor azokat az adott lépés végén felszorozhatjuk a könnyebb továbbszámolás miatt?

Pl. még egy lépés hátra van, de a legtöbb szám valahány harmad. Akkor megszorozhatjuk az egész mátrixot 3-mal?

Remélem érhetően írtam le a kérdést. :)



2019. márc. 20. 17:58
 1/5 anonim ***** válasza:
44%

Elég csak a sort megszorozni. Természetesen meg lehet, elvégre a sorok az adott egyenletrendszer egyenleteit reprezentálják, és egyenleten belül "büntetlenül" lehet szorozni tetszőleges nem 0 számmal, így a (bővített) mátrix sorai is szorozhatóak.

Ha az egész mátrixot szorzod, akkor ugyanazzal a számmal osztani is kell, hogy maga a mátrix ne változzon, persze ezt a végén is meg lehet tenni.

2019. márc. 20. 20:00
 2/5 anonim ***** válasza:
Nem értem a problémádat. A tört szám az nem szám vagy miért kellene szétbarmolni a mátrixot?
2019. márc. 20. 21:25
 3/5 A kérdező kommentje:
Számológép használata nélkül nem a legegyszerűbb, illetve nagyobb az elszámolás esélye. ZH-n valamiért nem használható...
2019. márc. 20. 22:16
 4/5 dq ***** válasza:
100%

Átírhatod az M mátrixodat 1/k * k*M alakba ha zavarnak benne a törtek.

Egy ilyennek az inverze meg

M^-1 = (1/k * k*M)^-1 = k * (k*M)^-1.

Tehát ha a felszorzott mátrixszal számolsz tovább, akkor, miután megkapod az eredményt a felszorzott mátrixra, azt még meg kell szorozni annyival amennyivel felszoroztál, hogy az eredeti feladatban levő kérdésre megkapd a választ.

2019. márc. 22. 11:41
 5/5 dq ***** válasza:
Az #1 meg csak viccel. Nehogy komolyan vedd. Ő ilyen mókás gyerek.
2019. márc. 22. 11:42