Mi a megoldása ennek a fizikai feladatnak?


Egy kerék 6 másodperc alatt 12x fordul körbe.Mekkora a kerék szögsebessége,fordulatszám a és periódusideje? Mekkora a kerék szögsebessége,fordulatszáma,és periódusideje? Mekkora a külső pontjainak kerületi sebessége ,ha a kerék sugara 1 m? Mekkora a tengelytől 0,5 m távolságra levő pontok kerületi sebessége,fordulatszama,periódusideje és szögsebessége?

Teljesen belezavarodtam ha valaki levezeti nekem azt megköszönöm.



2018. nov. 19. 14:06
 1/5 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget.
2018. nov. 19. 14:35
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Próbáljuk megfejteni a szavak jelentését.

6 másodperc alatt 12 teljes fordulat, akkor 1 fordulat 0,5 másodperc.

Ezt hívják periódus időnek.

** Periódus idő = 1 teljes fordulat ideje. **

Ennek reciproka a fordulatszám: 1/0,5s = 2 1/s Azaz másodpercenként 2x teljesen körbefordul.

** Fordulatszám = hányszor fordul körbe 1 mp alatt. **


Szögsebesség. Mi a sebesség: út/idő. Mi a szögsebesség: elfordulás / idő.

Emiatt a képlete: 2pi/T (T=periódus idő)

szögsebesség (omega) = 2pi/0,5 [s] = 4pi [1/s]


"Mekkora a külső pontjainak kerületi sebessége ,ha a kerék sugara 1 m? "


v=r*omega = 1 [m]*4pi [1/s] = 4pi [m/s]


"Mekkora a tengelytől 0,5 m távolságra levő pontok kerületi sebessége,fordulatszama,periódusideje és szögsebessége?"


A kerületi sebesség kivételével minden ugyanaz a kerületen meg beljebb is.

v = 0,5 * 4pi = 2pi

2018. nov. 19. 15:17
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)

Nem ehhez a feladathoz kapcsolódik

De a nehézségi gyorsulást hogy lehet kiszámolni?

2018. nov. 19. 19:02
 4/5 anonim ***** válasza:
56%

"De a nehézségi gyorsulást hogy lehet kiszámolni?"


A nehézségi gyorsulás 10m/s^2 fixen úgyhogy nem tudom, mire gondolsz :)

Rakj be egy konkrét feladatot.

2018. nov. 20. 09:49
 5/5 anonim ***** válasza:

A nehézségi gyorsulást így:

mg = γMm/R^2

g = γM/R^2 = 9,8 m/s^2


γ = 6,67*10^-11 m^3/(kg*s^2) (gravitációs állandó)

M = 5,97*10^24 kg (a Föld tömege)

R = 6373 km (a Föld átlagos sugara)

2018. nov. 21. 18:28