Ennek a fizika feladatnak mi a megoldása?


10m mély gödör alján egy D=100N/cm rugóállandójú rugót összenyomunk 5cm-rel, majd ráhelyezünk egy 10 dkg tömegű testet. (g=10m/s)

a) Kijuthat e a gödörből a test?

b) Ha kijuthat, mennyi lesz a sebessége, amikor éppen a talaj szintjén van?

c) Milyen magasra emelkedhet?



2019. márc. 13. 13:24
 1/1 anonim ***** válasza:

a) Azt kell ellenőrizned, hogy a rugó 0,5*D*d^2 rugalmas energiája fedezi -e az m*g*h potenciális energiát.


Azaz ha az 0,5*D*d^2 > m*g*h egyenlőtlenség teljesül, akkor kijuthat. (h=10méter, d=0,05méter)


b) A maradó energia (egyben mozgási energia is): Em=0,5*D*d^2-m*g*h, ez pozitív, ha kijut.


a keresett sebesség: v=gyök(2*Em/m)

vagyis:


v=gyök[D*d^2/m - 2*g*h].


c/ A felső holtpontban a potenciális energiát a kezdeti rugalmas energia fedezi, azaz:


0,5*D*d^2 = m*g*H


ebből: H=D*d^2/(2*m*g)


Ez a gödör aljától mért magasságot jelenti. Ha a talajtól kell a magasság, akkor ebből le kell még vonni h=10métert.

2019. márc. 13. 13:38